26 lutego 2026 uczniowie SP Mochy odwiedzili Muzeum Frania w Kokorzynie.
Zgromadzono w nim olbrzymie ilości eksponatów z czasów PRL -u. Są tam urządzone pokoje ze słynnymi meblościankami i ich zawartością, kuchnie ze sprzętem gospodarstwa domowego oraz łazienki, a w nich proszki do prania, płyny, makatki oraz mydełka na czele ze słynną serią „Jacek i Agatka".
W kolejnych pomieszczeniach jest zakład fotograficzny, krawiecki, ślusarski oraz dawne automaty do gry, które zrobiły furorę wśród naszych uczestników. Wzdłuż korytarza ustawiono kilkanaście pralek wirnikowych z wyżymaczkami, a wśród nich słynna Frania. Są tu ekspozycje różnych dokumentów, starych banknotów i monet oraz kartek żywnościowych.
W osobnym lokalu urządzono klasy szkoły zawodowej i podstawowej. Na placu stoi kiosk ”Ruchu" oraz trzepak do dywanów, który wzbudził wielkie zainteresowanie naszych uczniów.
Po zwiedzaniu był posiłek regeneracyjny czyli zupa pomidorowa. Następnie odbył się konkurs polegający na odgadywaniu nazw lub funkcji przedmiotów pokazywanych przez właściciela muzeum. Wszyscy zostali obdarowani czerwoną oranżadą lub innym napojem i słodyczami. Warto pojechać do Kokorzyna i zwiedzić Muzeum Frania.
E.Wita
