• 5 feryjnych wyjazdów w powstańczym duchu...

            15.02.2024

            Ferie to czas wypoczynku i relaksu, ale i możliwość zdobycia wiedzy historycznej o Powstaniu Wielkopolskim. W tym roku w czasie wycieczek zorganizowanych przez naszą Szkołę, a dofinansowanych przez Gminę Przemęt i Fundusz Sołecki Moch będziemy szukali śladów Powstania Wlkp. w naszej Gminie i okolicy.

            12 lutego doskonaliliśmy jazdę na łyżwach na lodowisku w Kościanie, potem bawiliśmy się w Pirackim Parku, a w drodze powrotnej odszukaliśmy mogiły 3 powstańców na cmentarzu przy kościele św. Andrzeja w Przemęcie.Uczniowie zapalili znicze na grobach naszych bohaterów.

            GALERIA

            14 lutego 2024 udaliśmy się do Centrum Nauki Keplera do Zielonej Góry, gdzie nasi uczestnicy przy 80 stanowiskach uczyli się i bawili, pogłębiając wiedzę z fizyki, biologii, wiedzy o człowieku i o Ziemi.

            Potem obejrzeliśmy na olbrzymiej kopule w planetarium Wenus film pt. "Magiczny globus". Na koniec odszukaliśmy Pomnik Małego Dobosza Powstania Wielkopolskiego 1918/19, który jest poświęcony uczestnikom Powstania Wielkopolskiego, a przede wszystkim dzieciom biorącym udział w walkach zbrojnych na przełomie wieków. Zawsze w tych historycznych miejscach zapalamy znicze.

            GALERIA

            W dniu 16 lutego nasi uczniowie doskonalili jazdę na łyżwach na lodowisku w Kościanie. Potem przyjechaliśmy do Śmigla, gdzie znów odrobina historii, bo odszukaliśmy tablicę pamiątkową, która znajduje się na rynku w Śmiglu, a jest w miejscu skąd do walki wyruszyła Kompania Śmigielska. Odsłonięto ją w 1989 roku czyli w 70. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Młodzież zauważyła, że wszystkie pomniki oprócz informacji mają wizerunek orła w koronie oraz krzyż powstańczy.

            Po zapaleniu znicza, udaliśmy się do Family Clubu na kręgle. Humor wszystkim dopisywał.

            Dziękuję nauczycielom za czas poświęcony na opiekę nad uczniami podczas wycieczek, bez Was nie byłoby to możliwe.

            GALERIA

            19 lutego dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mochach pojechały do Wolsztyna na basen, gdzie zażywały kąpieli. Zabawy było mnóstwo. Ciepła woda, najlepsi koledzy, a za oknami deszcz.

            Po powrocie, w szkole odbyły się warsztaty naukowe z wykorzystaniem sprzętu z projektu Laboratoria Przyszłości. Dzieci uczestniczyły w eksperymentach z zakresu fizyki i chemii. Wszystko robiło na dzieciach duże wrażenie. W szkole znajdują się także Photony służące do nauki programowania. Dzisiaj roboty pokonywały zadaną trasę slalomem dzięki programowi zapisanemu przez małych programistów.

            Pani pedagog przeprowadziła także zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień pt. "Alkohol szkodzi zdrowiu".

            Na koniec odbyły się zabawy integracyjne w szkolnej hali sportowej.

            GALERIA

            21 lutego ostatni dzień feryjnego wypoczywania w Szkole Podstawowej w Mochach. Dzieci wyjechały do Leszna. Najpierw świetnie bawiły się w Euro Jump - najlepszym parku trampolin, a później obejrzały film pt. "Emma i czarny jaguar".

            To był ciekawy i wesoły dzień spędzony w gronie przyjaciół. Na koniec uczestnicy wycieczki udali się do Zbarzewa, by oddać hołd Powstańcom Wielkopolskim. Przy pomniku zapłonął znicz pamięci z okazji 105 rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

            GALERIA           

            E.Wita & J.Koziołek              

          • Dzień Nauki!

            10.02.2024

            Kolejne ciekawe wydarzenie w naszej Szkole. Dzisiaj odbył się pierwszy w historii Dzień Nauki!
            Podczas zwiedzania przygotowanych przez nauczycieli stoisk, uczniowie mieli możliwość przyjrzenia się z bliska ciekawym doświadczeniom chemicznym, fizycznym i biologicznym. Było dużo pytań, dyskusji, ale przede wszystkim było ciekawie, kolorowo i… odlotowo

            GALERIA

            Cieszymy się, że Wam się podobało!

            Marta Plenzler & Adam Michalewicz          

          • Innowacja "Europa i ja"

            10.02.2024

            Uczniowie klas 1-3, w ramach innowacji "Europa i ja", poznawali podstawowe słowa w języku wybranego przez siebie kraju.

            Uczyli się zwrotów grzecznościowych. Przeliczali przedmioty. Nazywali swoje zainteresowania. Stworzyli podręczne słowniczki języka hiszpańskiego, niemieckiego, angielskiego, włoskiego, greckiego i francuskiego. Oglądali bajki i filmy dla dzieci w tych językach.    

            GALERIA

            To były ciekawe zajęcia.

            J.K.       

        • Lubię, więc czytam!
          • Lubię, więc czytam!

            06.02.2024
            We wtorek 6 lutego br. w mocheńskiej bibliotece odbył się konkurs czytelniczy dla uczniów klas czwartych Szkoły Podstawowej w Mochach. Konkurs przebiegał pod hasłem „Lubię, więc czytam”. Zadaniem każdego uczestnika było przeczytanie dwóch tekstów. Jeden fragment przedstawiali sami czytający z dowolnie wybranej przez siebie książki. Drugi fragment, który przypadał każdemu czytającemu w drodze losowania, pochodził z książki Jana Brzechwy pt. „Akademia pana Kleksa”
             
          • Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu

            08.02.2024

            Luty w naszej szkole upłynął na poszerzaniu wiedzy uczniów z zakresu bezpieczeństwa w Internecie, gdyż jak co roku włączyliśmy się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Przygotowane zostały gazetki tematyczne na szkolnych korytarzach oraz ciekawe zajęcia związane z bezpieczeństwem w sieci.

            Uczniowie klas I – III podczas zajęć warsztatowych realizowali zagadnienia z projektu Sieciaki.pl, który ma na celu edukację w zakresie bezpiecznego i zrównoważonego korzystania  z Internetu i urządzeń ekranowych. Rozwiązywali krzyżówki, rebusy, zagadki i grali w memo.

            Podczas lekcji  zostali zapoznani z zasadami zachowania się w Internecie:

            Dbaj o swoje bezpieczeństwo.

            Pamiętaj o netykiecie.

            Nie podawaj swoich danych.

            Bądź kulturalny.

            Mów, jeśli coś się dzieje.

            Następnie poznali  zasady ekranowe:

            Ograniczam czas przed ekranem.

            Nie korzystam z ekranów przed snem.

            Telefon nie nocuje ze mną w pokoju.

            Nie korzystam z ekranów podczas posiłków.

            Odkładam telefon na czas odrabiania lekcji.

            Spędzam aktywnie czas.

            Bawię się z innymi bez ekranów.

            Natomiast uczniowie klas IV - VI podczas zajęć poszerzali swoją wiedzę na temat hejtu i cyberprzemocy. Zostali zapoznani z genezą i znaczeniem tych słów. Podczas dyskusji uczniowie chętnie wypowiadali się, w jaki sposób ich zdaniem może przejawiać się hejt oraz gdzie można go spotkać w Internecie (pod zdjęciami, pod filmikami, na forach dyskusyjnych). Podczas burzy mózgów mieli za zadanie znaleźć wyjście z sytuacji trudnej- ich koleżanka została obrażona na forum internetowym (co powinienem zrobić?). Usystematyzowaniem zdobytej wiedzy była praca w grupach: gra memo oraz układanie puzzli z zasadami antyhejtowymi. Następnie każdy samodzielne wypełnił kartę pracy z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu. Na koniec zajęć uczniowie zostali poinformowani, że w razie jakichkolwiek problemów związanych z hejtem i przemocą rówieśniczą w sieci mogą skorzystać z pomocy Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (116 111).

            Uczniowie klas VII - VIII rozmawiali na temat genezy fake newsów w sieci i tradycyjnych mediach oraz ich funkcji. Nauczyli się jak rozpoznać fake newsy. Poruszony został również temat hejtu w Internecie i sposoby radzenia sobie z nim. Uczniowie zostali zapoznani z konsekwencjami szerzenia mowy nienawiści.

             

            Każda klasa otrzymała dyplom potwierdzający uczestnictwo w zajęciach z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu.

            A. Kruk, A. Rynek, N. Marcinów        

             

          • W hołdzie Powstańcom Wielkopolskim z Moch!

            05.02.2024

            4 lutego 2024 roku zapisze się trwale w historii wsi Mochy.

            Tego dnia bowiem w 105 rocznicę Powstania Wielkopolskiego, odsłonięto nową tablicę pamięci Powstańców Wielkopolskich z Moch.​​​​​​​

            Uroczystość zorganizowali wspólnie Rada Sołecka wsi Mochy i Szkoła Podstawowa w Mochach, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Przemęt, a do pomocy włączyły się w mniejszym lub większym stopniu, omalże  wszystkie lokalne organizacje i instytucje, a także mocheńska społeczność.

            Pierwsza część odbyła się w mocheńskim Kościele, gdzie uroczystą Mszę Świętą, z udziałem wojskowej kompanii honorowej i pocztów sztandarowych odprawił ksiądz proboszcz Ryszard Penczyński.

            Główna część odbyła się przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich, gdzie miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie nowej tablicy pamięci i powstańczego orła, odczytany został Apel pamięci odczytany przez oficera 5 Lubuskiego  pułku artylerii w Sulechowie, a żołnierze oddali salwę honorową. Złożono wieńce i zapalono znicze, a młodzież wypuściła w powietrze białe i czerwone balony.

            Trzecia część uroczystości odbyła się w Sali Wiejskiej w Mochach, gdzie odbył się montaż literacko-muzyczny: „Żeby pamiętał świat… I pamiętali ludzie", przygotowany przez naszych nauczycieli i uczniów.

            Młodzież przebrana w historyczne stroje, w pięknie przygotowanej scenerii,  przybliżyła  dzieje Polski od III rozbioru do wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Pierwszym punktem programu było wykonanie pantomimy przez dzieci, które z dużym zaangażowaniem przedstawiły fragmenty związane z tematyką zaborów i walki o niepodległość.  Następnie  młodzi artyści recytowali wiersze polskich poetów i śpiewali pieśni patriotyczne.  Przedstawienie zostało wzbogacone prezentacją multimedialną.

            Ważną częścią uroczystości był taniec dzieci z Przedszkola Samorządowego w Mochach, które zachwyciły publiczność swoim talentem.

            Wspólny wysiłek wszystkich zaangażowanych przyczynił się do stworzenia niezapomnianej atmosfery. Uroczystość w Mochach była wzruszającym wydarzeniem, podkreślającym znaczenie pamięci historycznej i patriotyzmu.

            Po tej artystycznej części Wójt Janusz Frąckowiak w towarzystwie organizatorów konkursów plastyczn-technicznych, Elżbiety Wita i sołtysa Bogusława Tomiaka, wręczył nagrody laureatom konkursów.

            Na koniec głos zabrali: Pan Wójt, który głównie dziękował mocheńskiej społeczności za te podniosłe i wzruszające obchody i Senator Jan  Filip Libicki, który gratulował i komplementował, najpierw młodych wykonawców, a potem całe obchody, podkreślając wyjątkowość i rozmachu i frekwencji obchodów zorganizowanych przez sołectwo, a nie jednostki administracyjne.

            Zwłaszcza komplementy z ust Pana Senatora sprawiły, że wspólny trud całej mocheńskiej społeczności, a zwłaszcza organizatorów mocheńskich obchodów 105 rocznicy Powstania Wielkopolskiego, przypływ takiej dawki satysfakcji, że chyba każdy uznał, że... było warto. 

            Była także część czwarta, już nieoficjalna, smakowity poczęstunek: porcja bigosu przygotowanego przez niesamowite panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz domowe ciasto rodziców naszych uczniów. Podczas tej konsumpcji wszystkich obecnych, a było chyba z pół tysiąca obecnych, toczono nie tylko historyczne dyskusje.

            Czytaj także:

            Na stronie Gminy Przemęt...

            FOTORELACJA

            Podziękowanie Senatora Filipa Libickiego

            PS. Jesteśmy zainteresowani udostępnianiem zdjęć, a zwłaszcza filmów nagrywanych przez obecnych, na potrzeby kronikarskie. Linki lub pliki można przysyłać na adres sekretariat@spmochy.pl

            JB & Malina Górna      

          • Klasy 1-3 na przedstawieniu teatralnym

            05.02.2024

            2 lutego uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Mochach pojechali do Wolsztyna, gdzie na scenie Domu Kultury wystawiono spektakl pt. "Alicja w krainie czarów".

            W przedstawieniu wykorzystano współczesne środki przekazu i oprócz aktorów, pokazywano fragmenty filmu i prezentacje. Zaprezentowano taniec ognia, sztuczki ze świecącymi kulkami.

            Aktorzy występowali w pięknych, kolorowych kostiumach, przy dźwiękach interesującej muzyki i w blasku kolorowych świateł. Dzieci zainteresowała także fabuła utworu, która niosła wiele ponadczasowych wartości, takich jak to, by nie oceniać ludzi po wyglądzie, szanować się nawzajem. Spotkanie ze sztuką teatralną uznajemy za udane.

            Joanna Koziołek          

          • PRZEDSTAWIENIE EKOLOGICZNO - PROFILAKTYCZNE

            03.02.2024

            31 stycznia uczniowie klas 4-6 obejrzeli przedstawienie pt. "Gang Śmieciaków”. Spektakl zabrał  widzów do takiego świata, gdzie Leon Kameleon i Weronka Biedronka mieli ręce pełne roboty. 

            W sprytny sposób wytropili i widowiskowo ukarali "przestępców” działających przeciwko planecie Ziemi! Bohaterowie zasygnalizowali  również, że alkohol, nikotyna czy napoje energetyczne to samo zło.

            Dzięki świetnej grze aktorskiej oraz odniesieniom do popkultury, treści ekologiczno – profilaktyczne  zainteresowały uczniów. Młodzież  dowiedziała się również jak być bardziej eko i wprowadzić idee zero waste w życie.

            pedagog Anna Kruk      

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mochach
        • i fax: 65 54 90 023
        • ul.Szkolna 7 .......................................................................... Mała szkoła: ...................................................... ul. Wolsztyńska 4................................................ 661 555 667........................................................ 64-234 Przemęt Mochy Poland
        • dyrektor@spmochy.pl - tel. - 607922496 vdyrektor@spmochy.pl - tel. - 665783605 pedagog@spmochy.pl - tel. - 607368162 ksiegowosc@spmochy.pl - tel. - 65 5490023 wewn. 13
      • Logowanie