Luty w naszej szkole upłynął na poszerzaniu wiedzy uczniów z zakresu bezpieczeństwa w Internecie, gdyż jak co roku włączyliśmy się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Przygotowane zostały gazetki tematyczne na szkolnych korytarzach oraz ciekawe zajęcia związane z bezpieczeństwem w sieci.
Uczniowie klas I – III podczas zajęć warsztatowych realizowali zagadnienia z projektu Sieciaki.pl, który ma na celu edukację w zakresie bezpiecznego i zrównoważonego korzystania z Internetu i urządzeń ekranowych. Rozwiązywali krzyżówki, rebusy, zagadki i grali w memo.
Podczas lekcji zostali zapoznani z zasadami zachowania się w Internecie:
Dbaj o swoje bezpieczeństwo.
Pamiętaj o netykiecie.
Nie podawaj swoich danych.
Bądź kulturalny.
Mów, jeśli coś się dzieje.
Następnie poznali zasady ekranowe:
Ograniczam czas przed ekranem.
Nie korzystam z ekranów przed snem.
Telefon nie nocuje ze mną w pokoju.
Nie korzystam z ekranów podczas posiłków.
Odkładam telefon na czas odrabiania lekcji.
Spędzam aktywnie czas.
Bawię się z innymi bez ekranów.
Natomiast uczniowie klas IV - VI podczas zajęć poszerzali swoją wiedzę na temat hejtu i cyberprzemocy. Zostali zapoznani z genezą i znaczeniem tych słów. Podczas dyskusji uczniowie chętnie wypowiadali się, w jaki sposób ich zdaniem może przejawiać się hejt oraz gdzie można go spotkać w Internecie (pod zdjęciami, pod filmikami, na forach dyskusyjnych). Podczas burzy mózgów mieli za zadanie znaleźć wyjście z sytuacji trudnej- ich koleżanka została obrażona na forum internetowym (co powinienem zrobić?). Usystematyzowaniem zdobytej wiedzy była praca w grupach: gra memo oraz układanie puzzli z zasadami antyhejtowymi. Następnie każdy samodzielne wypełnił kartę pracy z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu. Na koniec zajęć uczniowie zostali poinformowani, że w razie jakichkolwiek problemów związanych z hejtem i przemocą rówieśniczą w sieci mogą skorzystać z pomocy Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (116 111).
Uczniowie klas VII - VIII rozmawiali na temat genezy fake newsów w sieci i tradycyjnych mediach oraz ich funkcji. Nauczyli się jak rozpoznać fake newsy. Poruszony został również temat hejtu w Internecie i sposoby radzenia sobie z nim. Uczniowie zostali zapoznani z konsekwencjami szerzenia mowy nienawiści.
Każda klasa otrzymała dyplom potwierdzający uczestnictwo w zajęciach z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu.
A. Kruk, A. Rynek, N. Marcinów