12 listopada 2025 r. w Poznaniu odbyła się Gala XXVI edycji Konkursu „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego”.
Nasza szkoła zgłosiła do konkursu projekt pt. „Od nasionka do kartonika”. Pomysłodawczynią projektu była Pani Elżbieta Wita.
Celem tego projektu była edukacja w zakresie sadzenia lasów, wykorzystywania zasobów leśnych w różnych gałęziach przemysłu, poznania cyklu od nasionka z szyszki do wyrośnięcia okazałego drzewa i dalszych jego losów, poznania pracy ludzi związanych z lasem, zapoznanie z technologią produkcji kartonów. Uczniowie pod opieką nauczycieli w okresie VII 2024 do V 2025 r. odbyli wycieczkę do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, Multimedialnego Centrum Edukacyjnego w Nadleśnictwie Oborniki, spotkali się z pracownikami Nadleśnictwa Kościan i emerytowanym leśniczym Andrzejem Skibińskim, byli w szkółce leśnej w Przyborowie i wyłuszczarni nasion w Nowej Soli, w ZSL w Rogozińcu. Przez szkołę został przygotowany konkurs dla sołectw na najgrubsze drzewo w sołectwie. Młodzież uczestniczyła w konkursach plastycznych o tematyce leśnej, w Ogólnopolskiej Akcji GIGA Laurka dla leśników, Pikniku Ekologicznym, sadziła las oraz odbyła wycieczki do zakładu stolarskiego i zakładu produkcji kartonu i opakowań tekturowych „Werner Kenkel „ w Krzycku Wielkim. Kapituła konkursowa doceniła pracę jaką włożyli nauczyciele i uczniowie.
Otrzymaliśmy 10 000 zł.
Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim nauczycielom, pracownikom, dzięki którym mogliśmy ten gigantyczny projekt zrealizować. Szczególne podziękowania dla Pani Elżbiety Wity i Pani Honoraty Paterek.
