W ramach projektu „Poznaj Polskę” otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 10 tyś. złotych do dwudniowej wycieczki, która obejmowała Gniezno, Bydgoszcz i Toruń. Z tej dotacji skorzystali uczniowie klas siódmych, których wychowawcy napisali wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na realizację tego przedsięwzięcia oraz przygotowali trasę, nocleg i różnorakie atrakcje.
Swoją podróż rozpoczęliśmy od zwiedzania Katedry w Gnieźnie, która nazywana jest matką polskich kościołów. Historia katedry jest długa, zaczyna się w X wieku. Kościół był wielokrotnie przebudowywany i odbudowywany po niszczących ją pożarach. W prezbiterium perłą architektoniczną jest konfesja św. Wojciecha, czyli srebrna trumna, która kryje relikwie św. Wojciecha. Kolejny punkt naszej podróży to spacer z przewodnikiem po Bydgoszczy. Bydgoszcz to miasto o wielowiekowej tradycji, malowniczo położone nad Brdą, która przecina centrum miasta.
Przejazd do Torunia, wieczorny spacer po mieście i obowiązkowy zakup pierników, następnie zakwaterowanie, obiadokolacja i zasłużony odpoczynek.
Drugi dzień poświęciliśmy na zwiedzanie Torunia. Najpierw wizyta w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Uczniowie otrzymali karty pracy z zadaniami, których rozwiązania musieli szukać zwiedzając poszczególne wystawy przedstawiające życia w rozjazdach tego znakomitego podróżnika. W domu Mikołaja Kopernika, oprócz wystaw, uczniowie obejrzeli film edukacyjny w formacie 4K „Wszechświat” prezentujący obecny stan wiedzy na temat Wszechświata i jego historii, począwszy od Wielkiego Wybuchu, na ostatnich badaniach Alberta Einsteina kończąc. Dom Legend Toruńskich to połączenie interaktywnego muzeum i teatru. Po sześciu instalacjach przybliżających najpopularniejsze podania związane z miastem oprowadził nas przewodnik w stroju z epoki. My poznaliśmy m.in. opowieść o wylaniu nieczystości na głowę króla Jagiełły, historię flisaka, który uratował miasto przed plagą żab oraz powody pochylenia się Krzywej Wieży. Na koniec spacer po mieście, żal było wracać...
ISK@