Jedną z podstawowych umiejętności, w jakie szkoła ma wyposażyć ucznia, jest twórcze myślenie. Stosowanie metod aktywizujących sprzyja realizowaniu celów edukacyjnych i zaspokajaniu potrzeb uczniów. Jedną z metod aktywizujących jest metoda projektu, która pomaga uczyć się planować, organizować pracę, podejmować decyzje i dokonywać właściwych wyborów. Metoda projektu to nic innego, jak samodzielna realizacja przez dużą grupę uczniów, indywidualnie lub w zespołach zadania przygotowanego przez nauczyciela. Uczniowie sami zdobywają informacje, opracowują je, a potem przygotowują prezentację. Przykładem formy prezentacji może być: przemówienie, inscenizacja, kabaret, recytacja, kronika, album, wystawa, prezentacja komputerowa i inne.
Uczniowie w trakcie pracy nad projektem uczą się:
- współdziałania w grupie,
- prowadzenia rozmów i wywiadów,
- planowania pracy,
- odpowiedzialności,
- pracy z różnymi źródłami wiedzy.
Klasa 2 a w miesiącu maju zrealizowała projekt edukacyjny pt. "Zwierzęta egzotyczne”. W pierwszym tygodniu maja uczniowie sami podzielili się na 5 grup, potem wybrali szefa grupy i ustalili, jakie zwierzę egzotyczne, chcą samodzielnie bliżej poznać. Wybór uczniów padł na zebrę, lwa, tygrysa, kameleona i węża zbożowego, bo takiego ma w domu nasz kolega Kaj. Szefowie grup przydzielili kolegom zakres treści do poszukania w różnych źródłach.
W drugim tygodniu wszyscy szukali informacji o swoich zwierzętach w Internecie, w atlasach zwierząt, w leksykonach przyrodniczych oraz w gazetach. Treści dotyczyły miejsca występowania zwierząt, budowy ciała, trybu życia, rozmnażania, zdobywania pożywienia oraz wyszukania ciekawostek.
W trzecim tygodniu uczniowie zaczęli wykonywać karty do klasowego albumu. Karta musiała spełniać 5 warunków: powinna zawierać rysunek wykonany własnoręcznie przez ucznia, fragment tekstu napisany starannie przez ucznia, wklejoną ilustrację oraz tekst wydrukowany z Internetu, podanie źródła, z których pochodzą informacje oraz podpis ucznia. Jeśli karta nie spełniała warunków, uczeń musiał ją poprawić. Kiedy wszystkie karty sprawdzili szefowie grup i zatwierdzili, że są dobre, zespoły zaczęły zbierać eksponaty do wystawy, aby jak najciekawiej przedstawić swoje zwierzę.
Wszystkie grupy stanęły na wysokości zadania i każda czymś innym zaskoczyła swoich kolegów z klasy oraz uczniów klas pierwszych, którzy odwiedzili nasze wystawy i wysłuchały ciekawostek, które przekazali im uczestnicy projektu.
GALERIA
Cieszę się, że moi uczniowie zapamiętali wiele informacji, które sami zdobywali z różnych źródeł, przygotowali samodzielnie bardzo ładne wystawy i ubrali się w kolorach podobnych do barwy skóry czy sierści swoich zwierzaków. Ciekawym eksponatem była wylinka węża zbożowego czyli zrzucona przez węża wierzchnia warstwa skóry podczas procesu linienia.
E. Wita