• Rok szkolny 2022/2023 z Laboratoriami Przyszłości

14.07.2023

Oto podsumowanie rocznych działań w pigułce koordynatorki projektu...

WRZESIEŃ

Z początkiem września rozpoczęła się nasza przygoda z Laboratoriami Przyszłości. Wszyscy byliśmy bardzo podekscytowani, kiedy rozpoczęliśmy zajęcia z nowymi pomocami dydaktycznymi.

- klasy 3 uczyły się programowania,

- na fizyce w klasie 8 królowała elektrostatyka,

- uczniowie koła przyrodniczego wykonywali doświadczenia z modułu woda,

- na lekcjach geografii klasy 6 poznawały budowę Układu Słonecznego,

- na zajęciach koła drukarki 3D oraz programowania uczniowie programowali i drukowali pomoce na lekcje matematyki

- na technice uczniowie korzystali z kleju „na gorąco”.

Nasza zabawa z Laboratoriami Przyszłości trwa.

- przez cały październik uczestnicy koła przyrodniczego przeprowadzali szereg doświadczeń z wodą. Zbadaliśmy między innymi: pobieranie wody w roślinie, gęstość cieczy, pieprz na wodzie,

- klasa IIIb uczyła się programowania,

- na kole programowania wykorzystywaliśmy zestawy BeCreo,

- na lekcjach techniki uczniowie klas VI wykorzystywali wypalarki,

- nasz nowy sprzęt nagłośnieniowy posłużył do nagłośnienia uroczystości 70-lecia Szkoły.

LISTOPAD

Ten miesiąc był równie intensywny. Wykorzystywaliśmy nasze nowe pomoce dydaktyczne gdzie tylko to możliwe. Nie ma jak zdobywanie nowych umiejętności poprzez doświadczanie.

Na zajęciach techniki klasa 6b poznawała działanie obwodów elektrycznych. Uczniowie samodzielnie montowali i składali różnego typu proste instalacje. Również na fizyce, uczniowie klas 8 wykorzystywali nowe sprzęty. Tym razem na lekcji uczniowie mieli okazję obsługiwać i prowadzić pomiary za pomocą zasilaczy laboratoryjnych.

Podczas zajęć z geografii klasy 4 mogły nauczyć się obsługiwać kompasy i wyznaczać kierunki świata.

Na kole przyrodniczym tematem przewodnim zajęć była „gęstość substancji”. Sprawdzaliśmy, badaliśmy i wyciągaliśmy wnioski, a przy tym dobrze się bawiliśmy.

Wszystkie fotografie i filmy podczas zajęć wykonywane są również sprzętem pozyskanym w ramach programu „Laboratoria przeszłości”.

GRUDZIEŃ

Nadal doświadczamy, próbujemy, uczymy się i bawimy. Dzięki zakupionym pomocom dydaktycznym jest to łatwiejsze i dużo przyjemniejsze.

W tym miesiącu podczas zajęć z programowania uczniowie projektowali i drukowali na drukarce 3D różne przedmioty i przyrządy, które będą wykorzystywane na innych przedmiotach np. matematyce.

Na technice uczniowie klasy 6a, podobnie jak ich koledzy z klasy równoległej, mogli budować obwody elektryczne.

A na zajęciach koła przyrodniczego tym razem odbywały się pomiary siły – trzeba mieć naprawdę siłę, żeby mierzyć siłę ;).

Tuż po świętach ruszyliśmy pełną parą:

- na kole druku 3D uczniowie wykonywali pomoce na lekcję biologii, tym razem stworzyli modele czaszki, powstała też cała seria gadżetów szkolnych.

- na lekcjach techniki uczniowie klas 4 montowali konstrukcje mechaniczne

- na kole przyrodniczym badano między innymi "kwaśne kolory” i tworzono powietrzną spiralę.

LUTY

Luty zdominowany był przez zajęcia techniczne. Tu królowały wszystkie narzędzia. Efektem pracy młodych majsterkowiczów były samoloty.

A podczas ferii zimowych koło przyrodnicze zorganizowało zajęcia dla uczestników Ferii na wsi.

MARZEC

W tym miesiącu na technice w poszły w ruch wszystkie sprzęty. Wykorzystano kleje na gorąco, wertarkę, wyrzynarki, szlifierkę, piły i wypalarki.

A uczestnicy koła przyrodniczego badali w jaki sposób zachowują się sole w roztworach wodnych.

KWIECIEŃ

Na zajęciach Koła przyrodniczego uczennice badały jak zachowuje się woda w polimerach oraz sprawdzano przewodnictwo elektryczne wody. Obserwowano też ruch cząsteczek w gazach, cieczach i ciałach stałych.

Na zajęciach Koła programistów uczniowie pracowali z robotami, do których wykonali przy pomocy drukarki 3D stojak na telefon komórkowy.

MAJ

Koło przyrodnicze zaprezentowało się na corocznym Pikniku Ekologicznym. Uczennice przedstawiły serię doświadczeń pt. „Cztery żywioły”.

Całą imprezę nagłaśniał sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

CZERWIEC

Sprzęt fotograficzny oraz audio został wykorzystany podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego. Również z tej okazji wykonano papierowe kwiaty wykorzystując klej na gorąco.

A na Kole druku 3D wykonano do każdej klasy stojaki na flamastry.

Koordynator projektu - Marta Plenzler

• Niestety tego się spodziewaliśmy

03.07.2023

Znamy wyniki egzaminu 8klasisty.
            Wszelkie próby zapowiadały, że nie będą dobre i zaskoczenia nie ma:

Język polski - 56% (8a - 61,3%, 8b - 58,7%, 8c - 46,2)          - kraj - 66%

Matematyka - 43,3%  (8a - 39,7%, 8b - 49,7%, 8c - 41,3)      - kraj - 53%

Język angielski - 50,5%  (8a - 53,5%, 8b - 53,1%, 8c - 43,9) - kraj - 66%

Wyniki uczniów z Ukrainy (2 uczniów):
            Język polski - 23,5%          - kraj - 45%

Matematyka - 14%             - kraj - 37%

Język angielski - 16,5%    - kraj - 46%

• Bezpieczna droga z Rogatkiem

03.07.2023

W kwietniu 2023 klasa 1a wzięła udział w konkursie  "Akcja Bezpieczeństwo” w ramach projektu „Kampania Kolejowe ABC II” realizowanego przez Urząd Transportu Kolejowego.
            Zadaniem było stworzenie krótkiego filmu lub plakatu o bezpieczeństwie na kolei. Ważnym warunkiem było, by materiał wideo zawierał widoczną postać nosorożca Rogatka, bohatera Kampanii oraz logo.

Postanowiliśmy nakręcić film na przejeździe kolejowym w Nowej Wsi. Kamerzystą był p. Mateusz Wawrzyniak, a w rolę Rogatka wcieliła się p. dyr. Małgorzata Zielińska. Kostium naszego Rogatka był identyczny z tym, który występuje w reklamie w telewizji. Musicie obejrzeć na zdjęciach i filmie.

Do organizatorów w Warszawie nadeszło ponad 300 filmów. Niestety nie udało się wygrać nagrody, ale dla dzieci była to niesamowita przygoda. Wyniki były w maju, ale dopiero teraz nadszedł certyfikat i opaski dla całej ekipy biorącej udział w filmie.

Elżbieta Wita