...także w tym roku szkolnym.
Przypominamy o tym także w zakładce KOMUNIKATY...
...także w tym roku szkolnym.
Przypominamy o tym także w zakładce KOMUNIKATY...
19 września 2023 roku uczniowie klas I - III mieli spotkanie z policjantką Panią Katarzyną Kucharczak z Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii z Wolsztyna. Tematem było bezpieczeństwo na drodze.
Pani aspirantka przywiozła ze sobą pomoce dydaktyczne imitujące przejście dla pieszych i znaki drogowe. W bardzo przystępny sposób omówiła zasady poruszania się po drodze oraz znaczenie znaków drogowych. Uczniowie mieli okazję do zastosowania zasłyszanych zasad w praktyce.
Większość uczniów wykazała się doskonałą znajomością zasad przechodzenia przez jezdnię. Dla aktywnych uczestników spotkania były nagrody w formie pieczątki Sierżanta Pyrka. Na zakończenie dzieci zadawały mnóstwo pytań związanych z pracą funkcjonariusza policji.
Rzetelne odpowiedzi, które uzyskały od Pani policjantki zachęciły je do obrania tej ścieżki kariery zawodowej.
pedagog Anna Kruk
Prosimy o zapoznaniem się z zarządzeniem dyrektora szkoły w sprawie dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2023/2024
Z wiarą, że projekt rozwinie matematyczne umiejętności naszych uczniów, dzięki staraniom Pani Justyny Murek...
W tym roku dopiero 4 września nastapiła inauguracja kolejnego roku szkolnego. Jaki bedzie? Czas pokaże. Na razie wyjątkowe jest to, że mamy tylko jedną klasę 8, ale i tak będzie nas ponad 300.
Jak co roku, po mszy świętej, na szkolnym dziedzińcu nastąpiło oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024. Na początku Pani Dyrektor, Małgorzata Zielińska, przywitała wszystkich zgromadzonych, życząc uczniom wielu sukcesów i bardzo dobrych wyników, nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy, a rodzicom zadowolenia ze swoich dzieci.
Będą nowe zajęcia i nowi nauczyciele. Wakacje znów zostały wykorzystane na konieczne remonty. Reszta zależy od nas, wszystkich!
Więc niech omijają nas problemy, a dobrych chęci nie zabraknie. Potem już tylko praca z właściwym nastawieniem da oczekiwane wyniki. Wszystkim życzymy ich jak najlepszych.
Uczniowie klas I poznali swoich wychowawców i z uśmiechem wkroczyli na szkolną ścieżkę.
Następnie przedstawiono nowych nauczycieli i odczytano krótkie podsumowanie statystyk szkoły. Po tej części, uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas.
Jak co roku, także i w tym, nie zabrakło naszych uczniów na wiejskich Dożynkach. I nie tylko w popisach artystycznych pozytywnie zaznaczyli swoją obecność!
Nasza szkoła przystąpiła do akcji
"Szkoła pełna talentów " Lidl!
Możesz pomóc nam zbierać Talenciaki, które odbierzesz w Lidlu - za każde wydane 50 zł. (w tym 1 warzywo lub owoc) dostaniesz 1 Talenciaka.
Zebrane Talenciaki przekaż fizycznie w Szkole do oznaczonych pudełek lub zeskanuj kod QR z TALENCIAKA i przekaż punkty na konto szkoły, by zdobyć pożyteczną nagrodę dla szkoły, która posłuży naszym uczniom.
Akcja trwa od 1.09.2023 r. do 15.11.2013 r.
W tym roku półkolonie letnie zorganizowane przez naszą Szkołę były pod hasłem „Jedzie pociąg z daleka…”. Trwały one od 24 lipca do 4 sierpnia 2023 roku, a uczestniczyło w nich ponad 60 uczniów naszej szkoły.
Celem naszych wypraw było poznanie historii kolejnictwa na terenie Gminy Przemęt, parowozowni w Wolsztynie i odwiedzenie kilku miejsc związanych w jakikolwiek sposób z kolejami i podróżowaniem. Na początku wypoczynku został również ogłoszony konkurs na najciekawszy „Dziennik podróży”. Półkolonie rozpoczęliśmy od wizyty w Parowozowni Wolsztyn, gdzie przewodnik opowiedział nam historię i pokazał lokomotywy parowe oraz zwiedziliśmy muzeum z ciekawymi eksponatami związanymi z kolejnictwem. Potem udaliśmy się na zajęcia rekreacyjne do Fala Parku.
Następnego dnia pojechaliśmy do Poznania, gdzie na Malcie jeździliśmy kolejką wysokogórską oraz zjeżdżaliśmy na letnim torze saneczkowym. Następnie kolejką wąskotorową o nazwie Maltanka przejechaliśmy stacje Ptyś i Balbinka i wysiedliśmy przy poznańskim ZOO. Po długim spacerze między wybiegami zwierząt, dotarliśmy na pokaz karmienia żyraf. Było to bardzo interesujące.
Kolejny dzień spędziliśmy na gminnej plaży w Osłoninie, gdzie po spotkaniu z ratownikami, co odważniejsi wykąpali się, a inni bawili się na placu zabaw.
W czwartek 27 lipca pojechaliśmy do Śmigla, gdzie kolejką wąskotorową udaliśmy się do Starego Bojanowa, a potem każdy przejechał się drezyną. Na koniec smażyliśmy kiełbaski i odbyły się zabawy z animatorkami.
Następnego dnia pojechaliśmy na wycieczkę do Bożejewiczek k/Żnina do miasteczka westernowego Silverado City. Tam właśnie było wystrzałowo i odjazdowo. Na parkingu czekała na nas kolorowa kolejka, która w towarzystwie szeryfa i pewnego więźnia, przewiozła nas do miasteczka. Jednak po drodze koledzy chcieli odbić „rabusia” i wybuchła strzelanina. Dzielny szeryf opanował cała sytuację i szczęśliwie dotarliśmy do miasta, gdzie nie brakowało atrakcji. Były pokazy tańca z rewolwerami i country, zaganianie bydła, taniec jednorożca i pokazy rzucania lassem. Każdy mógł spróbować strzelania z łuku, rzucania toporkiem, dojenia krowy i jazdy na sztucznym byku. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się poszukiwanie złota, bo każdy miał szanse znaleźć skarb, który mógł zabrać do domu. Odbyło się też przedstawienie „Napad na bank” w humorystycznej wersji dla dzieci. Jest to ciekawe miejsce na weekendowy wypad rodzinny.
W poniedziałek 31 lipca mali podróżnicy wyjechali do Wrocławia, gdzie w Hydropolis dowiedzieli się, jak woda krąży w przyrodzie, jak bada się podwodne głębiny oraz jakie stworzenia tam żyją. Stamtąd udaliśmy się do Sky Tower. To najwyższy wieżowiec we Wrocławiu, ma on 212 metrów i 51 pięter. Windą wjechaliśmy na 49 piętro, gdzie znajduje się punkt widokowy, tam mogliśmy podziwiać panoramę Wrocławia. Następnie obejrzeliśmy przepiękną makietę kolejnictwa pod nazwą Kolejkowo oraz wystawę „Piaskowe miasto” – budowle wyrzeźbione w piasku oraz plażę z parasolkami, leżakami itp. Tam również uczestnicy mieli warsztaty, na których wykonali kamieniczki z papieru.
Następnego dnia spotkaliśmy się na stacji PKP w Nowej Wsi, gdzie czekał na nas pan Wójt Janusz Frąckowiak i opowiedział nam o powstaniu kolei w Nowej Wsi i budowie kolejnych stacji na terenie naszej gminy. Potem wszyscy wsiedliśmy do pociągu i mijając stacje w Perkowie, Błotnicy, Starkowie i Boszkowie dotarliśmy do Włoszakowic, gdzie odwiedziliśmy mini ZOO, pospacerowaliśmy w parku i wokół pałacu Sułkowskich. Potem wróciliśmy do Moch, gdzie w hali sportowej odbyły się zajęcia rekreacyjne.
W środę 2 sierpnia udaliśmy się do Puszczykowa do Muzeum Pracowni Arkadego Fiedlera – pisarza i podróżnika. Tam obejrzeliśmy wiele eksponatów z podróży, zwiedziliśmy replikę statku Krzysztofa Kolumba „Santa Maria” i odpoczęliśmy w tajemniczej piramidzie. Podziwialiśmy też salę poświęconą polskim lotnikom z Dywizjonu 303.
Kolejnego dnia poskakaliśmy na trampolinach w Lesznie i obejrzeliśmy film pt. ”Lassie. Nowe przygody”.
W ostatnim dniu wypoczynku - 4 sierpnia - odbyła się olimpiada sportowa oraz rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszy dziennik podróży. Zwycięzcy otrzymali nagrody, za które dziękujemy Gminie Przemęt. W tym dniu odwiedził nas pan Wójt Janusz Frąckowiak, który pogratulował organizatorom tej wspaniałej inicjatywy, jaką jest półkolonia oraz podziękował wszystkim wolontariuszom.
Dyrektor Szkoły p. Małgorzata Zielińska podziękowała panu wójtowi za wsparcie finansowe półkolonii, a nauczycielom za opiekę nad dziećmi. W tym roku półkolonistami opiekowali się następujący nauczyciele: Joanna Koziołek, Barbara Utrata, Mariola Prządka, Małgorzata Zielińska, Marta Plenzler, Renata Patalas, Julia Patalas, Anna Kruk, Adela Piosik, Katarzyna Filipek, Anna Kruk, Renata i Jerzy Bortniak oraz p. Małgorzata Marciniak
Panu Grzesiowi Nowackiemu dziękujemy za bezpieczną jazdę, cierpliwość i wyrozumiałość.
Rodzice i dzieci podziękowali wychowawcom oraz władzom Gminy Przemęt za przychylność oraz duże wsparcie finansowe wypoczynku letniego dla dzieci. Półkolonie minęły, ale wspomnienia zostaną na długo w pamięci.
Kierownik półkolonii Elżbieta Wita
WSPOMNIENIOWA GALERIA FOTO
Pani Eli
GALERIA FOTO
Pani Marty
oraz
Filmy z podsumowania
i... nie tylko
Konkurs "LETNI SPACER Z KSIĄŻKĄ"
szczegóły na plakacie... TUTAJ
Oto podsumowanie rocznych działań w pigułce koordynatorki projektu...
WRZESIEŃ
Z początkiem września rozpoczęła się nasza przygoda z Laboratoriami Przyszłości. Wszyscy byliśmy bardzo podekscytowani, kiedy rozpoczęliśmy zajęcia z nowymi pomocami dydaktycznymi.
- klasy 3 uczyły się programowania,
- na fizyce w klasie 8 królowała elektrostatyka,
- uczniowie koła przyrodniczego wykonywali doświadczenia z modułu woda,
- na lekcjach geografii klasy 6 poznawały budowę Układu Słonecznego,
- na zajęciach koła drukarki 3D oraz programowania uczniowie programowali i drukowali pomoce na lekcje matematyki
- na technice uczniowie korzystali z kleju „na gorąco”.
PAŹDZIERNIK
Nasza zabawa z Laboratoriami Przyszłości trwa.
- przez cały październik uczestnicy koła przyrodniczego przeprowadzali szereg doświadczeń z wodą. Zbadaliśmy między innymi: pobieranie wody w roślinie, gęstość cieczy, pieprz na wodzie,
- klasa IIIb uczyła się programowania,
- na kole programowania wykorzystywaliśmy zestawy BeCreo,
- na lekcjach techniki uczniowie klas VI wykorzystywali wypalarki,
- nasz nowy sprzęt nagłośnieniowy posłużył do nagłośnienia uroczystości 70-lecia Szkoły.
LISTOPAD
Ten miesiąc był równie intensywny. Wykorzystywaliśmy nasze nowe pomoce dydaktyczne gdzie tylko to możliwe. Nie ma jak zdobywanie nowych umiejętności poprzez doświadczanie.
Na zajęciach techniki klasa 6b poznawała działanie obwodów elektrycznych. Uczniowie samodzielnie montowali i składali różnego typu proste instalacje. Również na fizyce, uczniowie klas 8 wykorzystywali nowe sprzęty. Tym razem na lekcji uczniowie mieli okazję obsługiwać i prowadzić pomiary za pomocą zasilaczy laboratoryjnych.
Podczas zajęć z geografii klasy 4 mogły nauczyć się obsługiwać kompasy i wyznaczać kierunki świata.
Na kole przyrodniczym tematem przewodnim zajęć była „gęstość substancji”. Sprawdzaliśmy, badaliśmy i wyciągaliśmy wnioski, a przy tym dobrze się bawiliśmy.
Wszystkie fotografie i filmy podczas zajęć wykonywane są również sprzętem pozyskanym w ramach programu „Laboratoria przeszłości”.
GRUDZIEŃ
Nadal doświadczamy, próbujemy, uczymy się i bawimy. Dzięki zakupionym pomocom dydaktycznym jest to łatwiejsze i dużo przyjemniejsze.
W tym miesiącu podczas zajęć z programowania uczniowie projektowali i drukowali na drukarce 3D różne przedmioty i przyrządy, które będą wykorzystywane na innych przedmiotach np. matematyce.
Na technice uczniowie klasy 6a, podobnie jak ich koledzy z klasy równoległej, mogli budować obwody elektryczne.
A na zajęciach koła przyrodniczego tym razem odbywały się pomiary siły – trzeba mieć naprawdę siłę, żeby mierzyć siłę ;).
STYCZEŃ
Tuż po świętach ruszyliśmy pełną parą:
- na kole druku 3D uczniowie wykonywali pomoce na lekcję biologii, tym razem stworzyli modele czaszki, powstała też cała seria gadżetów szkolnych.
- na lekcjach techniki uczniowie klas 4 montowali konstrukcje mechaniczne
- na kole przyrodniczym badano między innymi "kwaśne kolory” i tworzono powietrzną spiralę.
LUTY
Luty zdominowany był przez zajęcia techniczne. Tu królowały wszystkie narzędzia. Efektem pracy młodych majsterkowiczów były samoloty.
A podczas ferii zimowych koło przyrodnicze zorganizowało zajęcia dla uczestników Ferii na wsi.
MARZEC
W tym miesiącu na technice w poszły w ruch wszystkie sprzęty. Wykorzystano kleje na gorąco, wertarkę, wyrzynarki, szlifierkę, piły i wypalarki.
A uczestnicy koła przyrodniczego badali w jaki sposób zachowują się sole w roztworach wodnych.
KWIECIEŃ
Na zajęciach Koła przyrodniczego uczennice badały jak zachowuje się woda w polimerach oraz sprawdzano przewodnictwo elektryczne wody. Obserwowano też ruch cząsteczek w gazach, cieczach i ciałach stałych.
Na zajęciach Koła programistów uczniowie pracowali z robotami, do których wykonali przy pomocy drukarki 3D stojak na telefon komórkowy.
MAJ
Koło przyrodnicze zaprezentowało się na corocznym Pikniku Ekologicznym. Uczennice przedstawiły serię doświadczeń pt. „Cztery żywioły”.
Całą imprezę nagłaśniał sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
CZERWIEC
Sprzęt fotograficzny oraz audio został wykorzystany podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego. Również z tej okazji wykonano papierowe kwiaty wykorzystując klej na gorąco.
A na Kole druku 3D wykonano do każdej klasy stojaki na flamastry.
Koordynator projektu - Marta Plenzler
Znamy wyniki egzaminu 8klasisty.
Wszelkie próby zapowiadały, że nie będą dobre i zaskoczenia nie ma:
Język polski - 56% (8a - 61,3%, 8b - 58,7%, 8c - 46,2) - kraj - 66%
Matematyka - 43,3% (8a - 39,7%, 8b - 49,7%, 8c - 41,3) - kraj - 53%
Język angielski - 50,5% (8a - 53,5%, 8b - 53,1%, 8c - 43,9) - kraj - 66%
Wyniki uczniów z Ukrainy (2 uczniów):
Język polski - 23,5% - kraj - 45%
Matematyka - 14% - kraj - 37%
Język angielski - 16,5% - kraj - 46%
W środę, 28 czerwca, w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteka w Przemęcie odbyło się wyjątkowe spotkanie, poświęcone uhonorowaniu nagrodą Wójta Gminy Przemęt niezwykle uzdolnione dzieci i młodzieży. To wyjątkowa okazja, aby wyróżnić tych wyjątkowych młodych ludzi za ich pracę, trud i poświęcenie włożone w rozwój artystyczny i sportowy gminy Przemęt.
Czytaj na stronie GCKiB...
W kwietniu 2023 klasa 1a wzięła udział w konkursie "Akcja Bezpieczeństwo” w ramach projektu „Kampania Kolejowe ABC II” realizowanego przez Urząd Transportu Kolejowego.
Zadaniem było stworzenie krótkiego filmu lub plakatu o bezpieczeństwie na kolei. Ważnym warunkiem było, by materiał wideo zawierał widoczną postać nosorożca Rogatka, bohatera Kampanii oraz logo.
Postanowiliśmy nakręcić film na przejeździe kolejowym w Nowej Wsi. Kamerzystą był p. Mateusz Wawrzyniak, a w rolę Rogatka wcieliła się p. dyr. Małgorzata Zielińska. Kostium naszego Rogatka był identyczny z tym, który występuje w reklamie w telewizji. Musicie obejrzeć na zdjęciach i filmie.
Do organizatorów w Warszawie nadeszło ponad 300 filmów. Niestety nie udało się wygrać nagrody, ale dla dzieci była to niesamowita przygoda. Wyniki były w maju, ale dopiero teraz nadszedł certyfikat i opaski dla całej ekipy biorącej udział w filmie.
Elżbieta Wita
„Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie.”
Te słowa Jana Pawła II przyświecały uroczystości zakończenia roku szkolnego 2022/2023.
Szczególnie słowa te skierowane były do ósmoklasistów, którzy tego dnia zakończyli swoją edukację w SP w Mochach. Następne spotkanie w takim gronie ma się odbyć za 10 lat, o czym mają przypominać podarowane przez rodziców puzzle. Każdy ósmoklasista dostał jeden element układanki.
Uroczystość rozpoczął polonez w wykonaniu absolwentów. Na spotkaniu obecny był również Wójt Gminy Przemęt p. Janusz Frąckowiak, który wręczył stypendia najlepszym uczniom, a sportowcom i artystom z naszej szkoły uczyni to w GCKiB w Przemęcie.
Pani dyrektor Małgorzata Zielińska wraz z wicedyrektorem Jerzym Bortniakiem i przewodniczącą Rady Rodziców p. Małgorzatą Marciniak rozdali świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody uczniom klas I-VIII, a także listy gratulacyjne ich rodzicom.
Zgodnie z tradycją nastąpiło przekazanie sztandaru przez przedstawicieli klas ósmych uczniom klas młodszych.
Na koniec absolwenci przedstawili krótki program artystyczny przedstawiający pracę komisji egzaminacyjnej z przymrużeniem oka.
Nie zabrakło również podziękowań dla nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców.
I.Surmacewicz-Knop & Martyna Kaczmarek
O tym 20 czerwca mogli przekonać się czwartoklasiści – spędzając aktywnie czas na wycieczce rowerowej po Przemęckim Parku Krajobrazowym.
Uczniowie zobaczyli najwyższe wzniesienie w powiecie wolsztyńskim – Babulinę, odpoczęli przy i na głazie narzutowym niedaleko Nowej Wsi, posłuchali legend o Kanapie Napoleona, a na koniec podziwiali walory krajoznawcze jeziora Radomierskiego i Wyspy Konwaliowej.
Oczywiście była to namiastka atrakcji, które warto zobaczyć na ziemi przemęckiej. Czwartoklasiści czuli niedosyt, więc na pewno chętnie wybiorą się w kolejną wyprawę, może nieco dłuższą.
Honorata Paterek
W dniu 20 czerwca 2023 roku wszyscy uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami spotkali się na podsumowaniu konkursów plastycznych i przedmiotowych. Nagrody wręczała pani dyrektor Małgorzata Zielińska.
W konkursie matematycznym klas II-III organizatorki p. Mariola Prządka i Joanna Koziołek przyznały nagrody następującym uczniom:
Kategoria kl.II
I msc –Bogna Knop, Jan Szokało
II msc -Hanna Maluśka
III msc –Borys Prais
Kategoria klas III
I msc –Kalina Niedzielska, Mateusz Guzik
II msc –Zofia Wawrzyniak
III msc –Eliza Lorenz
W konkursie ortograficznym klas I-III tytuł „Szkolnego Mistrza Ortografii” otrzymali
Nadia Janusz -kl. 1a
Jan Szokało- kl. 2b
Bogna Knop -kl. 2b
Eliza Lorenz -kl.3b
Natan Matysik -3b
Zofia Wawrzyniak- 3a
Martyna Walkowiak- 3b
Miejsca drugie w swoich kategoriach zajęli:
Franciszek Strażyński- kl.2a
Hanna Maluśka- kl. 2a
Julia Łuczka -kl. 3b
Kamil Konieczny- kl. 3a
Hanna Powchowicz- kl. 3a
Kalina Niedzielska- kl.3a
Miejsca III w swoich kategoriach zajęli:
Nikola Selyakh - kl.1a
Tymon Zeiske - kl.1a
Jan Wolnik - kl.1a
Łukasz Rostalski - kl.1a
Nikola Sarbowska - kl.2b
Pani katechetka Brunhilda Pietrzak zorganizowała konkurs plastyczny pt. ”Objawienia Maryjne”. Ubolewamy bardzo, że tylko cztery uczennice wzięły udział w tym konkursie, ale za to wszystkie otrzymały piękne książki. Nagrody otrzymały następujące uczennice:
I msc –Roksana Kędzia
II msc –Adrianna Eliasz
III msc –Naomi Rabiega
IV msc –Kaja Zachwatowicz
Fotki z podsumowania.
Pani Martyna Kaczmarek wręczyła nagrody za konkurs „SPELLING BEE” z języka angielskiego.
W konkursie plastycznym pt. "Pożar lasu? Działaj zawczasu!” zorganizowanym przez Nadleśnictwo Kościan wyróżnienia otrzymały Nikola Selyakh i Adrianna Eliasz. Dziewczynki z rodzicami były zaproszone do Kościana na festyn i tam odebrały piękne nagrody książki, maskotkę, przybory szkolne i dyplomy.
Wręczyliśmy też upominki wszystkim uczniom, którzy reprezentowali naszą szkołę w różnych konkursach plastycznych organizowanych przez inne instytucje, ale tam nie zajęli żadnych czołowych miejsc.
Elżbieta Wita
2 czerwca odbył się konkurs języka angielskiego SPELLING BEE. Konkurs polegał na poprawnym przeliterowaniu angielskich słówek, z którymi uczniowie mieli szansę się wcześniej zapoznać. W konkursie wzięły udział klasy 2-4.
Nagrody rozdano 20 czerwca...
Nagrodzeni uczniowie z klasy drugiej to:
Nadia Sisiak
Remigiusz Skorupiński
Sandra Pabich
Nikola Sarbowska
Liliana Dziemba
Maksymilian Murek
Jan Szokało
Ksawery Kryś
Maksymilian Brychcy
Liliana Knop
Lena Józefowska
Natomiast na podium stanęli:
1 miejsce - Hanna Maluśka oraz Marcel Małecki
2 miejsce - Borys Prais
3 miejsce - Bogna Knop
Nagrodzeni uczniowie z klasy trzeciej to:
Julia Bartkowska
Kamil Konieczny
Zofia Bździak
Marzena Szymańska
Alicja Lorenc
Tomasz Plenzler
Hanna Powchowicz
A mistrzami okazali się:
1 miejsce - Zofia Wawrzyniak
2 miejsce - Kalina Niedzielska
3 miejsce - Wiktoria Miszczak
W klasie 4 mistrzem w literowaniu okazał się Patryk Balcerek. 2 miejsce zajęła Oliwia Dec, 3 - Natalia Wittke i 4 - Pola Pawłowska.
Bardzo dziękujemy wszystkim za udział i gratulujemy zwycięzcom!
Podziękowania również dla Rady Rodziców za dofinansowanie nagród.
Martyna Kaczmarek & Oliwia Rejent
14 czerwca w naszej szkole nastąpiło podsumowanie innowacji Mały Ratownik, która realizowana była w klasie 2b. W zajęciach uczestniczyli: pani dyrektor Małgorzata Zielińska, rodzice uczniów, pani Iwona Dudziak: pielęgniarka i higienistka szkolna oraz aspirant sztabowy Karol Pabich z drużyną strażaków z Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Wolsztynie.
Dzieci pięknie zaprezentowały swoją wiedzę i umiejętności, które zdobyły przez kilka tygodni zajęć pod okiem fachowców. Zakładały opatrunki swoim rodzicom. Ułożyły w pozycji bocznej swoich kolegów. Na siedmiu fantomach wykonywały resuscytację. Wszyscy uczniowie odpowiedzialnie podeszli do zadań. Panowie strażacy czujnie czuwali nad małymi ratownikami, służyli radą i pomocą.
W dalszej części spotkania strażacy przeprowadzili szkolenie dla rodziców z zakresu pierwszej pomocy, także z użyciem sprzętu AED. Dorośli mieli także możliwość ćwiczyć resuscytację na fantomach i zadawać pytania strażakom ratownikom.
Dzięki obecności strażaków na zajęciach, mogliśmy korzystać z nowoczesnego sprzętu do nauki resuscytacji, który z sobą przywieźli. Mogliśmy uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania. Były to bardzo ważne zajęcia, dające wiedzę i umiejętności. Może dzięki temu ktoś komuś kiedyś uratuje życie.
Joanna Koziołek
Powered by aSc EduPage