• Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

            28.02.2023

            Od 1999 roku 21 lutego na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym roku świętowaliśmy i u nas w szkole.

            Na korytarzu została przygotowana gazetka tematyczna, na której znalazły się m. in. plakaty wykonane przez uczniów klasy VIII b. Podobna gazetka znalazła się w sali nr 3.

            Na lekcjach języka polskiego uczniowie zostali zapoznani z pochodzeniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Nauczyciele podkreślali znaczenie języka dla świadomości narodowej Polaków, wspominając o prześladowaniach w czasach zaborów, polegających m. in. na zakazie używania języka polskiego w szkołach i urzędach z zaborach rosyjskim i pruskim. Uczniowie poznali też ciekawostki związane z językiem polskim. Omówiono także bogactwo języka polskiego, wskazując na przykład na obecność w nim związków frazeologicznych czy homonimów.

            Uczniowie na lekcjach języka polskiego i historii mogli wykonywać kreatywne ćwiczenia, wzbogacające swoją sprawność językową. Uczniowie wykonywali zadania na uważność, uczestniczyli w grze „Ja mam, kto ma”, przedstawiali frazeologizmy w formie graficznej, utrwalali pisownię wyrazów, w których bardzo często pojawiają się błędy, przepisywali tekst najeżony trudnościami ortograficznymi i wzajemnie sprawdzali sobie jego zapis. Czytali także tzw. „łamańce językowe”, czyli teksty zawierające bardzo trudne do wymówienia połączenia wyrazowe. Wiele zadań uczniom się podobało.

            GALERIA

            Uczniowie bardzo chętnie przystąpili do wykonywania zadań, więc Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego zagości chyba w naszej szkole na dłużej.

            Jolanta Piosik, Malina Górna, Renata Bortniak         

          • Dzień Bezpiecznego Internetu 2023

            26.02.2023

            Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet. Nasi uczniowie wraz z pedagogiem, pedagogiem specjalnym i psychologiem, po raz kolejny włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu.

            W ramach działań profilaktycznych, w klasach I-VIII, zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne. Zajęcia te oparte były o scenariusze, filmy i karty pracy dostępne na stronie saferinetrnet.pl. Korzystając z zasobów tej strony internetowej, w naszej szkole powstały gazetki ścienne z netykietą i zasadami bezpiecznego korzystania z sieci. Celem tego przedsięwzięcia było zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży, w zakresie bezpiecznego i efektywnego korzystania z Internetu.

                Anna Rynek, Anna Kruk i Natalia Marcinów          

          • Kolejny koncert filharmoników

            22.02.2023

            15 lutego odbył się w naszej szkole kolejny koncert filharmonii. Tym razem tematem muzycznego spotkania były ukraińskie cymbały.
            Ten stary, drewniany instrument w kształcie trapezu przedstawiła nam cymbalistka z Kijowa. Cymbały miały 180 strun.
            Artystka zaprezentowała nam przepiękne brzmienie tego instrumentu. Podczas grania uderzała o struny specjalnie wyprofilowanymi palcatkami z drzewa owocowego.

            Bardzo podobał nam się ten koncert.

            Mariola Prządka           

          • Wyjazd na przedstawienie pt. „Pan Tadeusz – obrazy”

            22.02.2023

            16 stycznia klasy ósme wybrały się z opiekunami na przedstawienie pt. „Pan Tadeusz – obrazy” do Wolsztyna.​​​​​​​​​​​​​​

            Swoimi wrażeniami z wyjazdu podzieliła się uczennica klasy VIIIa – Lena Kurasińska.

            Dnia 16 stycznia 2023 r. uczniowie klas ósmych w ramach lekcji języka polskiego wybrali się do Domu Kultury w Wolsztynie, gdzie wystawiany był spektakl pt. „Pan Tadeusz – obrazy” przygotowany przez Narodowy Tetr Edukacji.

            W przedstawieniu ukazane były sceny z lektury obowiązkowej. Inscenizacja opierała się na motywach ukazanych w książce.

            Aktorzy bardzo wyraźnie przedstawili charakterystyczne postacie: Telimenę, Tadeusza, Zosię, Hrabiego, Sędziego i  innych.

            Myślę, że spektakl był ciekawą formą utrwalenia wiedzy o lekturze.

          • Wyjazd na przedstawienie pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”

            22.02.2023

            16 stycznia 2023 r. klasy VI pojechały do WDK na przedstawienie pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. Wyjechaliśmy o godz. 8.00, by dotrzeć do Wolsztyna.​​​​​​

            Dwaj uczniowie podzielili się swoimi wrażeniami z wyjazdu.

            Krzysztof Kaźmierczak – kl. VI a

            Dnia 16 stycznia 2023 r. klasy szóste wybrały się na przedstawienie teatralne do Wolsztyna.

            Wyjazd ze szkoły był o godzinie 8.00. Przedstawienie odbyło się w Wolsztyńskim Domu Kultury. Był to spektakl pt. „Ania z Zielonego Wzgórza” przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji.

            Przedstawienie zaczęło się od wydarzenia, gdy Ania miała ostatnie chwile swojego życia. Najlepsze jej momenty przypominał aktor grający Mateusza. Najwięcej epizodów było z domu państwa Cuthbertów.

            Aktorzy pięknie wcielili się w role postaci z książki i rewelacyjnie śpiewali. Stroje były starannie przygotowane, odzwierciedlały modę z tamtych lat. Scenę upiększała gra różnorodnych świateł.

            Wyjazd uważam za udany, przedstawienie było dobrze przygotowane. Czekam na następny wyjazd do teatru.

             

            Patryk Kliks – kl. VI a

            Dnia 16.01.2023 r. wyjechaliśmy z całą klasą na przedstawienie pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. Razem z nami wybrała się też klasa VI b.

            W spektaklu brało udział sześć osób, a głównym tematem przedstawienia są losy Anny Shirley, której rodzice umarli na febrę. Następnie była u pani Thomas i pani Hammond, aż trafiła do sierocińca, skąd wzięli ją Maryla i Mateusz Cuthbert. Kiedy Mateusz przywiózł ją ze stacji, okazało się, że nastąpiło nieporozumienie, ponieważ chcieli chłopca, by pomagał Mateuszowi w uprawie roli. Jednak po rozmowie zdecydowali się zatrzymać dziewczynkę. Przed pierwszym dniem szkoły Ania poznała Dianę Barry i razem poszły do szkoły. Tam z Anie się śmiali, że jest „marchewką”, bo była ruda i wtedy Ania obraziła się na Gilberta. Później Ani bardzo dobrze szło w szkole, dostała nawet stypendium i miała iść na studia, ale Maryla traciła wzrok i dziewczyna zdecydowała się jednak zostać nauczycielką. Nie było już jednak miejsca w Avonlea, więc chciała zatrudnić się w innej miejscowości. Wtedy Gilbert ustąpił jej miejsca i się pogodzili.

            Najbardziej podobała mi się charakteryzacja aktorów. Oświetlenie było idealne. Bardzo ładna była również scenografia. Moim zdaniem, temat przedstawienia był bardzo interesujący. Chciałbym jeszcze kiedyś pojechać z klasą do teatru.

          • Szkolne feryjne remonty...

            20.02.2023

            Ferie zimowe to czas odpoczynku dla uczniów i nauczycieli, ale to również najlepszy czas na wykonanie prac remontowych w szkole. Dlatego też dyrekcja naszej szkoły, zaplanowała w tym okresie szereg remontów i napraw.

            Od pierwszego dnia ferii rozpoczęły się prace remontowe w „małej szkole”:

            - malowanie sali nr 6,

            - przebudowa instalacji elektrycznej w sali nr 6,

            - zamontowanie  zaworu czterodrożnego przy piecu centralnym do polepszenia komfortu palenia i regulacji temperatury w pomieszczeniach w całej szkole.

             

            Natomiast w głównym budynku szkoły zostały wykonane następujące prace:

            - częściowe odnowienie ścian w sali nr 16 oraz wymiana dwóch grzejników,

            - wymiana grzejnika w szatni przy hali sportowej,

            - naprawienie trzech nagrzewnic na hali sportowej,

            - wymiana zaworu bezpieczeństwa przy piecu gazowym z termometru na manometr,

            - wymiana dwóch hydrantów wewnętrznych,

            - modernizacja monitoringu.

            Dodatkowo wyremontowaliśmy schody boczne w budynku C od strony ul. Sadowej.

            Całkowity koszt remontów to kwota ok. 50 000 zł, która została pokryta z budżetu szkoły.

            W miarę możliwości finansowych w okresie wakacyjnym szkoła będzie dalej kontynuować remonty.

          • Poziom niski, ale emocje wielkie!

            18.02.2023

            16 lutego w Mochach odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
            W siatkarskich zmaganiach nasz powiat reprezentowały szkoły: SP nr 1 w Wolsztynie, SP nr 2 w Wolsztynie, SP Przemęt oraz SP Mochy.

             

            Hala tego dnia tętniła sportowymi emocjami na boisku, ale także na trybunach. W półfinale nasze dziewczęta wywalczyły awans do finału, w którym spotkały się z reprezentacją SP nr 1 w Wolsztynie. Początkowo dziewczęta z Moch nie miały dobrej passy. Drugi set po wielkich trudach wygrały, aby w tiebreak'u powalić rywalki na łopatki 15:0! Mistrzynią zagrywki okazała się Kamila Jąder. Dziewczęta z Moch zostały Mistrzyniami Powiatu Wolsztyńskiego.

            W rozgrywkach męskich półfinałowe mecze wygrały wolsztyńskie drużyny,  jednakże nasi chłopcy zaprezentowali w finale dobrą grę zwyciężając z Przemętem,  tym samym zapewniając sobie brązowe medale.

            GALERIA

            Gratulacje dla medalistów

            Reprezentacja dziewcząt: Karolina Mielcarek, Kamila Jąder, Dominika Waligórska, Aneta Mała, Lena Kurasińska, Lena Koźlik, Magda Wita, Katarzyna Haręźlak, Kinga Koczorowska, Maja Szymanowska, Natalia Przybyła, Tomczak Allicja.

            Reprezentacja chłopców: Albert Rzyski, Hubert Kaźmierczak, Zbigniew Tomiak, Fabian Antkowiak, Radek Hamrol, Łukasz Łabecki, Patryk Nowak, Flieger Alan, Paweł Dudziak, Mikołaj Przybyła

             Honorata Paterek     

          • Samorządowe akcje

            18.02.2023

            W naszej szkole 23-27.01.2023 r. odbył się organizowany przez Samorząd Uczniowski tydzień karnawałowy. Przez cały tydzień uczniowie przebierali się według tematu przypisanego na dany dzień.  

            Akcja ta cieszyła się bardzo dużą popularnością wśród uczniów. Najwięcej osób podczas całego tygodnia przebrało się w klasie 2b z frekwencją 87,4%.

            GALERIA

            Klasie serdecznie gratulujemy. Grupie tej niedługo zostaną przekazane drobne upominki. Dziękujemy wszystkim bardzo za zaangażowanie i dobrą zabawę. Mamy nadzieję, że następnym razem, gdy zorganizujemy coś podobnego, też weźmiecie tak liczny udział.

            Roksana Czarna         

          • Lizaczki dla Antka i Witka!!!

            15.02.2023

            14 lutego 2023r. z okazji walentynek w naszej szkole odbyła się sprzedaż przez wolontariuszy lizaczków w kształcie serca. Sprzedano 300 lizaków. Pieniądze zebrane ze sprzedaży będą cennym wsparciem dla dwojga chłopców: Antka i Witka z Moch. Chłopcy potrzebują intensywnej rehabilitacji oraz opieki lekarzy specjalistów.

             Dziś dokonaliśmy wpłaty kwoty 786.00 na konto fundacji, pod opieką których znajdują się chłopcy.

            Z całego serca dziękujemy uczniom, rodzicom  oraz pracownikom Szkoły  za zaangażowanie się w  akcję – zakup lizaków, która była doskonałym sposobem na okazanie w tym dniu miłości  naszym chłopcom.

              Szkolne Koło Wolontariatu          

          • Nasi mistrzowie angielskich słówek!

            15.02.2023

            09.12.2022r. odbył się Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego Zostań Mistrzem Słówek!. Chętni uczniowie z naszej szkoły sumiennie się do niego przygotowywali, trenując znajomość słówek i zwrotów angielskich na platformie Lingos (a było ich niemało!).  

                

            Niedawno otrzymaliśmy wyniki konkursu i chociaż naszym uczniom nie udało się zająć miejsca na podium na skalę kraju, to i tak dali z siebie wszystko i osiągnęli bardzo dobre wyniki. Największą liczbę punktów w naszej szkole uzyskali kolejno: Patryk Balcerek, Roksana Czarna, Alicja Sammler.

            Każdy z uczniów otrzymał dyplom od organizatorów konkursu za udział, a szkoła tytuł Innowacyjnej Szkoły. Gratulujemy!

            Oliwia Rejent 

          • Aktywne ferie w Mochach

            14.02.2023

            Podczas tegorocznych ferii nasi uczniowie wzięli udział w wycieczkach, zajęciach sportowych oraz warsztatach edukacyjnych.

            31 stycznia 2023 r. uczestnicy wypoczynku zwiedzili HistoryLand w Poznaniu. Jest to wystawa, na której można obejrzeć makiety zbudowane z klocków lego, a przedstawiające ważne pod względem historycznym miejsca. Obejrzeli tam bitwę pod Grunwaldem, obronę Westerplatte, bitwę pod Oliwą, zdobycie Monte Casino, strajki w Gdańsku, kosynierów na krakowskim Rynku i wiele innych. Wykorzystano tam ponad półtora miliona klocków oraz wzbogacono wystawę o multimedialne pokazy oraz animacje, mapping, a także innowacyjne gadżety. Na największej makiecie przedstawiającej bitwę pod Grunwaldem ustawiono 12 tysięcy figurek koni i rycerzy.
            W tym dniu odwiedzili również poznańską palmiarnię, w której panie przewodniczki w ciekawy sposób przekazały nam wiedzę o roślinności z różnych stref klimatycznych. Uczniowie spróbowali cukru kokosowego, wanilii, proszku kakaowego i mogli obejrzeć ogromne tyczki bambusowe.

            Tradycją są wyjazdy na lodowisko. W tym roku uczniowie trzykrotnie odwiedzili lodowisko w Kościanie, gdzie jedni doskonalili swoją jazdę na łyżwach, a pierwszoklasiści dopiero zaczynali naukę.

            Dnia 2 lutego 2023r. dzieci poznały zabawy, w które bawili się ich rodzice i dziadkowie. Nauczyli się robić „piekło-niebo” potem ćwiczyli przeplatanie sznurków na palcach i dłoniach, poznali zabawę „Zablokuj przeciwnika” - tu wykorzystywali zakrętki, kiedyś były to kapsle. Potem brali udział w warsztatach z wykorzystaniem pomocy naukowych z programu „Laboratoria przyszłości”. Wielkie zainteresowanie wzbudzała wśród najmłodszych drukarka 3D oraz eksperymenty chemiczne z wykorzystaniem naturalnych barwników.
            Również w tym dniu p. pedagog przeprowadziła zajęcia profilaktyczne pt. „Używek unikamy, tylko z dobrych rzeczy korzystamy”.

            Natomiast 6 lutego 2023 r. odbyło się spotkanie z p. Jerzym Sowijakiem – rzeźbiarzem z Bukówca Górnego, który zbiera zabawki z dawnych lat i wzorując się na nich wykonuje podobne zabawki z drewna. W stołówce szkolnej powstał plac zabaw, na którym były drewniane koniki, osiołek, kaczki, samoloty, pudło drewnianych klocków. Dzieci były bardzo zainteresowane tymi zabawkami, bo niestety jest ich coraz mniej w naszych domach. Pan Jerzy pokazał im również łyżwy przykręcane do butów i narty z dawnych lat.

            W czasie ferii odwiedził nas również iluzjonista Armand z Wolsztyna. Nasi uczniowie czasami musieli pomagać panu, bo inaczej sztuczki by się nie udały.

            Dzieci i młodzież bardzo lubią warsztaty kulinarne, dlatego też udali się do restauracji Ambrozja w Boszkowie, gdzie wszyscy wykonali samodzielnie deser lodowy i pizzę. W oczekiwaniu na pizzę, która piekła się w piecu, właściciel zabawiał nas i chętni mogli sobie potańczyć.

            W piątek 10 lutego 2023 uczestnicy udali się do kina w Lesznie.

            GALERIA FOTO WSPOMNIEŃ

            Dyrektor Szkoły p. Małgorzata Zielińska oraz uczestnicy wypoczynku dziękują:

            - Wójtowi Gminy Przemęt panu Januszowi Frąckowiakowi za środki finansowe, które znacznie ułatwiły  zorganizowanie wyjazdów,

             - nauczycielom-wolontariuszom za opiekę nad dziećmi, w tym roku uczniami opiekowały się panie: Marta Plenzler, Danuta Skulska, Małgorzata Zielińska, Anna Rynek, Malina Górna, Adela Piosik, Joanna Koziołek, Izabela Surmacewicz–Knop, Monika Słowik–Rejent, Katarzyna Filipek, Mariola Prządka, Honorata Paterek oraz pan  Adam Michalewicz,

            - paniom z kuchni szkolnej za pyszne obiady, a panu Grzegorzowi Nowackiemu za bezpieczną jazdę.

                   Elżbieta Wita         

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mochach
        • i fax: 65 54 90 023
        • ul.Szkolna 7 .......................................................................... Mała szkoła: ...................................................... ul. Wolsztyńska 4................................................ 661 555 667........................................................ 64-234 Przemęt Mochy Poland
        • dyrektor@spmochy.pl - tel. - 607922496 vdyrektor@spmochy.pl - tel. - 665783605 pedagog@spmochy.pl - tel. - 607368162 ksiegowosc@spmochy.pl - tel. - 65 5490023 wewn. 13
      • Logowanie