„Książki czytam, wiedzę łykam”- kolejny projekt zrealizowany!
02.01.2024W ramach lekcji geografii uczniowie klas siódmych wykonali plakaty prezentujące walory turystyczne Polski na podstawie nowo zakupionych książek. Do wyboru mieli książkę autorstwa Anny i Marcina Nowaków, twórców popularnego i nagradzanego bloga GdzieWyjechać.pl zatytułowaną „Polska 70 pomysłów na niezapomniany weekend”, oraz drugą „Polska na weekend” wydawnictwa Pascal.
Jasełka 2023
23.12.2023W tym roku to uczniowie klas pierwszych wprowadzili w przedświąteczny nastrój najpierw społeczność lokalną, zwłaszcza tę senioralną, a nazajutrz społeczność szkolną i zaproszonych gości.
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły zaprezentowali w Sali Wiejskiej przedstawienie jasełkowe pt. Tak! On jest królem!Młodzi artyści pięknie recytowali, śpiewali i grali na instrumentach. Publiczność nagrodziła ich zasłużonymi gromkimi brawami.
WESOŁYCH ŚWIĄT
R. Patalas, M. Prządka
Paczki bożonarodzeniowe
19.12.20232W grudniu Szkolne Koło Wolontariatu przeprowadziło zbiórkę żywności w sklepach: „Dino” w Mochach, „Livio” w Mochach, „Livio”, w Solcu i „Livio” w Nowej Wsi. Akcja została zorganizowana na rzecz potrzebujących rodzin ze środowiska lokalnego.
Włączyli się w nią następujący wolontariusze – uczniowie klas ósmych: Dominika Mehr, Wiktoria Mehr, Hanna Paterek, Dominika Waligórska, Roksana Czarna, Milena Adamczak, Kinga Koczorowska oraz uczniowie klas siódmych: Wiktoria Stefańczyk i Julia Żak. Ludzie o dobrych sercach wkładali do kosza produkty, które chcieli ofiarować potrzebującym na święta Bożego Narodzenia. Przydziałem oraz pakowaniem zebranych środków spożywczych zajęli się wymienieni wyżej wolontariusze klas ósmych wraz z opiekunem Szkolnego Koła Wolontariatu. Przygotowano 9 paczek dla rodzin znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej.
Paczki wraz z kartką z życzeniami od p. Dyrektor i całej społeczności szkolnej, zostały dostarczone rodzinom przed świętami Bożego Narodzenia.
Wszystkim, którzy otworzyli swoje serca na potrzeby innych i włączyli się w okresie przedświątecznym do akcji charytatywnej „Pomóżmy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej”, bardzo serdecznie dziękuję.
Lucyna Murek
Ciekawostki ze świata zawodów
17.12.202315 grudnia klasa VIII a w ramach doradztwa zawodowego wybrała się do księgowości w szkole, aby poznać specyfikę pracy tego miejsca.
Najpierw Pani Malwina Skorupinska - referent do spraw kadrowych, Pani Paulina Kasperska - sekretarka oraz Pani Michalina Nędza – księgowa, omówiły swoje ścieżki edukacyjne i objaśniły szczegółowo co należy do ich obowiązków. Uczniowie dowiedzieli się co to są: akta osobowe, umowa o pracę, okresowe badania lekarskie, certyfikaty, zaświadczenia, procedury, wynagrodzenia netto i brutto, sprawozdania finansowe oraz raporty…
Niezwykle interesujące okazały się szafy w księgowości, które wypełnione były dziesiątkami kolorowych, opisanych i zapełnionych drobnymi znakami segregatorów. Szafa pancerna, w której są akta osobowe pracowników szkoły, również cieszyła się sporym zainteresowaniem. I jeszcze archiwum szkolne zrobiło na wszystkich pozytywne wrażenie.
Następnie uczniowie dowiedzieli się kto może pracować w szkole i z jakimi kwalifikacjami. Ku ich zaskoczeniu okazało się, że w szkole jest wiele profesji: nauczyciel, księgowa, referent ds. kadrowych, sekretarka, intendentka, kucharka, sprzątaczka, konwojent, kierowca autobusu szkolnego i palacz.
Mam nadzieję, że młodzież wzbogaciła swoją wiedzę i dowiedziała się jak w praktyce wygląda praca księgowej, sekretarki i referenta do spraw kadrowych.
doradca zawodowy Anna Kruk
„Paczka dla niemowlaczka”
18.12.20237W dniach od 1 do 15 grudnia br. wolontariusze naszej szkoły zaangażowali się w pomoc humanitarną Fundacji Redemptoris Missio. Koordynatorem akcji było Starostwo Powiatowe we Wolsztynie. Przeprowadzili oni wśród uczniów zbiórkę środków higienicznych i odkażających dla niemowlaków.
Chętni uczniowie, którym los niemowlaków z krajów misyjnych nie jest obojętny, przynosili do szkoły pieluszki tetrowe, pampersy, mydełka dla niemowląt, butelki na mleka, mleko zastępcze/ w proszku/, maści na oparzenia i płyny. Po zakończonej akcji zebrane środki przewiezione zostały do koordynatora akcji.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom za włączenie się w akcję, a przede wszystkim za wrażliwość na sytuację materialną niemowlaków z krajów misyjnych.
Lucyna Murek i wolontariusze
Spotkanie autorskie z pisarzem
18.12.2023W środę 13.12.2023 r. gościliśmy w naszej szkole pana Waldemara Cichonia autora opowiadań o niesfornym kotku Cukierku, ale nie tylko. Inne książki dla dzieci, które wyszły spod pióra pisarza to: "Skrzat"– opowieść o niezwykłej przyjaźni pewnego nastolatka z pewnym skrzatem, "Jeśli się zgadzasz, zaszczekaj dwukrotnie!", "Zaszczekaj to jeszcze raz", "Kto szczeka nie błądzi", której bohaterem jest tym razem... najmądrzejszy na świecie pies. Waldemar Cichoń jest też autorem książek o historii Górnego Śląska – „Zdarziło sie na Ślonsku. Łopowieści niysamowite niy ino dlo bajtli”, "Tam, kaj rodzom sie djamynty" oraz "Bebok, heksa i inksi". Napisane po polsku i śląsku, poświęcone są wielkim postaciom oraz niesamowitym, ale prawdziwym wydarzeniom z historii Górnego Śląska.
W teatrze muzycznym
18.12.202313 grudnia br. grupa uczniów naszej Szkoły wraz z opiekunami wybrała się do Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu na musical pt. "Skrzypek na dachu". Spektakl, który wystawiany był po raz kolejny, wzbudził duże zainteresowanie młodych odbiorców.
4Przed spektaklem młodzież wzięła udział w warsztatach z pracownikiem teatru, podczas których zostali przygotowani do obejrzenia sztuki.
Już 2 lutego organizowany jest kolejny wyjazd tym razem na balet "Don Kichot ". Po spektaklu będzie możliwość zwiedzania teatru od kulis. Osoby zainteresowane wyjazdem proszona są o kontakt z panią Barbarą Nowak.
Mikołaj z prezentami, ale i wesołą rózgą!
17.12.2023Mikołaj zawitał ze swoją świtą i odwiedził każdego
Kolejny projekt zrealizowany!
14.12.2023W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klas VI wykonywali lapbooki zawierające najważniejsze informacje o książkach będących naszymi nowościami.
„Z babeczką przy książce”
07.12.2023We wtorek 5 grudnia odbyło się kolejne spotkanie kulinarno – literackie z cyklu „Z babeczką przy książce” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Tym razem na stół trafiły … pierniki.
Andrzejkowa dyskoteka!
06.12.20233W czwartek 30 listopada odbyła się w naszej Szkole dyskoteka andrzejkowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Imprezę tradycyjnie prowadził niezastąpiony Pan Mateusz czyli DJ Ebol.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w organizację imprezy!
Samorząd uczniowski wraz z Opiekunami
„Czytanie łączy pokolenia”
05.12.2023W październiku i listopadzie uczniowie klas 1-3 naszej szkoły poznawali baśnie H. Ch. Andersena. To kolejny projekt realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa mający na celu zaangażowanie do wspólnego czytania zaproszonych gości.
Andrzejkowy wieczór w Pałacu we Wroniawach
29.11.202327 listopada 2023 r.klasy 2a,2b i 3b wraz z opiekunami odwiedziły Dom Wczasów Dziecięcych we Wroniawach, gdzie organizatorzy zapewnili im wesołe zabawy, tańce i wróżby.
Tradycyjnie było lanie wosku, przestawianie butów za próg, serce z imionami wybranków, wróżba z talerzykami i karteczkami.
Znów andrzejki w Pałacu
06.12.2023Na zabawie andrzejkowej były również klasy 1a, 1b oraz 3a wraz ze swoimi opiekunami.
Tańce, wróżby, mnóstwo zabawy oraz smaczny poczęstunek to wszystko co przygotowali organizatorzy Domu Wczasów Dziecięcych w Wroniawach.
Świetnej zabawy nie było końca, z pewnością był to udany wieczór.
Redakcja FB
List o zaletach czytania książek
29.11.2023Szanowni Państwo!
Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek...
Poznajmy się…
29.11.2023Tym razem przedstawiam prace uczniów klas piątych. Na każdym plakacie znalazły się informacje dotyczące treści, głównych bohaterów i krótka notka o autorze.
Działania profilaktyczne w szkole w Mochach!
29.11.2023Czas dorastania charakteryzuje się potrzebą silnych wrażeń – znacznie większą niż w dzieciństwie oraz w okresie dorosłości. Oczywiście jest to cecha indywidualna, niektórzy nastolatkowie aktywnie takich wrażeń poszukują, inni raczej od nich stronią. Chęć doświadczenia ekscytujących przeżyć może jednak skłaniać do wykroczenia przeciwko przepisom wobec prawa czy innych zachowań, które stanowią ryzyko dla zdrowia i bezpieczeństwa. By zadbać o bezpieczeństwo uczniów, 27 listopada klasy VII i VIII miały spotkanie z kuratorem rodzinnym Panią Ewą Dolną.
Na początku Pani kurator wytłumaczyła na czym polega praca kuratora rodzinnego i jakie należy mieć kwalifikacje by nim zostać. Omówiła jaki zakres obowiązków ma kurator społeczny, a jaki sądowy? Pokazała wszystkim uczniom legitymację kuratora.
Następnie przeprowadziła prelekcję nt. "Odpowiedzialność karna nieletnich”.
Prelegentka wyjaśniła, że nieletni to osoba, która ukończyła lat 13, ale nie ukończyła lat 17 w postępowaniu dotyczącym czynu karalnego. Objaśniła również, że demoralizacja, to łamanie ogólnie panujących norm społecznych. Zwróciła uwagę na przykładowe przejawy demoralizacji:
• używanie słów wulgarnych i obelżywych;
• obsceniczne gesty;
• wagarowanie;
• ucieczki z zajęć lekcyjnych;
• złe zachowanie na terenie szkoły lub podwórka lub domu;
• posiadanie lub spożywanie wyrobów alkoholowych;
• posiadanie lub palenie wyrobów tytoniowych;
• posiadanie lub spożywanie środków psychoaktywnych;
• prostytucja;
• ucieczki z domu;
• przebywanie w środowisku osób przejawiających cechy osób zdemoralizowanych lub popełniających przestępstw.
Na zakończenie kurator podała wiele przykładów zachowań ryzykownych, które miały na celu przestrzec młodzież przed nieprzemyślanymi zachowaniami i zachęcić do refleksji.
pedagog Anna Kruk
Opowieści o tym co w życiu ważne
27.11.2023W listopadzie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zrealizowano projekt „Świat wartości”. Pani psycholog Natalia Marcinów przeczytała uczniom klas pierwszych wybrane fragmenty książki autorstwa Marka Michalaka zatytułowanej „Opowieści o tym, co w życiu ważne” zakupionej w ramach NPRC.
Wyróżnienie dla naszego projektu...
23.11.202321 listopada 2023 roku w Poznaniu odbyła się gala Konkursu Mikrodotacje Wielkopolska Wiara 2023, w którym to nasza szkoła otrzymała w maju tego roku dotację w kwocie 6200 zł na wykonanie muralu, zakup koszy i ławek edukacyjnych.
8Po zrealizowaniu tych zadań wysłaliśmy sprawozdanie do PISOPu i wzięliśmy udział w konkursie pt. "Działania godne uwagi". Na konkurs wpłynęło 99 zgłoszeń opisujących zrealizowane projekty.
Na galę zaproszono 22 zespoły projektowe, które zdobyły najwyższą liczbę punktów w pierwszym etapie oceny. W tej grupie znalazł się też nasz projekt pt. "Zielony zakątek -miejscem edukacji i wypoczynku młodzieży szkolnej". Cieszymy się, że został on dostrzeżony przez komisję i otrzymaliśmy wyróżnienie, które odbierała dyrektor Szkoły Małgorzata Zielińska, lider zespołu Elżbieta Wita oraz Michalina Nędza, która rozliczała nasz projekt.
Spotkanie odbyło się w Sali Białej Urzędu Miejskiego w Poznaniu. Wręczaniu wyróżnień i nagród towarzyszyła piękna muzyka i śpiew.
Takie spotkania napędzają do społecznego działania.
E.Wita
Archiwum Aktualności