W przedostatnim tygodniu roku szkolnego uczniowie klas ósmych wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Parku Fizyki w Nowej Soli, która była świetną okazją do utrwalenia zdobytej wiedzy. Zwiedzanie Parku dostarczyło wielu wrażeń, a zwiedzający mogli się przekonać na własnej skórze między innymi o tym, czym w praktyce jest trzecia zasada dynamiki, jakie zastosowanie w życiu codziennym może mieć wielokrążek oraz co można zobaczyć, spoglądając w peryskop.
Aktualności
Klasy 8 na ostatniej dydaktycznej wycieczce...
16.06.2023
Podczas gali nagrody rozdali...
15.06.2023Jak już podawaliśmy w artykule o konkursach plastycznych, 7 czerwca 2023 r. w sali GCKiB w Przemęcie odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszono wyniki i wręczono nagrody w konkursie plastycznym “Uczniów w gminie Przemęt kręci bezpieczeństwo”.
Wśród laureatów znależli się uczniowie naszej szkoły.
W kategorii klas I - II miejsce zajęła klasa I a.
W kategorii klas II - I miejsce zajęła klasa II b.
W kategorii klas III - I miejsce zajęłą klasa III a.
Główną nagrodą była lekcja dogoterapii dla całej klasy.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wychowawców klas I-III, którzy wraz z uczniami przygotowali prace oraz propagowali wiedzę na temat bezpieczeństwa w czasie wakacji.
Laureatom gratulujemy
Mariola Prządka
Więcej informacji o konkursie na stronie Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki...
Na pielgrzymce do Gostynia
14.06.2023Dnia 6 czerwca dzieci, które w tym roku przystąpiły do pierwszej Komunii św. wraz z osobami towarzyszącymi, wychowawcami i katechetką udały się na pielgrzymkę do Gostynia.
W Sanktuarium Matki Bożej Róży Duchownej o godz.11.00 odbyła się Msza św. dziękczynna, za I Komunię św.
Eucharystii przewodniczył ksiądz proboszcz Ryszard Penczyński w asyście filipina z Świętej Góry.
Po zakończeniu Mszy św. zwiedziliśmy Bazylikę p.w. Niepokalanego Poczęcia Marii Panny i św. Filipa Neri. Została ona wybudowana jako wotum za cudowne uzdrowienie Floriana Konarzewskiego wg projektu włoskiego architekta.
Byliśmy również w podziemiach sanktuarium, gdzie pochowani są fundatorzy bazyliki i ich następcy.B. Pietrzak, M. Prządka, R. Patalas
Zanim wystąpi agresja...
13.06.2023W miesiącu maju w klasach 1-8 zostały przeprowadzone zajęcia profilaktyczne dotyczące agresji. Jest to kolejny zrealizowany punkt Programu Wychowawczo-Profilaktycznego Szkoły.
Uczniowie dowiedzieli się czym dokładnie jest agresja oraz jakie są jej rodzaje (agresja słowna, fizyczna, psychiczna, autoagresja)Podczas zajęć z pedagogiem szkolnym, psychologiem i pedagogiem specjalnym uczniowie zostali zapoznani ze sposobami, które mogą pozytywnie nastawić ich do siebie samych oraz do ich otoczenia, a co za tym idzie- uniknąć zachowań agresywnych.
Został również przypomniany Regulamin Porządkowy Szkoły. Szeroko omówiono prawa i obowiązki zarówno uczniów, jak i nauczycieli.Anna RynekAnna KrukNatalia Marcinów
Mamy Mistrza ortografii!!!
12.06.20236 czerwca w Szkole Podstawowej w Starkowie odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny o tytuł Mistrza Ortografii. Naszpikowane trudnościami dyktanda pisali uczniowie z klas drugich i trzecich.
Naszą szkołę reprezentowali Bogna Knop, Hanna Maluśka, Jan Szokało i Franciszek Strażyński. Janek zdobył tytuł Mistrza Ortografii.
Serdecznie gratulujemy Jankowi.2J. Koziołek
Na wycieczce, do teatru...
12.06.202315 czerwca uczniowie klas pierwszych i drugich pojechali na wycieczkę do Wolsztyna. Najpierw spacerowali wzdłuż jeziora. Podziwiali piękną, wiosenną roślinność, a także obserwowali kacze i gęsie rodziny. Później udali się do Wolsztyńskiego Domu Kultury na spektakl pt. Kopciuszek. Przedstawienie było ciekawe, wesołe i pouczające. Aktorzy w pięknych kolorowych kostiumach. Występom towarzyszyły światła, dźwięk i taniec. To był miły dzień.
J. Koziołek
Kolejny projekt został zrealizowany!!!
12.06.2023Podsumowanie projektu realizowanego przez klasy I-III odbyło się 1 czerwca.
W tym roku szkolnym najmłodsi uczniowie naszej szkoły zrealizowali projekt edukacyjny pod nazwą „Rozwijanie pasji i zainteresowań uczniów klas I-III”.Cele projektu:
1. Ukazanie dzieciom, że pasja wzbogacona o wiedzę i umiejętności może w przyszłości stać się naszym zawodem.
2. Kształtowanie u uczniów postawy wyrażania siebie poprzez prezentowanie swoich umiejętności.
3. Integracja międzypokoleniowa polegająca na tym, że dzieci przedstawią swoje zainteresowania oraz rodziców i dziadków.
4. Uczniowie w ramach projektu poznają zajęcia i zawody ludzi, którzy osiągnęli sukces łącząc pasję z wykonywanym zawodem.
5. Uświadomienie uczniom, że warto znaleźć swoje mocne strony i rozwijać zainteresowania od najmłodszych lat, ponieważ nasze pasje i zdobyte umiejętności ułatwią nam wykonywanie satysfakcjonującego zawodu.
6. Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnej w procesie edukacyjnym.
Projekt był realizowany od września 2022 do maja 2023.Odbyły się następujące spotkania:
- z z p. Grzegorzem Mikołajczakiem-kolekcjonerem kubeczków i widokówek z mapą Polski,
- z p. Sylwią Niedzielską i p. Pauliną Dziemba – wyplatanie ozdób ze sznurka,
- z p. Karolem Sammlerem – Mistrzem Polski - łucznikiem z Solca
- p. Katarzyna Sobierajską – mistrzynią Polski w dżudo,
- z p. Katarzyną Kaczmarek - zajmująca się fotografią,
- z p. Grzegorzem Thielem - muzykiem,
- z p. Robertem i Arturem Szmyt - górnikami .
Odbyły się też dwie wycieczki – jedna do Wolsztyna na wystawę telefonów, a druga do Akacjowego Rancza w Karszynie.
Wcześniej odbył się też konkurs plastyczny nt. "Kim chcę zostać w przyszłości?”, a podczas podsumowania wręczono nagrody.
Na podsumowanie projektu uczniowie przygotowali różne stroje przedstawiające zawody lub zainteresowania ludzi. Największą grupę stanowili sportowcy i służby mundurowe. Byli też przedstawiciele gastronomii, mechanicy, budowlańcy, nauczycielki, urzędnicy, wędkarz, łucznik, komornik, krawcowe, kosmetyczki i wielu innych, które można obejrzeć na zdjęciach. Potem nastąpiła prezentacja dawnych wyliczanek, które były przygotowane przez chłopców i dziewczynki z wszystkich klas. Rozbawiły one całą naszą społeczność. Następnie przeszliśmy do strażnicy OSP, gdzie druh Dawid Czernicki przeczytał nam fragment książki o pracy strażaków, a następnie pokazał sprzęt oraz ubrania strażaków. To był dzień pełen wrażeń. Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie lodów z okazji Dnia Dziecka.
Dziękuję wszystkim paniom wychowawczyniom klas I-III za duże zaangażowanie w realizację projektu.
Elżbieta Wita
Sukcesy naszych uczniów w konkursach plastycznych
12.06.2023Nasi uczniowie, zwłaszcza Ci uczęszczający na kółko plastyczne, biorą udział w rozmaitych konkursach plastycznych o różnej tematyce i zasięgu, a co najważniejsze z sukcesami!
Od wielu lat nasza szkoła bierze udział w konkursie organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W tym roku konkurs miał temat ”Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”. Zgodnie z regulaminem wysłaliśmy po 3 prace z każdej kategorii. Uczennica klasy 1a -Nikola Selyakh zdobyła III msc na etapie powiatowym. Została zaproszona na galę wręczenia nagród do siedziby Starostwa Powiatowego w Wolsztynie, gdzie pojechała z mamą. Wróciła bardzo zadowolona, bo otrzymała mnóstwo nagród.
Fotki z gali w starostwie i naszych wysłanych prac
9W konkursie pt.”Pożar lasu? Działaj zawczasu” organizowanym przez Nadleśnictwo Kościan nasze dwie uczennice w kat. klas I-III zdobyły wyróżnienia. A są to Adrianna Eliasz i Nikola Selyakh.
Fotki naszych prac. /gala 17 czerwca w Kościanie/
1W konkursie pt.”Uczniów Gminy Przemęt kręci bezpieczeństwo” startowały wszystkie klasy I-III z gminy Przemęt. Do organizatorów wpłynęło 31prac, a nasze prace komisja oceniła bardzo wysoko, bo wśród klas trzecich I msc zajęła klasa 3a - wych. Mariola Prządka, wśród klas drugich I msc zajęła klasa 2b-wych. pani Joanna Koziołek, a klasa 1a – wych. pani Elżbieta Wita zajęła II msc. Dla laureatów pierwszego miejsca przewidziano wyjątkową nagrodę –lekcja edukacyjna dla całej klasy – dogoterapia w wykonaniu Akademii Pana Bobra. Gratulujemy zwycięzcom!!!
Fotki naszych prac...
Elżbieta Wita
Bezpieczeństwo nad wodą
10.06.20235 czerwca uczniowie klas piątych brali udział w spotkaniu z przedstawicielami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Wolsztyna na temat zachowania bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą.
Najpierw pan Jan Fila, prezes Miejsko-Powiatowego Oddziału WOPR w Wolsztynie, przeprowadził pogadankę dotyczącą wypoczynku nad wodą. Mówił o zasadach korzystania z kąpieli, przestrzeganiu regulaminu danego kąpieliska, zachowaniu się w wodzie, a także pokazał uczniom sprzęt ratunkowy, z którego korzystają ratownicy i mogą również skorzystać osoby przebywające nad wodą. Odpowiedział na pytania uczniów.
2Następnie ratownik WOPR, pan Grzegorz Adamski, przeprowadził ćwiczenia praktyczne z pierwszej pomocy. Chętni uczniowie mogli poćwiczyć resuscytacje na fantomie.
Dziękujemy za udzielenie cennych wskazówek naszym uczniom.
Jolanta Piosik
Orientaliści znów w blasku złota!
04.06.2023Tydzień pełen wrażeń sportowych zakończył się kolejnymi sukcesami biegaczy na orientację. 2 czerwca w Kaszczorze odbył się Finał Wojewódzki WIMS w Indywidualnym Biegu na Orientację w klasyfikacji drużynowej.
Tym razem zawodnicy HKS „Azymut” Mochy reprezentowali swoją macierzystą szkołę. Młodsze dziewczęta w składzie: Amelia Bohne, Zofia Gorzelniak, Maja Gorzelniak oraz Wiktoria Powchowicz zajęły drużynowo I miejsce Także chłopcy: Mikołaj Niedzielski, Julian Franc, Fabian Młynkowiak i Sebastian Pabich byli bezkonkurencyjni i wywalczyli najwyższe miejsce na podium.
Ponadto indywidualnie Amelia Bohne i Mikołaj Niedzielski zajęli 1 miejsce w klasyfikacji generalnej, natomiast Hanna Paterek zajęła 2 miejsce, a tuż za nią na 3 miejscu podium stanęła Dominika Waligórska. Wysoko uplasowali się także: Zofia Gorzelniak – 5 miejsce, Maja Gorzelniak – 6 miejsce, Fabian Młynkowiak – 5 miejsce, Julian Franc – 6 miejsce.
Wszystkim reprezentantom serdecznie GRATULUJEMY.
Jest moc!
Honorata Paterek
Dzień Dziecka
03.06.2023Dzień Dziecka to święto, na które wszyscy uczniowie czekają z niecierpliwością przez cały rok! 1 czerwca to święto wszystkich dzieci na całym świecie.
Ten dzień w naszej szkole również upłynął w wyjątkowej atmosferze. Główną atrakcją był udział naszych uczniów w szkolnej edycji programu „Mam Talent”, podczas którego uczniowie zaprezentowali swoje hobby, pasje i uzdolnienia.10Konkurs miał na celu odkrywanie i promowanie nowych talentów w środowisku szkolnym, reklamowanie nowatorskich form spędzania wolnego czasu oraz budowanie pozytywnego klimatu szkoły.
Wystąpili młodzi artyści, którzy dali wspaniały popis umiejętności tanecznych, wokalnych, plastycznych, sprawnościowych i gry na instrumentach muzycznych. Kolejną atrakcją były rozgrywki sportowe, promujące aktywność fizyczną, zgodnie z zasadami zdrowej rywalizacji. W tym dniu także Rada Rodziców zatroszczyła się o niespodziankę dla dzieci i po konkursie talentów na wszystkich czekały pyszne lody.
Justyna Murek
Lekcje nieśmiecenia
26.09.2023W maju 2023 roku nasza szkoła wzięła udział w III edycji ekologicznego projektu edukacyjnego pod tytułem ”Lekcje Nieśmiecenia”, organizowanego przez Henkel Polska i Fundacja Nasza Ziemia.
„Lekcja Nieśmiecenia” to kampania edukacyjna, która od 2020 roku wspiera szkoły w procesie edukacji ekologicznej związanej z segregacją odpadów. Działania akcji mają na celu przekazanie dzieciom praktycznej wiedzy oraz wyrabianie w nich właściwych zachowań i nawyków. Wszyscy wiemy, że odpowiednia segregacja odpadów jest kluczowa dla ochrony środowiska i zasobów naturalnych. Chcemy uczyć dzieci i młodzież, jak robić to właściwie i z największym pożytkiem. To ważne, bo niebawem to właśnie oni będą decydować o losach naszej planety
Uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych walczyli o nagrody główne w konkursie, czyli stacje do nauki selektywnej segregacji odpadów.
Nauczyciele ze szkół biorących udział w projekcie mogą bezpłatnie pobrać ze strony www materiały edukacyjne dotyczące tej tematyki. Aby wziąć udział w konkursie „Lekcji Nieśmiecenia”, należało wypełnić formularz i zaprezentować proekologiczne działania szkoły i sukcesy odniesione w latach 2020-2023. Pierwszych 100 zespołów, które zgłosiły się do konkursu otrzymało nagrody gwarantowane czyli zestawy „Niezbędnik Wolontariusza Naszej Ziemi”, w skład którego wchodzą: koszulka Akcji Sprzątanie Świata, flaga sztabowa z nazwą zwycięskiej szkoły, rękawiczki jednorazowe i worki do segregacji odpadów. I właśnie na początku września taki zestaw otrzymała nasza szkoła.
Konkurs był trzyczęściowy –
w pierwszej z nich uczestnicy musieli przedstawić, w jakich działaniach proekologicznych organizowanych przez instytucje zewnętrzne brali udział w latach 2020-2023 (maksymalnie trzy).
W drugiej części zadanie polegało na zaprezentowaniu zainicjowanych przez siebie działań wewnętrznych przeprowadzonych w latach 2020-2023 r. w zgłaszającej się Szkole.
W trzeciej części należało wskazać dodatkowe aktywności, a także złożyć oświadczenie o tym, że braliśmy udział w akcji „Sprzątanie Świata – Polska”. Wypełnienie tej części formularza umożliwia uzyskanie dodatkowych punktów, które zostaną wzięte pod uwagę przy przyznawaniu tytułu „Ambasadora Nieśmiecenia”. Zwycięzców konkursu ogłoszono w czerwcu, ale zestawy gwarantowane dotarły dopiero we wrześniu.
Od wielu lat bierzemy udział w akcjach sprzątania Ziemi, a teraz ułatwią nam to pozyskane worki i rękawiczki.
Elżbieta Wita
Brązowy medal siatkarek plażowych na etapie rejonowym
03.06.202331 maja Mistrzostwa Rejonu w Piłce Siatkowej Plażowej – Leszno.
Nasze młode siatkarki /Karolina Mielcarek, Kamila Jąder i Aneta Mała/ sprawiły nam ogromną radość – wróciły z brązowym medalem, niewiele ocierając się o srebro. Dla naszych dziewcząt to ogromny sukces.
Bardzo dziękuję za walkę i poświęcenie oraz emocje, których nie brakowało.
Honorata Paterek
Trójbój LA - medale w etapie rejonowym
03.06.202331 maja w Gostyniu odbył się Finał Rejonowy w Trójboju Lekkoatletycznym. W rywalizacji sportowej uczestniczyły najlepsze drużyny powiatowe z Rejonu Leszno. W kategorii dziewcząt do rywalizacji przystąpiło 12 drużyn.
Szkołę Podstawową w Mochach reprezentowały srebrne medalistki etapu powiatowego w składzie: Kaja Kicinska, Antkowiak Lena, Jaskuła Aleksandra, Rogacka Maja i Joanna Przybyła. Pomimo osłabionego składu w wyniku niedyspozycji Liliany Banach, dziewczęta rywalizowały na bardzo wysokim poziomie, szczególnie w skoku w dal zaprezentowały się medalowo. Dokonała tego Kaja Kicinska, która w pięknym stylu pofrunęła na odległość 4,17 m. i tym samym wywalczyła drugie miejsce na podium. Także w biegu na 60 m. czas - 9,27 s zapewnił Kai indywidualnie 6 lokatę.
Ostatecznie nasze młode lekkoatletki uplasowały się na wysokim piątym miejscu. Gratulacje !!!!
Dziękuję Wam dziewczęta za duże zaangażowanie i poświęcony czas na przygotowania. Mam nadzieję, że jeszcze nie jeden raz usłyszymy o Waszych poczynaniach i sukcesach sportowych.
Honorata Paterek
Wyróżnienie za "Kangura"!
31.05.202331 maja poznaliśmy rozstrzygnięcia w Międzynarodowym Konkursie "Kangur Matematyczy", w którym tradycynie najlepsi matematycy z całego świata sprawdzają swoje siły.
Także w tegorocznej edycji wśród wyróżnionych znaleźli się i nasi uczniowie, którym dostarczono cenne dyplomy, które wręczyła im Pani Dyrektor oraz organizatorka Magdalena Gettler.
Wyróżnieni uczniowie to Bogna Knop i Jan Szokało z 2b, Ignacy Knop z 4b oraz Lena Kurasińska z 8a.Wszystkim uczestnikom gratulujemy godnego reprezentowania szkoły w tym prestiżowym Konkursie i życzymy rowijania umiejętności matematycznego i logicznego myślenia.
Lizaki dla Franka
07.06.2023Dnia 31maja 2023r. z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole odbyła się sprzedaż przez wolontariuszy lizaczków. Sprzedano 343 lizaki. Pieniądze zebrane ze sprzedaży będą przeznaczone na rehabilitację i leczenie Franka z Moch, który urodził się z zespołem Downa. Dziś dokonaliśmy wpłaty kwoty 365.00 na konto fundacji, pod opieką której znajduje się chłopiec.
Dziękujemy uczniom, nauczycielom oraz pracownikom Szkoły za zaangażowanie się w akcję.
Lucyna Murek z wolontariuszami
Gminny konkurs matematyczny – wydarzenie, które zjednoczyło młodych matematyków
01.06.202330 maja w Szkole Podstawowej im. Edwarda Tomińskiego w Buczu odbył się gminny konkurs matematyczny, w którym wzięli udział utalentowani uczniowie z gminy Przemęt. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a sala konkursowa tętniła entuzjazmem i skupieniem.
Konkurs miał na celu rozwijanie pasji do matematyki oraz promowanie zdolności analitycznych i logicznego myślenia wśród uczniów. Konkurs składał się z dwóch kategorii wiekowych, a uczestnicy rywalizowali o cenne nagrody i prestiżowe miejsca na podium.W kategorii klas 7-8 pierwsze miejsce zdobył niezwykle zdolny Mateusz Rola z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Radomierzu. Jego dogłębna wiedza matematyczna, szybkość myślenia i elastyczność umysłu pozwoliły mu wyprzedzić konkurencję. Na drugim miejscu znalazł się Igor Gruszkiewicz ze Szkoły Podstawowej im. Edwarda Tomińskiego w Buczu, który wykazał się doskonałym rozumieniem abstrakcyjnych zagadnień matematycznych. Trzecie miejsce zajęła Jolanta Stachowiak z Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole Samorządowe z Oddziałami Integracyjnymi w Kaszczorze, której precyzja i logiczne myślenie zasługują na duże uznanie.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwał zespół nauczycieli matematyki, który przygotował trudne, ale ciekawe zadania wymagające spostrzegawczości, precyzji i logicznego myślenia. Uczestnicy mieli okazję rozwiązać różnorodne problemy matematyczne, które wymagały od nich pomysłowości i umiejętności analizowania danych.
Wyjątkowość tego konkursu wynikała również z honorowego patronatu objętego przez wójta gminy Przemęt. To dowód na to, że lokalne władze są świadome znaczenia nauki matematyki i inicjatyw mających na celu rozwijanie potencjału uczniów. Pan Wójt Janusz Frąckowiak wraz z Dyrektorem szkoły w Buczu Bartłomiejem Górnym, wręczał nagrody i dyplomy zwycięzcom, podkreślając ich osiągnięcia i doceniając ich wysiłek w rozwijaniu umiejętności matematycznych.
Gminny konkurs matematyczny, który odbył się w Buczu z pewnością pozostanie w pamięci uczestników jako wyjątkowe wydarzenie, które zjednoczyło młodych matematyków z różnych szkół. To także doskonała okazja do promowania nauki matematyki i ukazania jej jako fascynującej dziedziny, która otwiera drzwi do wielu kreatywnych i wymagających ścieżek kariery.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, zwycięzcom i organizatorom tego wyjątkowego konkursu matematycznego. Życzymy dalszych sukcesów w nauce matematyki i rozwijaniu swojego talentu!
Ogromne podziękowania składamy paniom Karolinie Lisiewicz i Sylwii Bajon za organizację i przeprowadzenie dopiętego w najdrobniejszych szczegółach konkursu.
Justyna Murek
7a na Kielecczyźnie
31.05.2023W czasie kiedy ósmoklasiści wytężali umysły na egzaminach, uczniowie klas 7 aktywnie wypoczywali na kielecczyźnie. Mieli okazję poznać dzieje i zabytki Kielc oraz Sandomierza, pospacerować wąwozem Św. Jadwigi i zakosztować pyszne lody na ryneczku, odnajdując ślady serialowego Ojca Mateusza.
Podziwialiśmy ruiny Zamku Królewskiego w Chęcinach z przełomu XIII/XIV wieku oraz zespół pałacowo-parkowy w Kurozwękach, o bardzo ciekawej historii i wielu atrakcjach. Niedaleko pałacu znajduje się hodowla bizonów, które zostały sprowadzone z Belgii przez potomka przedwojennych właścicieli z rodu Popielów. Uczniowie mogli wjechać do zagrody bizonów jak na prawdziwym safari i obserwować życie oraz zachowanie tych dużych ssaków. Kolejną atrakcją był labirynt bukowy, gdzie nasi wychowankowie mogli wykorzystać swoje zdolności orientacyjne - poszukując postaci związanych z historią pałacu.
Ostatniego dnia wędrowaliśmy przyjemną trasą na Łysą Górę - drugi co do wielkości szczyt Gór Świętokrzyskich. Na Świętym Krzyżu z przewodnikiem zwiedzaliśmy Klasztor Misjonarzy Oblatów, gdzie w bazylice znajdują się relikwie drzewa krzyża świętego. W drodze do domu zatrzymaliśmy się przy Dębie Bartku, jednym z najstarszych pomników przyrody w Polsce.
To był miły i przyjemny czas, w którym nie zabrakło walorów edukacyjnych, krajoznawczych, a przede wszystkim integracyjnych.
Honorata Paterek
Zdających było wielu...
26.05.2023W tym roku szkolnym egzamin 8klasisty pisało 62 uczniów. Przebiegł sprawnie i bez zakłóceń, ale jak wypadli nasi uczniowie na tle swoich rówieśników z całej Polski? Dowiemy się dopiero 1 lipca, a więc już po zakończeniu roku szkolnego. Przypominamy, że zaświadczenia wydawane będą od 8 lipca - zaraz po dostarczeniu ich do szkoły.
9Teraz czekamy i... pracujemy nad tym, by oceny na świadectwach były zadowalające, bo na to jeszcze mamy wpływ.
Na Dolnym Śląsku
04.06.202325 maja uczniowie klas piątych wyruszyli na jednodniową wycieczkę na Dolny Śląsk. Celem podróży była Srebrna Góra położona na przełęczy oddzielającej Góry Sowie od Gór Bardzkich. Tu właśnie, ze względu na swoje strategiczne położenie, powstała największa twierdza górska w Europie, czyli twierdza srebrnogórska. Jest to również jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska. Z uwagi na swoje położenie i atrakcje Srebrna Góra jest nazywana również Perłą Gór Sowich.
Podczas pobytu w twierdzy uczniowie klas piątych wzięli udział w szkoleniu kadetów. Pod czujnym okiem srogich wojaków uczniowie doświadczyli żołnierskiej musztry, zobaczyli broń czarnoprochową, poznali zakamarki Twierdzy Srebrna Góra, przetestowali swoją sprawność i sprawdzili wiedzę. Po szkoleniu dostali Patent Oficerski podpisany przez Komendanta Twierdzy Srebrna Góra.
Ciekawostką jest, że urokliwe uliczki Srebrnej Góry stały się planem filmowym trzeciego sezonu serialu „Szadź” z Maciejem Stuhrem w roli głównej, a miejscowy basen- serialu „Wielka Woda” przedstawiającego „powódź tysiąclecia” z 1997 roku, która dotknęła Dolny Śląsk.
Następnym punktem wycieczki były Ząbkowice Śląskie- miasto Krzywej Wieży i tajemnicy z Frankensteinem w tle. Najpierw uczniowie weszli na taras widokowy znajdujący się na szczycie najwyższej z krzywych wież w Polsce- 34 metry wysokości. Zdobyli „szczyt”, pokonując 139 schodów. Dowiedzieli się, że obecnie wieża jest odchylona od pionu o 2,14 metra.
Następnie udali się do Izby Pamiątek Regionalnych, aby przenieść się w odległe czasy i poznać historię nazwy miasta. Wraz z przewodnikiem przeszli trasę „Śladami Frankensteina”- poznali historię nazwy miasta i odwiedzili laboratorium doktora Frankensteina.
Dzieci poznały kolejne atrakcyjne miejsca naszego pięknego kraju i miło spędziły czas.
Jolanta Piosik, Leszek Kolman
Archiwum Aktualności