Z okazji Dnia Babci i Dziadka Samorząd Uczniowski składa najlepsze życzenia dla babć oraz dziadków! Życzymy przedewszystkim zdrowia i szczęścia.
Samorząd Uczniowski
Z okazji Dnia Babci i Dziadka Samorząd Uczniowski składa najlepsze życzenia dla babć oraz dziadków! Życzymy przedewszystkim zdrowia i szczęścia.
Samorząd Uczniowski
Obchody 103 rocznicy Narodowego Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w naszej szkole jeszcze nie dobiegły końca! To bardzo ważne wydarzenie zwłaszcza dla województwa wielkopolskiego, a teraz gdy ranga tego wydarzenia została podniesiona na święto państwowe, obchodzimy je jeszcze huczniej.
13.01.2022 Pan Leszek Kolman wraz z klasami 5b i 8b odwiedzili pobliski pomnik oraz cmentarz. Pierwsza grupa zapaliła znicz pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Mochach. Natomiast klasa 8b na cmentarzu, gdzie pochowani są bohaterowie powstania odznaczeni pamiątkowym medalem - Powstaniec Wielkopolski.
Dzisiaj miały miejsce również eliminacje szkolne klas 8 do konkursu o Powstaniu Wielkopolskim "Tobie Polsko ta kropla krwi wrzącej". Zgłosiło się 10 ochotników, z których zostanie wybrana finałowa 5, która weźmie udział w etapie wojewódzkim tego konkursu.
Pamiętajmy o bohaterach, zwłaszcza tych, którzy mieszkali w naszej okolicy!
Nikola Czarna
6 stycznia 2022 roku w Przemęcie miały miejsce obchody 103 rocznicy Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego oraz założenia Kampanii Przemęckiej.
W kościele pw. Świetego Jana Chrzciciela została odprawiona uroczysta msza święta z udziałem pocztów sztandarowych szkół, straży pożarnych oraz różnych organizacji. Na tę uroczystość przybyli również liczni goście m.in. piąty Lubuski pułk altyrelrii z Sulechowa, Janusz Frąckowiak - wójt gminy, a zarazem organizator i gospodarz wydarzenia, dyrektorowie szkół, radni gminy oraz wiele innych osób.
Po mszy obchody zostały przeniesione na pobliski Rynek gdzie odczytano apel pamięci, a później pod pomnikiem złożono kwiaty, wiązanki i znicze.
Dziękuje pocztowi sztandarowemu oraz innym przedstawicielom naszej szkoły.
Więcej - czytaj na stronie gminy Przemęt
Nikola Czarna
W związku ze wzrostem kosztów utrzymania i 5 letniego okresu bez podwyżek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Mochach podnosi stawki za wynajem hali sportowej, auli i sal lekcyjnych.
Czytaj komunikat...
W grudniu przeprowadzono konkurs plastyczny związany z wyszukaniem i zilustrowaniem przysłowia związanego z Bożym Narodzeniem.
W tym roku przypada 103. rocznica powstania wielkopolskiego.
Ranga tego wydarzenia została podniesiona przez Sejm. Uchwalił on nowe święto państwowe- Narodowy Dzień Powstania Wielkopolskiego.
Zachęcamy do obejrzenia...
filmiku okolicznościowego
Więcej o możliwościach świętowania na stronie:
W naszej szkole odbędą się prelekcje na temat Powstania Wielkopolskiego. Weźmiemy też udział w kolejnej edycji wojewódzkiego konkursu: „Tobie Polsko ta kropla krwi wrzącej”.
Zostaną zapalne znicze przy Pomniku i tablicy Powstańców Wielkopolskich 1918-1819 na ul. Powstańców Wielkopolskich. Odwiedzimy też groby oznaczone pamiątkowym medalem „Powstaniec Wielkopolski”
Zachęcam do wywieszenia flag w tym dniu.
Leszek Kolman
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mochach organizuje dla chętnych uczniów półkolonie zimowe w dniach 17-21 stycznia 2022r.
12 grudnia swój wielki dzień mają… guziki. Nie jest to przypadkowa data, bo jak się okazuje przypada na 12 dzień 12 miesiąca roku, a guziki liczy się przecież tuzinami lub grosami, na które składa się 12 sztuk.
Od 13 grudnia uczniowie z klasy IIa, IIb oraz IIIb przez cały tydzień wykonywali różne zadania, w których zastosowanie znalazły guziki. Na zajęciach z wychowania fizycznego dzieci uczestniczyły w grach i zabawach ruchowych z wykorzystaniem guzików. Wielką frajdę sprawiły uczniom wyścigi guzików na sznurkowych torach. Atrakcją i nie lada wyzwaniem było też przyszywanie guzików do świątecznych ozdób. Każda klasa przyszywała kolorowe guziki do wybranej ozdoby: klasa II a udekorowała guzikami wycięte z papieru bombki, klasa II b choinki, a klasa III b gwiazdy. Guziki okazały się także doskonałym materiałem do nauki programowania.
W piątek na zakończenie „guzikowego tygodnia” został rozstrzygnięty konkurs w trzech kategoriach:
- na najmniejszy guzik - zwycięzcą została Kalina Niedzielska,
- na największy guzik - w tej kategorii wygrała Maja Gorzelniak,
- na nietypowy (oryginalny) guzik - jednogłośnie zwyciężył Mateusz Guzik.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne słodkie upominki, a zwycięzców dodatkowo obdarowano nagrodami rzeczowymi.
Serdecznie dziękujemy uczniom i ich rodzicom za duży odzew oraz zaangażowanie w poszukiwanie najmniejszego, największego oraz najbardziej nietypowego guzika.
wychowawczynie:
Mariola Prządka, Renata Patalas i Lidia Kluczyńska
Pewnego grudniowego popołudnia……
Do biblioteki zapukali uczestniczy Koła Ekologicznego razem ze swoją opiekunką p. Joanną Koziołek. Chcieli się dowiedzieć jakie książki o tematyce przyrodniczej i ekologicznej są dostępne w szkolnej bibliotece. Okazało się, że jest ich naprawdę sporo. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego, zarówno miłośnicy piesków jak i kotków. Wielbiciele egzotycznych zwierząt i roślin mogli korzystać z dostępnych atlasów przyrodniczych.
W dniu 14 grudnia 2021r. uczniowie klas pierwszych i klasa trzecia „a” udały się na wycieczkę do Poznania.
Najpierw odwiedzili Muzeum Pyry, w którym poznali historię przybycia ziemniaków z Peru do Polski. Potem zobaczyli dawne maszyny i narzędzia używane podczas prac polowych, a zwłaszcza wykopków. Mieli też możliwość spróbowania pieczonej „poznańskiej pyry”. Ziemniaczki przyprawione solą, papryką i innymi ziołami były naprawdę pyszne. Tu również odbyły się świąteczne warsztaty ozdabiania pierników, pogadanka na temat wielkopolskich tradycji związanych z Świętami Bożego Narodzenia oraz spotkanie z Gwiazdorem. Nasi uczniowie pokazali Gwiazdorowi swoje umiejętności w zakresie śpiewu, recytacji, tańca i ćwiczeń gimnastycznych, a on za te występy poczęstował ich słodyczami.
Następnie uczniowie udali się do Muzeum Czekolady, gdzie dowiedzieli się, że drzewa kakaowca uprawia się w Ameryce Południowej, Afryce, Azji i Oceanii. Owoce kakaowca pod twardą skorupą mają 20 do 60 nasion, z których po specjalnej obróbce otrzymuje się masło kakaowe i proszek kakaowy. Poznali smak różnych czekolad, a następnie każdy otrzymał plastikową foremkę z obrazkiem, na którym były koziołki poznańskie. Prowadzący warsztaty wypełnił foremki płynną czekoladą, którą każde dziecko ozdobiło wg upodobania orzeszkami, rodzynkami, żelkami, wafelkami itp. Gdy czekolada zastygła, słodkości zapakowano i każdy zabrał je do domu.W drodze powrotnej podziwialiśmy z okien autobusu pięknie oświetlony Delipark w miejscowości Trzebaw. Warto tam pojechać w okresie świątecznym lub w czasie ferii.
Dziękuję paniom M. Zielińskiej , K. Filipek i J. Koziołek za opiekę nad dziećmi podczas wycieczki.
E. Wita
Na zajęcia kółka plastycznego w roku szkolnym 2021/2022 uczęszcza 25 osób. Wszyscy systematycznie przychodzą na zajęcia, aby poznać nowe techniki plastyczne i wykonać ciekawe prace. Wiele pozytywnych emocji wywołują prace związane ze świętami Bożego Narodzenia.
Podczas zajęć uczniowie wykonali świąteczne skrzaty z skarpety i skrawków futerka, kartki z życzeniami dla swoich krewnych, ośnieżone świąteczne lampioniki ze słoiczka. Kilku członków kółka wykonało szopki na konkurs organizowany przez Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Przemęcie. Podczas zajęć prowadzonych hybrydowo dzieci wykonały dzwonki-ozdoby na choinkę z pustych opakowań po jogurcie. W wielu pracach wykorzystujemy surowce wtórne, aby pokazać dzieciom, że wiele przedmiotów może mieć tzw. drugie życie.
E. Wita
W konkursie pt. ”Rodzina ma moc” organizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wolsztynie nasi dwaj uczniowie otrzymali wyróżnienie - w kat. klas I-III – Wojciech Frąckowiak, a w kat. klas VII-VIII - Jakub Przybyła.
Rozstrzygnięty został konkurs pn. "Szopka bożonarodzeniowa” organizowany przez Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Przemęcie. Na konkurs wpłynęło dwadzieścia sześć prac. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów, wśród których jest nasz uczeń Kamil Thiel – uczeń klasy pierwszej.
Dwaj nasi uczniowie Kamil i Wiktor Konieczni wzięli udział w konkursie „Świąteczne Anioły” zorganizowanym przez Wolsztyński Dom Kultury. Niestety nie znaleźli się w gronie laureatów, ale bardzo dziękujemy im za reprezentowanie szkoły w tym konkursie.
Laureatom gratulujemy, a innych zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.
E. Wita
W grudniu 2021 roku Szkolne Koło Wolontariatu przeprowadziło zbiórkę żywności i środków czystości w sklepach: „Dino” w Mochach i w Przemęcie oraz „Livio” w Mochach, Solcu i Nowej Wsi...
Akcja została zorganizowana na rzecz potrzebujących rodzin ze środowiska lokalnego. Włączyli się w nią następujący wolontariusze – uczniowie klas ósmych: Alicja Prządka, Oliwia Antkowiak, Martyna Kaźmierczak, Joanna Dominiak, Natalia Filipek, Lena Styzińska, Oliwia Gbiorczyk, Martyna Kaczmarek, Natalia Dworzańska, Julia Skorupka, Antonina Franz, Zofia Bauta, Julia Walkowiak i Marta Bukowska. Ludzie o dobrych sercach wkładali do kosza produkty, które chcieli ofiarować potrzebującym na święta Bożego Narodzenia. Przydziałem oraz pakowaniem zebranych środków spożywczych i chemicznych zajęli się wymienieni wyżej wolontariusze wraz z opiekunem Szkolnego Koła Wolontariatu: Przygotowano 14 paczek dla rodzin z Moch, Solca i Solca Nowego.
Paczki wraz z kartką z życzeniami od p. Dyrektor zostały dostarczone rodzinom przed świętami Bożego Narodzenia.
Wszystkim, którzy otworzyli swoje serca na potrzeby innych i włączyli się w okresie przedświątecznym do akcji charytatywnej” Pomóżmy rodzinom na święta Bożego Narodzeni”, bardzo serdecznie dziękuję.
Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
Akcja organizowana jest z okazji 40. rocznicy wybuchu stanu wojennego.
Inicjatywa jest znakiem pamięci o ofiarach i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny.
Zapal #ŚwiatłoWolności – akcja społeczna IPN
Zachęcamy wszystkie placówki oświatowe w Polsce i za granicą, uczelnie oraz inne instytucje związane z edukacją i nauką do włączenia się w akcję „Zapal Światło Wolności”. Znakiem pamięci o ofiarach brutalnej polityki władz PRL będą świece, które rozbłysną w oknach szkół, uczelni, urzędów i instytucji publicznych, a także domów i mieszkań w poniedziałek, 13 grudnia o symbolicznej godzinie 19:30. W ramach inicjatywy można zapalić także wirtualne światło wolności na stronie IPN .
W naszej szkole w ramach obchodów 40 rocznicy wybuchu stanu wojennego w klasach 8 zostaną przeprowadzone lekcje na ten temat. W klasie nr 4 na ten temat powstanie również gazetka.
Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji Zapal Światło Wolności”.
Więcej informacji na stronie MEiN
Leszek Kolman
Informujemy, że w dniu 13 grudnia wszystkie zajęcia, świetlica oraz zbiórka dzieci na wycieczkę zostają przeniesione z Małej Szkoły do części stołówkowej budynku głównego szkoły!
2 grudnia 2021 roku klasy VIII miały spotkanie z weterynarzem Panią Agnieszką Biskupską–Szantyka. Lekarka medycyny weterynaryjnej omówiła szczeble edukacji, przez które należy przejść, aby zostać lekarzem weterynarii. Można pójść do technikum lub liceum. Jednak najważniejsze są studia, podczas których studenci będą zdobywać wiedzę z anatomii i fizjologii zwierząt, biologii, chemii, chirurgii, histologii i genetyki. Pani Agnieszka zadała uczniom pytanie, od czego należy zacząć… ?
,,Przede wszystkim warto kochać zwierzęta i mieć w sobie poczucie misji w ratowaniu ich. Tego nie zdobędzie się w żadnej szkole, nie wyuczy się lub nie otrzyma certyfikatu związanego z tym. To trzeba po prostu czuć, tylko wtedy będzie czerpało się radość z wykonywanej pracy. Dodatkowo należy być przygotowanym na pracę pod presją czasu i że widok krwi lub bólu zwierzaka będzie codziennością. Psychika musi być silna, jeśli chce się wykonywać ten zawód”.
By przybliżyć uczniom zawód, Pani Agnieszka pokazała wyposażenie torby lekarskiej, w której mieściły się narzędzia do badania zwierząt.
Serdecznie dziękujemy Pani weterynarz za poświęcony czas i przeprowadzenie pasjonującego spotkania z ósmoklasistami. Wierzymy, że pomoże ono młodym ludziom w podjęciu trafnych decyzji związanych z przyszłością.
doradca zawodowy A. Kruk
29 listopada 2021 roku uczniowie klasy VIII a uczestniczyli w spotkaniu z główną księgową Szkoły Podstawowej w Mochach Panią Rozalią Ciesielską.
Księgowa przedstawiła szczeble edukacji, przez które należy przejść, aby zostać pracownikiem działu księgowości oraz zwróciła uwagę na predyspozycje, jakie powinien posiadać przyszły ekonomista.
Następnie zapoznała uczniów z aplikacją internetową KALKULATOR WYNAGRODZEŃ, która zapewnia użytkownikowi informacje o wynagrodzeniach. Dodatkowo Pani Rozalia wyjaśniła czym charakteryzuje się umowa o pracę, umowa zlecenie i umowa o dzieło. Na zakończenie wskazała różnicę pomiędzy wynagrodzeniem brutto i netto.
Serdecznie dziękujemy Pani księgowej za poświęcony czas i przeprowadzenie spotkania z ósmoklasistami. Wierzymy, że pomoże ono młodym ludziom w podjęciu trafnych decyzji związanych z przyszłością.
doradca zawodowy A. Kruk
Powered by aSc EduPage