8 i 9 listopada 2022 roku wszyscy uczniowie klas VIII uczestniczyli w programie Archipelag Skarbów, w formie dwóch mityngów trwających po 3,5 godziny każdy.
Mityng 1 - poświęcony był zagadnieniom dotyczącym rozumienia siebie, własnych emocji i relacji z innymi osobami, a także tematyce zagrożeń wieku dorastania - sięganiu po alkohol, narkotyki i dopalacze.
Mityng 2 – poświęcony był zagadnieniom związanym z seksualnością człowieka.
Podczas realizacji programu były poruszane tematy związane z wywieraniem presji rówieśniczej i sposobami radzenia sobie z nią.
Metody zastosowane w programie to mini-wykłady ilustrowane prezentacjami multimedialnymi, ćwiczenia aktywizujące młodzież takie jak: dialog z przedstawicielami młodzieży, burza mózgów, fantazja sterowana, scenki odgrywane na forum, a ponadto świadectwa zdrowego stylu życia przekazywane przez realizatorów i wolontariuszy programu. Uczestnicy ćwiczeń i scenek byli chwaleni przez realizatorów, nagradzani brawami przez młodzież i otrzymywali drobne nagrody.
W ramach programu trenerzy:
- pomagali młodym ludziom uwierzyć, że możliwa jest realizacja najgłębszych pragnień, a szczególnie marzeń o pięknej, trwałej miłości na całe życie;
- zachęcali młodzież do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy i pornografii;
- mówili o pięknie miłości i seksualności, pokazując wartość czekania z kontaktami seksualnymi do trwałego i wiernego związku w dorosłości;
- wspierali rodziców i wychowawców.
Realizacja programu obejmowała również spotkanie z rodzicami uczniów klas VIII. Dlatego 8 listopada w ramach poradnictwa wychowawczego prelegent omówił:
- Czego potrzebuje nastolatek?
- Jak rozmawiać z nastoletnim dzieckiem?
- Co mówią badania nad młodzieżą?
- Co jest najważniejsze ze strony mamy i taty?
Program Archipelag Skarbów posiada rekomendacje:
- Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
- Krajowego Biura Przeciwdziałania Narkomanii.
- Ośrodka Rozwoju Edukacji.
- Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Koszty związane z udziałem uczniów w programie, pokryła Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Przemętu oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Mochach.
pedagog A. Kruk