Babeczki w Dniu Kobiet!
11.03.202398 marca br. odbyła się kolejna akcja "Babeczki dla Antka i Witka”. Wolontariusze – uczniowie z klas ósmych, szóstej i piątej po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i z własnej inicjatywy podjęli się pieczenia i sprzedaży babeczek.
Pieniądze zebrane ze sprzedaży babeczek pomogą w leczeniu i rehabilitacji chłopców. Serdecznie dziękuję naszym Wolontariuszom za poświęcony czas. Wszystkim smakoszom za zakup babeczek i wsparcie akcji. Dochód ze sprzedaży w wysokości 1.584,80 zł przekazany zostanie na konto Fundacji, pod opieką której znajdują się Antek i Witek.
Opiekun wolontariatu
Żywa lekcja historii
09.03.2023W środę 8 marca br. gościliśmy w naszej Szkole Grupę Artystyczną Rekonstrukto. Goście zaprezentowali uczniom pokaz historyczny Wrzesień '39 czyli rzecz o tym jak wybuchła II Wojna Światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita.
Grupa artystyczna omówiła i zaprezentowała sytuację międzynarodową II Rzeczpospolitej, etos żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim oraz techniki wojskowe. Każdy z uczniów słuchał z zapartym tchem o wydarzeniach z tamtego okresu.
Dodatkowym atutem lekcji były rekwizyty, z którymi przyjechali do nas goście, zaprezentowali oni uczniom: repliki broni; sprzęt bojowy; polski mundur wojskowy wz 36; ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej.
Na zakończenie lekcji dzieci mogły „dotknąć na żywo” i przymierzyć wszystkich przywiezionych rekwizytów.
Malina Górna
Czas zapisać 6-latka do szkoły!
22.02.2023Prosimy rodziców sześciolatków o zapoznanie się z komunikatem i podjęcie właściwych kroków.
Szczegóły w dziale KOMUNIKATY, tam też do pobrania wnioski i deklaracje, które należy wydrukować i wypełnić odręcznie lub pobrać i wypełnić komputerowo, potem podpisać i dostarczyć do sekretariatu szkoły w wyznaczonym terminie:
- do godz. 15:00 w dniu 14 marca 2023r.
Siatkarki młodsze też ze złotem!
07.03.20233 marca Szkoła Podstawowa w Mochach była gospodarzem Mistrzostw Powiatu w Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców w ramach Igrzysk Dzieci. W sportowych zmaganiach Powiat Wolsztyński reprezentowały szkoły: SP nr 1 w Wolsztynie, SP nr 2 w Wolsztynie, SP nr 3 w Wolsztynie, SP Kaszczor, SP Bucz oraz SP Mochy.
Rozgrywkom towarzyszyły niesamowite emocje. Młode siatkarki nas nie zawiodły, a dorównali im kibice, którzy rozgrzewali atmosferę na trybunach.
Reprezentantki SP Mochy w składzie: Roksana Czarna, Wiktoria Powchowicz, Katarzyna Walkowiak, Nina Musiał, Agata Prządka, Lena Wyrwa, Zofia Dominiak, Natasza Flieger, Kinga Wróblewska, Amelia Bohne, Maja Antkowiak, Olga Matyja nie pozostawiły złudzeń rywalkom, kto jest MISTRZEM POWIATU.
Gratulacje dla złotych medalistek. Dziękuję Wam za piękną postawę, zaangażowanie i każdy zdobyty punkt.
Honorata Paterek
Pobiegli i pomaszerowali ku czci Żołnierzy Wyklętych
06.03.2023Szkoła Podstawowa w Mochach po raz kolejny włączyła się w realizację projektu „TROPEM WILCZYM”.
1 marca zorganizowaliśmy w naszej szkole wydarzenie sportowe, towarzyszące obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Chcąc włączyć społeczność szkolną we wspólne świętowanie pobiegliśmy, aby sportowym wysiłkiem oddać cześć żołnierzom wyklętym, którzy po II wojnie światowej nie zgadzali się z sowietyzacją kraju. Byli przeciwni systemowi komunistycznemu. Ich działania było też pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa.
Tego dnia pogoda była dla Nas łaskawa, rześkie powietrze i słoneczko zachęcało do aktywności fizycznej. Uczniowie klas 1-4 rywalizowali na dystansie 400m, natomiast starsze grupy wiekowe pokonały 1200m. Na symbolicznym dystansie – 1963m. (upamiętniającym śmierć ostatniego Wyklętego - Józefa Franczaka) odbył się marsz Nordic Walking.
klasy 1-4
Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową naklejkę oraz słodki upominek ufundowany przez Radę Rodziców, a najlepsi biegacze w swoich kategoriach wiekowych zostali uhonorowani medalami i drobnymi nagrodami rzeczowymi.
klasy 5-8
Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział, zaangażowanie i pomoc w realizacji tego wydarzenia. Zwycięzcom gratuluję świetnej formy biegowej i zaciętej rywalizacji.
Honorata Paterek
Konkurs KRUS „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”
05.03.2023Uczennica klasy 2 a Hanna Maluśka wzięła udział w konkursie e-learningowym pt. „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy” zorganizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Celem konkursu było przybliżenie najmłodszym mieszkańcom wsi zagrożeń wypadkowych w gospodarstwach rolnych, a także ukazanie prawidłowych zachowań podczas przebywania na terenie obejścia. Aby wziąć udział w losowaniu nagród - 50 hulajnóg uczestnik musiał zrealizować kurs oraz rozwiązać test końcowy.
Hania ukończyła szkolenie i prawidłowo odpowiedziała na wszystkie pytania. Została wylosowana i dostała nagrodę – piękną hulajnogę.
Gratulujemy!
Hania jest najlepszym przykładem na to, że warto brać udział w konkursach.
Katarzyna Filipek
Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek
02.03.20233 marca przypada Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek, święto ustanowione w 1984 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy - PEN Club. PEN Club założony został
w 1921 roku w Londynie przez Catherine Amy Dawson Scott (angielska pisarka, dramatopisarka i poetka).
Fabian w finale! Gratulacje!
27.02.2023Nasz szkolny śpiewak - Fabian Brożyński z klasy 6b, który uświetnia wszystkie szkolne, a także wiele wiejskich, a nawet gminnych uroczystości, przebił się do finału z 2 miejsca w swojej kategorii.
Posłuchaj zakwalifikowanych... TUTAJ
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
28.02.2023Od 1999 roku 21 lutego na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym roku świętowaliśmy i u nas w szkole.
Na korytarzu została przygotowana gazetka tematyczna, na której znalazły się m. in. plakaty wykonane przez uczniów klasy VIII b. Podobna gazetka znalazła się w sali nr 3.
Na lekcjach języka polskiego uczniowie zostali zapoznani z pochodzeniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Nauczyciele podkreślali znaczenie języka dla świadomości narodowej Polaków, wspominając o prześladowaniach w czasach zaborów, polegających m. in. na zakazie używania języka polskiego w szkołach i urzędach z zaborach rosyjskim i pruskim. Uczniowie poznali też ciekawostki związane z językiem polskim. Omówiono także bogactwo języka polskiego, wskazując na przykład na obecność w nim związków frazeologicznych czy homonimów.
Uczniowie na lekcjach języka polskiego i historii mogli wykonywać kreatywne ćwiczenia, wzbogacające swoją sprawność językową. Uczniowie wykonywali zadania na uważność, uczestniczyli w grze „Ja mam, kto ma”, przedstawiali frazeologizmy w formie graficznej, utrwalali pisownię wyrazów, w których bardzo często pojawiają się błędy, przepisywali tekst najeżony trudnościami ortograficznymi i wzajemnie sprawdzali sobie jego zapis. Czytali także tzw. „łamańce językowe”, czyli teksty zawierające bardzo trudne do wymówienia połączenia wyrazowe. Wiele zadań uczniom się podobało.
Uczniowie bardzo chętnie przystąpili do wykonywania zadań, więc Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego zagości chyba w naszej szkole na dłużej.
Jolanta Piosik, Malina Górna, Renata Bortniak
Dzień Bezpiecznego Internetu 2023
26.02.2023Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet. Nasi uczniowie wraz z pedagogiem, pedagogiem specjalnym i psychologiem, po raz kolejny włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu.
W ramach działań profilaktycznych, w klasach I-VIII, zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne. Zajęcia te oparte były o scenariusze, filmy i karty pracy dostępne na stronie saferinetrnet.pl. Korzystając z zasobów tej strony internetowej, w naszej szkole powstały gazetki ścienne z netykietą i zasadami bezpiecznego korzystania z sieci. Celem tego przedsięwzięcia było zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży, w zakresie bezpiecznego i efektywnego korzystania z Internetu.
Anna Rynek, Anna Kruk i Natalia Marcinów
Solidarni z Ukrainą!
24.02.2023Już rok Ukraina walczy z rosyjskim najeźdźcą!
Przypomnijmy PREZENTACJĘ naszych uczniów - ukraińskich uchodźców - TRYB POKAZ SLAJDÓW - klikaj i wsłuchaj się w treść!Otrzymaliśmy także prośbę o promocję bardzo szlachetnej akcji -dziecięcego apelu o pokój w rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę.
Inicjatywa jest realizowana przez Koalicję Sztuka Uczenia, wewspółpra cy z Wydziałem Oświaty Miasta Poznania
Link do postu:
UKRAIŃSKIE DZRZEWKO POKOJU
Kolejny koncert filharmoników
22.02.2023715 lutego odbył się w naszej szkole kolejny koncert filharmonii. Tym razem tematem muzycznego spotkania były ukraińskie cymbały.
Ten stary, drewniany instrument w kształcie trapezu przedstawiła nam cymbalistka z Kijowa. Cymbały miały 180 strun.
Artystka zaprezentowała nam przepiękne brzmienie tego instrumentu. Podczas grania uderzała o struny specjalnie wyprofilowanymi palcatkami z drzewa owocowego.Bardzo podobał nam się ten koncert.
Mariola Prządka
W karnawale są wszak bale!
22.02.202314 lutego 2023 r.odbył się balik zorganizowany przez Radę Rodziców. Uczniów zabawiał DJ Ebola.Oprócz tańców były też konkursy sprawnościowe i ze znajomości baśni. Wszyscy otrzymali słodycze ufundowane przez Radę Rodziców.
E. Wita
Wyjazd na przedstawienie pt. „Pan Tadeusz – obrazy”
22.02.202316 stycznia klasy ósme wybrały się z opiekunami na przedstawienie pt. „Pan Tadeusz – obrazy” do Wolsztyna.
Swoimi wrażeniami z wyjazdu podzieliła się uczennica klasy VIIIa – Lena Kurasińska.
Dnia 16 stycznia 2023 r. uczniowie klas ósmych w ramach lekcji języka polskiego wybrali się do Domu Kultury w Wolsztynie, gdzie wystawiany był spektakl pt. „Pan Tadeusz – obrazy” przygotowany przez Narodowy Tetr Edukacji.
W przedstawieniu ukazane były sceny z lektury obowiązkowej. Inscenizacja opierała się na motywach ukazanych w książce.
Aktorzy bardzo wyraźnie przedstawili charakterystyczne postacie: Telimenę, Tadeusza, Zosię, Hrabiego, Sędziego i innych.
Myślę, że spektakl był ciekawą formą utrwalenia wiedzy o lekturze.
Wyjazd na przedstawienie pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”
22.02.202316 stycznia 2023 r. klasy VI pojechały do WDK na przedstawienie pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. Wyjechaliśmy o godz. 8.00, by dotrzeć do Wolsztyna.
Dwaj uczniowie podzielili się swoimi wrażeniami z wyjazdu.
2Krzysztof Kaźmierczak – kl. VI a
Dnia 16 stycznia 2023 r. klasy szóste wybrały się na przedstawienie teatralne do Wolsztyna.
Wyjazd ze szkoły był o godzinie 8.00. Przedstawienie odbyło się w Wolsztyńskim Domu Kultury. Był to spektakl pt. „Ania z Zielonego Wzgórza” przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji.
Przedstawienie zaczęło się od wydarzenia, gdy Ania miała ostatnie chwile swojego życia. Najlepsze jej momenty przypominał aktor grający Mateusza. Najwięcej epizodów było z domu państwa Cuthbertów.
Aktorzy pięknie wcielili się w role postaci z książki i rewelacyjnie śpiewali. Stroje były starannie przygotowane, odzwierciedlały modę z tamtych lat. Scenę upiększała gra różnorodnych świateł.
Wyjazd uważam za udany, przedstawienie było dobrze przygotowane. Czekam na następny wyjazd do teatru.
Patryk Kliks – kl. VI a
Dnia 16.01.2023 r. wyjechaliśmy z całą klasą na przedstawienie pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. Razem z nami wybrała się też klasa VI b.
W spektaklu brało udział sześć osób, a głównym tematem przedstawienia są losy Anny Shirley, której rodzice umarli na febrę. Następnie była u pani Thomas i pani Hammond, aż trafiła do sierocińca, skąd wzięli ją Maryla i Mateusz Cuthbert. Kiedy Mateusz przywiózł ją ze stacji, okazało się, że nastąpiło nieporozumienie, ponieważ chcieli chłopca, by pomagał Mateuszowi w uprawie roli. Jednak po rozmowie zdecydowali się zatrzymać dziewczynkę. Przed pierwszym dniem szkoły Ania poznała Dianę Barry i razem poszły do szkoły. Tam z Anie się śmiali, że jest „marchewką”, bo była ruda i wtedy Ania obraziła się na Gilberta. Później Ani bardzo dobrze szło w szkole, dostała nawet stypendium i miała iść na studia, ale Maryla traciła wzrok i dziewczyna zdecydowała się jednak zostać nauczycielką. Nie było już jednak miejsca w Avonlea, więc chciała zatrudnić się w innej miejscowości. Wtedy Gilbert ustąpił jej miejsca i się pogodzili.
Najbardziej podobała mi się charakteryzacja aktorów. Oświetlenie było idealne. Bardzo ładna była również scenografia. Moim zdaniem, temat przedstawienia był bardzo interesujący. Chciałbym jeszcze kiedyś pojechać z klasą do teatru.
Szkolne feryjne remonty...
20.02.2023Ferie zimowe to czas odpoczynku dla uczniów i nauczycieli, ale to również najlepszy czas na wykonanie prac remontowych w szkole. Dlatego też dyrekcja naszej szkoły, zaplanowała w tym okresie szereg remontów i napraw.
15Od pierwszego dnia ferii rozpoczęły się prace remontowe w „małej szkole”:
- malowanie sali nr 6,
- przebudowa instalacji elektrycznej w sali nr 6,
- zamontowanie zaworu czterodrożnego przy piecu centralnym do polepszenia komfortu palenia i regulacji temperatury w pomieszczeniach w całej szkole.
Natomiast w głównym budynku szkoły zostały wykonane następujące prace:
- częściowe odnowienie ścian w sali nr 16 oraz wymiana dwóch grzejników,
- wymiana grzejnika w szatni przy hali sportowej,
- naprawienie trzech nagrzewnic na hali sportowej,
- wymiana zaworu bezpieczeństwa przy piecu gazowym z termometru na manometr,
- wymiana dwóch hydrantów wewnętrznych,
- modernizacja monitoringu.
Dodatkowo wyremontowaliśmy schody boczne w budynku C od strony ul. Sadowej.
Całkowity koszt remontów to kwota ok. 50 000 zł, która została pokryta z budżetu szkoły.
W miarę możliwości finansowych w okresie wakacyjnym szkoła będzie dalej kontynuować remonty.
Poziom niski, ale emocje wielkie!
18.02.202316 lutego w Mochach odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
W siatkarskich zmaganiach nasz powiat reprezentowały szkoły: SP nr 1 w Wolsztynie, SP nr 2 w Wolsztynie, SP Przemęt oraz SP Mochy.Hala tego dnia tętniła sportowymi emocjami na boisku, ale także na trybunach. W półfinale nasze dziewczęta wywalczyły awans do finału, w którym spotkały się z reprezentacją SP nr 1 w Wolsztynie. Początkowo dziewczęta z Moch nie miały dobrej passy. Drugi set po wielkich trudach wygrały, aby w tiebreak'u powalić rywalki na łopatki 15:0! Mistrzynią zagrywki okazała się Kamila Jąder. Dziewczęta z Moch zostały Mistrzyniami Powiatu Wolsztyńskiego.
W rozgrywkach męskich półfinałowe mecze wygrały wolsztyńskie drużyny, jednakże nasi chłopcy zaprezentowali w finale dobrą grę zwyciężając z Przemętem, tym samym zapewniając sobie brązowe medale.
Gratulacje dla medalistów
Reprezentacja dziewcząt: Karolina Mielcarek, Kamila Jąder, Dominika Waligórska, Aneta Mała, Lena Kurasińska, Lena Koźlik, Magda Wita, Katarzyna Haręźlak, Kinga Koczorowska, Maja Szymanowska, Natalia Przybyła, Tomczak Allicja.
Reprezentacja chłopców: Albert Rzyski, Hubert Kaźmierczak, Zbigniew Tomiak, Fabian Antkowiak, Radek Hamrol, Łukasz Łabecki, Patryk Nowak, Flieger Alan, Paweł Dudziak, Mikołaj Przybyła
Honorata Paterek
Samorządowe akcje
18.02.2023W naszej szkole 23-27.01.2023 r. odbył się organizowany przez Samorząd Uczniowski tydzień karnawałowy. Przez cały tydzień uczniowie przebierali się według tematu przypisanego na dany dzień.
Akcja ta cieszyła się bardzo dużą popularnością wśród uczniów. Najwięcej osób podczas całego tygodnia przebrało się w klasie 2b z frekwencją 87,4%.
Klasie serdecznie gratulujemy. Grupie tej niedługo zostaną przekazane drobne upominki. Dziękujemy wszystkim bardzo za zaangażowanie i dobrą zabawę. Mamy nadzieję, że następnym razem, gdy zorganizujemy coś podobnego, też weźmiecie tak liczny udział.
Roksana Czarna
Archiwum Aktualności