Aktualności

          • Kolejny projekt nagrodzony!

            13.11.2025

            12 listopada 2025 r. w Poznaniu odbyła się Gala XXVI edycji Konkursu „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego”.
            Nasza szkoła zgłosiła do konkursu projekt pt. „Od nasionka do kartonika”. Pomysłodawczynią projektu była Pani Elżbieta Wita.

            Celem tego projektu była edukacja w zakresie sadzenia lasów, wykorzystywania zasobów leśnych w różnych gałęziach przemysłu, poznania cyklu od nasionka z szyszki do wyrośnięcia okazałego drzewa i dalszych jego losów, poznania pracy ludzi związanych z lasem, zapoznanie z technologią produkcji kartonów. Uczniowie pod opieką nauczycieli w okresie VII 2024 do V 2025 r. odbyli wycieczkę do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, Multimedialnego Centrum Edukacyjnego w Nadleśnictwie Oborniki, spotkali się z pracownikami Nadleśnictwa Kościan i emerytowanym leśniczym Andrzejem Skibińskim, byli w szkółce leśnej w Przyborowie i wyłuszczarni nasion w Nowej Soli, w ZSL w Rogozińcu. Przez szkołę został przygotowany konkurs dla sołectw na najgrubsze drzewo w sołectwie. Młodzież uczestniczyła w konkursach plastycznych o tematyce leśnej, w Ogólnopolskiej Akcji GIGA Laurka dla leśników, Pikniku Ekologicznym, sadziła las oraz odbyła wycieczki do zakładu stolarskiego i zakładu produkcji kartonu i opakowań tekturowych „Werner Kenkel „ w Krzycku Wielkim. Kapituła konkursowa doceniła pracę jaką włożyli nauczyciele i uczniowie.

            Otrzymaliśmy 10 000 zł.

            Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim nauczycielom, pracownikom, dzięki którym mogliśmy ten gigantyczny projekt zrealizować. Szczególne podziękowania dla Pani Elżbiety Wity i Pani Honoraty Paterek.

          • Z okazji Święta Niepodległości...

            11.11.2025

            Narodowe Święto Niepodległości to wyjątkowe wydarzenie dla każdego Polaka. W duchu wspólnego świętowania uczniowie Szkoły Podstawowej w Mochach aktywnie uczestniczyli w licznych inicjatywach, aby oddać hołd walczącym o wolność Ojczyzny oraz wyrazić radość z życia w niepodległym kraju.

            7 listopada uczniowie młodszych  klas naszej szkoły przygotowali uroczystą akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości. 

            Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie zaprezentowały się wszystkie klasy, które uczciły Święto Niepodległości słowami wierszy, piosenek, pieśni patriotycznych oraz tańcem. 

            Odświętnego klimatu dodały stroje galowe przyozdobione biało-czerwonymi kotylionami. To patriotyczne spotkanie wprowadziło wszystkich w radosny i podniosły nastrój.

            GALERIA

            R. Patalas           

            10 listopada uczniowie klas 4–6 chóralnie odśpiewali hymn państwowy w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”.

            11 listopada delegacja nauczycieli oraz uczniowie z pocztu sztandarowego godnie reprezentowali szkołę podczas gminnych obchodów Święta Niepodległości, uczestnicząc w oficjalnych uroczystościach.

            Więcej na stronie Gminy Przemęt...

            12 listopada uczniowie szkoły podjęli sportowe wyzwanie, biorąc udział w biegu dla Niepodległej. I choć nie najważniejsza tego dnia była wygrana, emocji i ducha rywalizacji nie zabrakło. W poszczególnych kategoriach wiekowych wyłoniono zwycięzców, którzy wykazali się nie tylko sprawnością fizyczną, ale i patriotyczną postawą.

            FOTOGALERIE:

            KLASY 1-4     -----     KLASY 5-8

            Dziękujemy wszystkim uczniom za wspaniałą patriotyczną postawę i zaangażowanie. Wyrazy wdzięczności kierujemy również do Rady Rodziców za ufundowanie medali, słodkiego poczęstunku oraz rozgrzewającego napoju,

            Honorata Paterek          

          • Orientaliści biegali w Sulechowie...

            08.11.2025

            7 listopada 2025 r., z okazji święta 5. Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie, odbyły się międzyszkolne zawody w biegu na orientację. Uczniowie szkół podstawowych oraz klas mundurowych szkół ponadpodstawowych rywalizowali na terenie poligonu wojskowego, nawigując z mapą w leśnym terenie.

            Równolegle żołnierze mierzyli się drużynowo z legendarną „Artyleryjską Piątką” – biegiem z przeszkodami na dystansie 5 km. Widowiskowa rywalizacja, jak również pokaz maszyn wojskowych dużego kalibru stanowiły ogromną atrakcję dla dzieci i młodzieży.

            Nasza reprezentacja spisała się na medal

            W klasyfikacji szkół podstawowych uczniowie z Moch w składzie: Maja Gorzelniak, Julia Bartkowska, Lena Pajor, Krzysztof Rozynek, Wojciech Thiel i Sebastian Pabich zajęli I miejsce Drugie miejsce przypadło Szkole Podstawowej nr 4 z Leszna, a trzecie – Szkole Podstawowej z Włoszakowic.

            W rywalizacji indywidualnej najwyższe lokaty zajęli:

            • Maja Gorzelniak – I miejsce

            • Krzysztof Rozynek – I miejsce

            • Wojciech Thiel – II miejsce

            • Sebastian Pabich – II miejsce

            Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników

            H. Paterek          

          • Warsztaty "Nasze tradycje"...

            07.11.2025

            6 listopada uczniowie klas I–III wzięli udział w niezwykłym spotkaniu w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Nasze tradycje”.

            Wyjątkowi muzycy z Wielkopolski: Joanna Sucholas, Karol Majerowski, Witold Roy Zalewski, Marcin Małecki zaprezentowali wiele ciekawych instrumentów, min. skrzypce, akordeon, dudy wielkopolskie, trąbkę, perkusjonalia.

            Podczas koncertu dzieci poprzez aktywną zabawę i uczestnictwo miały również okazję poznać muzykę, tańce i zabawy z naszego regionu. Poznały tradycje i zwyczaje towarzyszące dawniej mieszkańcom przez cały rok.

            Warsztaty były dla dzieci nie tylko formą nauki, ale też doskonałą zabawą i integracją z rówieśnikami.

            GALERIA

            Dziękujemy wspaniałym Gościom za odwiedziny!!!

            R. Patalas             

          • Wyjazd na musical „Dziadek do orzechów – Dwa królestwa”

            05.11.2025

            5 listopada uczniowie klas I–III wybrali się do Leszna, na niezwykły musical pt. „Dziadek do orzechów – Dwa królestwa”.

            Spektakl zachwycił wszystkich piękną muzyką, barwnymi kostiumami oraz wspaniałą grą aktorów.

            Dzieci z zapartym tchem śledziły przygody Klary i Dziadka do orzechów, którzy przenieśli się do magicznego świata pełnego tańca, czarów i niezwykłych postaci. Scenografia oraz efekty świetlne sprawiły, że wszyscy poczuli się jak w prawdziwej bajce.

            GALERIA

            Wyjazd na musical był dla uczniów nie tylko wspaniałą przygodą, ale także okazją do obcowania ze sztuką i rozwijania wrażliwości artystycznej. Wszyscy wrócili do szkoły z uśmiechem i mnóstwem wrażeń!

            R.Patalas            

          • Światowy dzień postaci z bajek...

            05.11.2025

            5 listopada to "Światowy dzień postaci z bajek", dlatego dziś w bibliotece szkolnej można było sprawdzić swoją wiedzę. Były zagadki w różnej postaci, testy i rebusy. Odwiedziły też nas postaci z bajek. W nagrodę dla każdego słodkości i drobne upominki. Zobaczcie sami...

          • By nie były głodne...

            08.11.2025

            Jesienną porą w murach naszej szkoły rozkwitło ciche, lecz piękne dzieło serc.
            Uczniowie, dzień po dniu, przynosili karmę dla zwierząt ze schroniska – drobne paczki pełne dobra, które w październiku ułożyły się w wielką opowieść o współczuciu. Akcja charytatywna trwała do 3.11.2025 roku.

            Dziękujemy wszystkim uczniom klas 1-8 oraz przede wszystkim rodzicom za wsparcie i dobrą wolę. Karma i wszystkie zebrane rzeczy w trakcie zbiórki trafią tym razem do Pieskowa we Wolsztynie, jest to miejsce w którym opiekują się bezdomnymi pieskami i kotkami z całej Gminy Przemęt. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli w niej udział, bo każdy gest miał wagę skrzydeł unoszących świat ku lepszemu.

            A jeśli ktoś z Was zechce pójść krok dalej, niech rozważy adopcję psa lub kota z przytuliska. Bo nic tak nie odmienia codzienności, jak wierne spojrzenie zwierzęcia, które wreszcie znalazło dom. Dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach!

            K.Umławska & L.Kluczyńska             

          • DZIEŃ DYNI W KLASACH 5-8

            02.11.2025

            W dniach 30-31.10.2025 w klasach 5-8 obchodziliśmy Dzień Dyni. Z tej okazji na zajęciach języka angielskiego uczniowie rozwijali umiejętność tłumaczenia przepisu na ciasto z dyni z z języka angielskiego na język polski.

            Czas uczniom umilały również piosenki o dyni oraz kolorowanki związane z jesienią. 

            M. Kowalczyk        

          • Witamy w gronie szkolnej rodziny!

            05.11.2025

            W czwartek 30 października w naszej szkole miało miejsce wyjątkowe wydarzenie - Pasowanie na Ucznia. W obecności Wójta Gminy Przemęt Janusza Frąckowiaka, Dyrekcji, Rodziców oraz zaproszonych gości nowi uczniowie prezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne, ale także polonistyczne czy matematyczne, po czym dumnie wypowiadały słowa ślubowania, a następnie przyjęły akt pasowania.

            Mimo tremy wszystkie dzieci dały z siebie wszystko, a ich występ wzruszył i zachwycił wszystkich obecnych.

            Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości wszyscy udali się na poczęstunek przygotowany przez Rodziców.

            Pierwszoklasistom gratulujemy wejścia w dobrym stylu w mury naszej szkoły, życzymy samych sukcesów i pozytywnych przeżyć przez wszystkie lata nauki szkolnej.

            GALERIA

            Weronika Matysik-Krajewska       

          • The Spider's Day!

            05.11.2025

            W dniach 30.10.25 oraz 31.10.25 uczniowie Szkoły Podstawowej w Mochach świętowali Dzień Pająka i Dzień dyni. Sami zobaczcie jakie fantastyczne rzeczy działy się na lekcjach języka angielskiego!

            Pająki przejęły kontrolę nad lekcjami, zaglądały do zeszytów, uczyły dzieci nazw jesiennych warzyw, a nawet skakały nam po głowach. Uczyliśmy się również piosenki O PAJĄKU!

            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - GALERIA

            Karina Umławska       

          • 1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych

            02.11.2025

            To szczególny czas refleksji, zadumy i pamięci o tych, którzy odeszli. Odwiedzamy groby bliskich, zapalamy znicze i przystrajamy mogiły kwiatami. To piękny polski zwyczaj, który uczy nas szacunku, wdzięczności i pamięci o zmarłych. 

            30 października klasa 8B wraz z katecheta udała się na cmentarz i pod pomnik, aby zapalić znicz. Oddając zmarłym jak i poległym chwile ciszy i modlitwy.

            Ze szkolnego FB 

          • Brawo Łukasz!

            08.11.2025

            Jak informowaliśmy 29 października, 23  października odbył się etap szkolny II Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego "Lust auf Deutsch? ". Brali w nim udział Łukasz Malicki z klasy 8a i Oskar Rzeźnik z 8b.

            Wtedy jeszcze nie było pewności, ale 8 listopada otrzymaliśmy od komisji konkursowej oficjalną listę uczestników etapu regionalnego i Łukasz weźmie w nim udział  w Lesznie w dniu 27.11.2025.

            Serdeczne gratulacje i trzymamy kciuki.

            K. Filipek                 

          • Konkursy przedmiotowe, po etapie szkolnym...

            29.10.2025

            W tym roku szkolnym (w dniach 17, 22 i 24 października) nasi uczniowie spróbowali swych sił jedynie w trzech Szkolnych Wojewódzkich  Konkursach: z języków obcych i historycznym.
            Największą popularnością cieszył się konkurs języka angielskiego, bo aż 14 uczniów wzięło w nim udział, ale tylko jeden uczeń - Alan Ferens, awansował do etapu rejonowego, jednak nie z tego konkursu, lecz z języka niemieckiego.

            W tych, niezwykle trudnych, konkursach wzięli jednak udział nie tylko uczniowie klas ósmych, więc może po takiej "próbie generalnej" w przyszłym roku wyniki będą lepsze.

            Ponadto, w dniu 23 października uczniowie Łukasz Malicki z kl. 8a oraz Oskar Rzeźnik z kl. 8b wzięli udział w II Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego "Lust auf Deutsch?". Łukasz osiągnął wynik, który zgodnie z regulaminem kwalifikuje go do kolejnego etapu. Czekamy jednak na oficjalną listę uczestników, która ogłoszona będzie do 9 listopada przez Komitet Regionalny w Lesznie, po analizie wyników ze szkolnych etapów konkursów (regulamin dopuszcza podniesienie lub obniżenie progu procentowego w zależności od ilości uczniów zakwalifikowanych). 

            Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie i życzymy powodzenia w przyszłym roku.

            Komisje konkursowe         

          • Uczniowskie wrażenia po przedstawieniu...

            27.10.2025

            Sprawozdanie z wyjazdu do teatru.

            22 października 2025 r., razem z klasą wyjechaliśmy do teatru na przedstawienie pt. „Hobbit, czyli podróż w nieznane”. Wyjazd był o godzinie 10.30.

            Jechaliśmy tam około 20 minut. Gdy dotarliśmy, weszliśmy do WDK i zaczęło się przedstawienie. Trwało ono godzinę i 10 minut. Głównym bohaterem był Hobbit, ale był tam również Thorin,, czyli krasnolud, Gandalf, leśny elf, człowiek oraz goblin. Gdy przedstawienie się skończyło, poczekaliśmy chwilę i wyszliśmy na autobus. Czekał na nas przy PKP. Po przyjeździe niektórzy mieli jeszcze lekcje oraz obiad.

            Przedstawienie podobało mi się, choć na początku zdawało się trochę nudne. Później zaczęło być ciekawe i momentami trochę straszne.

            Kalina Niedzielska, klasa VI a          

          • Najmłodsi w teatrze

            25.10.2025

            22 października uczniowie klas 1-3 udali się do Wolsztyńskiego Domu Kultury na spektakl pt. "Piotruś Pan". Sztuka została wystawiona przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa.

            Dzieci obejrzały przedstawienie o pięknej przyjaźni, o dziecięcych zabawach i przygodach w krainie Nibylandii. Aktorzy tańczyli i śpiewali. Nawiązali z widzami fantastyczną relację. Dzieci były bardzo zadowolone ze spotkania z teatrem.

            Joanna Koziołek           

          • JĘZYKOWY ZAWRÓT GŁOWY!

            25.10.2025

            W tym roku pod koniec września uczniowie klas 1-4 brali udział w Międzynarodowym Dniu Języków. Nasza szkoła zamieniła się w prawdziwą językową mapę Europy!

            Uczniowie z zapałem poznawali podstawowe słowa w językach takich jak włoski, francuski, niemiecki czy hiszpański, odkrywając, że „hello” może brzmieć równie pięknie jako „ciao” czy „bonjour”.

            Uczniowie przygotowali na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego kolorowe plakaty przedstawiające kulturę wybranego kraju jego kulturę, symbole i ciekawostki – od flamenco w Hiszpanii po wieżę Eiffla we Francji. Nasze klasy zamieniły się w prawdziwą galerię językową, a atmosfera była pełna entuzjazmu i ciekawości świata.

            Ten dzień przypomniał nam, że nauka języków to nie tylko słówka i gramatyka, ale przede wszystkim otwartość na innych ludzi i ich historie. To nie tylko lekcja języków, ale też otwarte okno na świat. Miłej podróży! 

            K.Umławska         

          • Pierwszaki w bibliotece publicznej!

            22.10.2025

            Uczniowie klas pierwszych w październiku wybrali się na swoją pierwszą szkolną wizytę w Bibliotece Publicznej, by poznać magiczny świat książek i tajniki korzystania z biblioteki.

            Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jak zapisać się do biblioteki, w jaki sposób wypożyczać książki oraz jak należy o nie dbać, by mogły służyć wielu czytelnikom. Pani Rozalia w ciekawy i przystępny sposób opowiedziała o pracy w bibliotece, a także zaprezentowała wybrane książki dla najmłodszych czytelników.

            Ta wizyta była nie tylko świetną przygodą, ale także realizacją celów podstawy programowej edukacji wczesnoszkolnej – rozwijania zainteresowań czytelniczych, kształtowania szacunku do książki oraz rozbudzania potrzeby kontaktu z literaturą.

            ze szkolnego FB       

          • Dzień języków obcych na lekcjach angielskiego

            21.10.2025

            W ramach Międzynarodowego Dnia Języków Obcych uczniowie pracowali w grupach nad projektami i zgłębili wiedzę z zakresu podstawowych zwrotów grzecznościowych w różnych językach obcych, między innymi w języku japońskim, chińskim, koreańskim, francuskim, hiszpańskim, włoskim.

            Ponadto, uczniowie poznali geografię, kulturę oraz słynne miejsca w Kanadzie, Australii oraz Nowej Zelandii. Uczniowie rozwinęli swoje umiejętności komunikacyjne, lingwistyczne, manualne oraz pracy zespołowej.

            M. Kowalczyk        

          • XVII edycja akcji medialno-edukacyjnej „Zapal znicz pamięci” – 19 października 2025

            19.10.2025

            Już po raz siedemnasty IPN Poznań organizuje akcję zapalenia „znicza pamięci” Ofiarom niemieckich zbrodni dokonanych w ramach operacji „Tannenberg”, „Akcji Inteligencja” oraz „politycznego oczyszczania gruntu” w 1939 r. Każdego roku, w trzecią niedzielę października, przypominamy o tych, którzy jako pierwsi zostali poddani eksterminacji po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę.

            Chcąc pozbawić naród polski przywódców oraz możliwości tworzenia ruchu oporu, Niemcy metodycznie, głównie na ziemiach wcielonych do III Rzeszy, jesienią 1939 r. zaczęli mordować przedstawicieli lokalnych warstw przywódczych. W dokonanych wówczas setkach egzekucji rozstrzelanych zostało wielu Powstańców Wielkopolskich i Śląskich. Mordowani byli także polscy urzędnicy, nauczyciele, księża, działacze polityczni i społeczni, przedstawiciele ziemiaństwa, związków oraz stowarzyszeń patriotycznych. Część z nich publicznie rozstrzelano na głównych placach polskich miast i miasteczek. Celem tych egzekucji było zastraszenie Polaków i pozbawienie ich chęci stawiania oporu niemieckim okupantom.   

            Więcej na stronie... Instytutu Pamięci Narodowej

             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mochach
      • tel. SEKRETARIA
        65 54 90 023
        693 849 899
      • ul.Szkolna 7
        ..........................................................................
        Mała szkoła: ......................................................
        ul. Wolsztyńska 4................................................
        ........................................................
        64-234 Przemęt Mochy
        Poland
      • dyrektor@spmochy.pl - tel. - 607922496
        vdyrektor@spmochy.pl - tel. - 665783605
        pedagog@spmochy.pl - tel. - 607368162
        ksiegowosc@spmochy.pl - tel. - 65 5490023 wewn. 13
        oraz 697 936 200
        intendent - tel. 661 555 667
      • Adres e-doręczenia
        AE:PL-94763-82800-GEJSA-18
    • Logowanie