Aktualności

          • W finale Mistrzostw Wielkopolski... Bez sukcesu, ale z honorem!

            09.12.2025

            9 grudnia nasi młodzi szachiści wystartowali w Finale Drużynowych Mistrzostw Wielkopolski w szachach.

            Niestety do Nowego Tomyśla, gdzie turniej finałowy został przeprowadzony, nasza ekipa udała się w niekompletnym składzie, gdyż grudniowa aura zmogła chorobą Krzysztofa Napieralskiego.

            Atmosfera niesamowita, gdyż miejscem zmagań była hala Nowotomyskiego Centrum Sportu wypełniona szachistami z 51 szkół z całej Wielkopolski.

            Zaczęliśmy świetnie, każdy spośród trójki naszych reprezentantów: Jan Szokało, Jan Wolnik i Julia Bartkowska wygrali swoje pojedynki z rywalami ze szkoły w Przedeczu, ale wynik meczu 3-1, gdyż 1 pkt przeciwnikom w każdym meczu musieliśmy oddać walkowerem, a każdy punkcik, to ślad w końcowej klasyfikacji.

            W drugim meczu ulegliśmy niezwykle mocnej ekipie z Włoszakowic 1-3, gdyż Tylko nasz kapitan pokonał najlepszego zawodnika rywali. Podobnie było też w kolejnym meczu ze szkołą w Śmiglu i tego meczu żal bardzo, bo i Julia i Janek Wolnik mieli przewagę sytuacyjną, a mecz nie zakończył się nawet remisem.

            Po przerwie obiadowej nasi szachiści zaczęli odrabiać straty, najpierw remisując 2-2 ze szkołą w Połajewie, wreszcie wygrała Julia, a potem pokonując 2,5-1,5 szkołę z Jarocina, znów do dorobku Janka Szokało punkt dołożyła Julia, a pół Janek Wolnik.

            I chyba w kolejnym meczu poczuliśmy się zbyt pewnie, bo znów po błędach, których można było uniknąć, najpierw ulegamy szkole z Młynkowa 1-3 i remisujemy ze szkołą w Obornikach 2-2, punkt Janka Wolnika.

            Kapitalnie spisał się nasz kapitan, Janek Szokało wygrał wszystkie partie, Julia dołożyła 3pkt, a Janek Wolnik 2,5pkt. Ech, gdyby był Krzysztof, pewnie bylibyśmy wyżej w klasyfikacji niż ostatecznie na 35 miejscu, pewnie zmieścilibyśmy się w pierwszej dwudziestce. No ale… nie ma co gdybać.

            WYNIKI

            GALERIA

            Naszym młodym szachistom dziękuję i gratuluję postawy w tym wyczerpującym, bo trwającym 5 godzin turnieju i osiągnięcia poziomu Mistrzostw Wielkopolski, który w każdej dyscyplinie dla uczniów naszej szkoły to duże osiągnięcie i wciąż rzadkie.

              JB           

          • Mistrz tabliczki mnożenia

            09.12.2025

            W Szkole Podstawowej w Mochach odbył się szkolny konkurs matematyczny dla uczniów klas drugich i trzecich o tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia. Uczniowie rozwiązywali sprawdzian pisemny. Wielu uczniów rozwiązało zadania na 100%.

            W klasach drugich tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia zdobyli: Mariusz Hajduk, Cyprian Kasperski, Aleksander Ptak, Olaf Zeiske.

            W klasach trzecich Mistrzami Tabliczki Mnożenia zostali: Hubert Lorenz, Kaja Musiał, Krzysztof Napieralski, Mikołaj Piątek i Katarzyna Toś.

            Mistrzowie oraz zdobywcy drugich i trzecich miejsc otrzymali dyplomy i nagrody. Jesteśmy dumni z naszych uczniów. Cieszymy się, że tabliczkę mnożenia mają w "małym paluszku".              

            JK           

          • Międzyszkolne Zawody Mikołajkowe

            08.12.2025

            8 grudnia 2025 roku w Szkole Podstawowej w Wijewie odbyły się Międzyszkolne Zawody Mikołajkowe, w których udział wzięli uczniowie klas młodszych. Celem wydarzenia była integracja społeczności szkolnej z pobliskich szkół, popularyzacja aktywnego stylu życia i wspólna zabawa.

            Zawodnicy startowali w różnych konkurencjach zwinnościowo -zręcznościowych oraz zadaniach z zakresu wiedzy ogólnej.  

            Podczas rywalizacji uczniowie wykazali się zaangażowaniem, umiejętnością współpracy oraz zasadami fair play. Szczególną atrakcją wydarzenia była obecność Świętego Mikołaja, który prowadził rozgrywki, dopingował zawodników oraz wręczył drużynom pamiątkowe dyplomy, puchary i medale.

            Po zakończeniu wszystkich konkurencji ogłoszono wyniki oraz wręczono nagrody zwycięskim drużynom. Uczniowie naszej szkoły zajęli I miejsce, jednak najważniejsza była dobra zabawa, a nie ostateczny wynik sportowych zmagań.

            Międzyszkolne Zawody Mikołajkowe  przebiegały w radosnej, przyjaznej atmosferze i spotkały się z  pozytywnym odbiorem uczniów. Wszyscy uczestnicy zgodnie podkreślali, że chętnie wezmą udział w kolejnych edycjach wydarzenia.

            GALERIA

            Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie i wspólną zabawę.

            R. Patalas           

          • Zabawy mikołajkowe w świetlicy!

            08.12.2025

            5 grudnia uczniowie klasy VIII A, angażujący się w działania wolontariatu, przygotowali dla najmłodszych mikołajkowe zabawy.

            Każda grupa mogła wybrać jedną z sześciu atrakcji, m.in. takich jak rysowanie Mikołaja, renifera lub bałwanka według wylosowanego elementu określonego rzutem kostką, świąteczny quiz, wykreślanka wyrazowa oraz inne przygotowane zabawy.

            Serdecznie dziękujemy wolontariuszom za przygotowanie i poprowadzenie zabaw!
            Z niecierpliwością czekamy na kolejne inicjatywy!!

            Klaudia Szenknecht-opiekun wolontariatu         

          • Mamy finał – brawo Allan!!!

            05.12.2025

            Dnia 26 listopada odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu z Języka Niemieckiego. W tym roku szkolnym jego  tematem przewodnim jest twórczość braci Grimm. 

            Na stronie Kuratorium Oświaty w Poznaniu zostały ogłoszone oficjalne wyniki stopnia rejonowego. Uczeń naszej szkoły Allan Ferens został zakwalifikowany do finału konkursu, który odbędzie się w styczniu w Luboniu pod Poznaniem. Weźmie w nim udział 42 uczestników. Serdeczne gratulujemy Allanowi i trzymamy kciuki za jak najlepszy wynik w finale.

            Katarzyna Filipek            

          • Andrzejkowy zawrót głowy!

            04.12.2025

            Listopad od wieków kojarzony jest z czasem magii i tajemnic. W minionym tygodniu uczniowie klas I - III doskonale bawili się na klasowych spotkaniach andrzejkowych, które przepełnione były wesołą muzyką, tańcami i wspólnymi wygibasami.

            Jednak największe emocje i ciekawość dzieci wzbudzały tradycyjne wróżby - ustawianie butów, przekłuwanie szpilką serc z imionami, losowanie przedmiotów spod kubków, rzucanie kostkami do gry oraz losowanie karteczek  z wróżbą. Podczas pląsów najmłodsi uczniowie z dumą prezentowali swoje piękne, bajkowe przebrania. Sprawiły one, że zabawa nabrała wyjątkowego charakteru. Na stołach czekały oczywiście pyszne przekąski, dzięki którym mali tancerze mogli nabrać sił do dalszej zabawy.

            GALERIA

                To był tydzień pełen radości i niezapomnianych wrażeń, gdyż andrzejkowe spotkania to doskonała okazja do wspólnego śmiechu, tańca oraz kultywowania starych, pięknych polskich tradycji.

                L.K         

          • Dietetyk w szkole...

            03.12.2025

            W dniu 3 grudnia 2025 r. odbyło się spotkanie uczennic klas VII i VIII z dietetykiem Panią Anetą Tomczak – Gorzelniak. Zajęcia podzielone były na dwie główne części – doradztwo zawodowe oraz edukację zdrowotną.

            W pierwszej części Pani Aneta  przedstawiła swoją ścieżkę kariery zawodowej, opowiadając o etapach, które doprowadziły ją do wykonywania zawodu dietetyka. Omówiła również, jakie kroki należy podjąć, aby zdobyć odpowiednie kwalifikacje i zostać specjalistą w tej dziedzinie – począwszy od wyboru kierunku kształcenia, poprzez praktyki, aż po doskonalenie zawodowe.

            Druga część spotkania poświęcona była zagadnieniom związanym ze zdrowym odżywianiem. Prelegentka wyjaśniła, czym jest racjonalne żywienie i na czym polega jego stosowanie na co dzień. Omówiła także główne zasady zdrowego odżywiania, zwracając uwagę na odpowiedni dobór składników pokarmowych oraz znaczenie regularności posiłków. Wytłumaczyła również, czym jest zapotrzebowanie kaloryczne i jak wpływa ono na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

            Ważnym elementem wystąpienia było poruszenie tematów związanych z anoreksją i bulimią. Pani dietetyk podkreśliła, że zaburzenia odżywiania często mają swoje źródło w problemach emocjonalnych, w tym w zaburzonych relacjach rówieśniczych. Zwróciła uwagę, że wykluczenie z grupy może stanowić poważną traumę dla dorastających nastolatków i sprzyjać niebezpiecznym zachowaniom żywieniowym.

            Prezentacja wzbogacona była licznymi przykładami z wieloletniej praktyki zawodowej, które pomogły uczennicom lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia.

            Na zakończenie serdecznie dziękujemy Pani Anecie za kolejne wartościowe spotkanie i za to, że z zaangażowaniem prowadzi pogadanki dla uczniów naszej szkoły.

                 pedagog Anna Kruk            

        • Misiowy dzień
          • Misiowy dzień

            01.12.2025

            1 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy wyjątkowe święto — Dzień Pluszowego Misia! Dzień obchodzony 25 listopada.
            Tego dnia nauczyciel bibliotekarz przeczytał dzieciom opowieść o tym, jak powstał teddy bear.

          • Dyskoteka Andrzejkowa!

            27.11.2025

            W środowe popołudnie stołówka naszej szkoły zamieniła się w prawdziwą salę taneczną.
            Już od pierwszych minut po rozpoczęciu dyskoteki na parkiecie pojawili się uczniowie z różnych klas, którzy chętnie tańczyli do najpopularniejszych hitów.

            DJ zadbał o różnorodną muzykę, dzięki czemu każdy mógł znaleźć coś dla siebie — od współczesnych przebojów, przez klasyczne hity, aż po kilka piosenek na specjalne życzenie uczestników. W przerwach między setami organizowano krótkie konkursy taneczne i zabawy integracyjne, które wywoływały dużo śmiechu i zdrowej rywalizacji.

            W specjalnie przygotowanym kąciku można było napić się lemoniady. Nauczyciele czuwali nad bezpieczeństwem uczniów, jednocześnie pozwalając im swobodnie bawić się i spędzać czas z rówieśnikami.

            Dyskoteka zakończyła się późnym wieczorem, a uczestnicy wychodzili z sali zmęczeni, ale uśmiechnięci. Impreza okazała się świetną okazją do wspólnej zabawy, integracji i oderwania się od szkolnych obowiązków.

            ISK@     

          • Wzbogacenie wyposażenia świetlicy szkolnej

            25.11.2025

            Z radością informujemy, że dzięki życzliwości i wsparciu Rady Rodziców świetlica szkolna wzbogaciła się o nowe zabawki edukacyjne.
            Zakupione zostały drewniane akcesoria do zabawy w sklep spożywczy, przedstawiające m.in. nabiał, warzywa, owoce oraz produkty mięsne.

            Nowe pomoce dydaktyczne cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów. Podczas zabawy dzieci mają okazję rozwijać umiejętności społeczne oraz poznawać specyfikę zawodu ekspedientki. Zestaw pozwala także doskonalić liczenie, planowanie zakupów i posługiwanie się pojęciami związanymi z handlem.

            Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za zaangażowanie oraz wsparcie, które znacząco przyczynia się do uatrakcyjnienia czasu spędzanego przez dzieci w świetlicy.

             wychowawcy świetlicy            

          • Mnożyliśmy, gdzie popadło!

            21.11.2025

            21 listopada br. w naszej szkole obchodziliśmy XV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Głównym celem tej akcji było propagowanie nauki poprzez zabawę.

            Dzięki temu w przyjemny i niecodzienny sposób przypomnieliśmy sobie i innym tabliczkę mnożenia.

            Uczniowie podczas lekcji sprawdzali swoją wiedzę rozwiązując zadania i łamigłówki oparte na tabliczce mnożenia: matematyczna krzyżówka, labirynt, kolorowanka i nie tylko. Podczas przerw uczniowie klas 4-8 mogli sprawdzić swoją znajomość tabliczki mnożenia wykonując krótki test. Komisja egzaminacyjna sprawdzała poprawność wykonanych działań i wypisywała certyfikaty za zdanie egzaminu. Był też czas na matematyczne rozgrywki utrwalające tabliczkę mnożenia: układanie piramidy z kubeczków, łapanie much, stacje zadaniowe, gry karciane czy układanie domina. Emocji podczas rywalizacji było sporo. Dla każdego uczestnika był drobny upominek.

            Reprezentacja klasy 4 sprawdziła znajomość tabliczki mnożenia wśród pracowników naszej szkoły. Uczniowie sprawdzali poprawność wykonanych zadań i przekazywali certyfikaty oraz upominki. Jak się okazało, tabliczka mnożenia to nie jest taka prosta sprawa.

            GALERIA
             

            Wszystkim dziękujemy za zainteresowanie Światowym Dniem Tabliczki Mnożenia i wspólną zabawę.

            M.W.         

          • Dzień życzliwości...

            21.11.2025

            21 listopada obchodziliśmy Dzień Życzliwości, który miał przypomnieć nam, jak wiele znaczą dobre słowa, uśmiech i wzajemna pomoc.

            Można było  tego dnia zrobić sobie zdjęcie w  fotobudce  razem z przyjaciółmi.

            W ramach obchodów przeprowadzono także wybory najbardziej życzliwej dziewczyny i najbardziej życzliwego chłopaka. Uczniowie głosowali na osoby, które na co dzień są pomocne, uprzejme i potrafią stworzyć wokół siebie dobrą atmosferę. Ogłoszenie wyników wzbudziło wiele emocji, a zwycięzcy Kacper Piątyszek i Zosia Dominiak otrzymali dyplomy i gratulacje.

            Dzień Życzliwości w naszej szkole był pełen pozytywnej energii i udowodnił, że nawet drobne gesty mogą wywołać u kogoś uśmiech. Dzięki takim inicjatywom łatwiej nam pamiętać, że warto być życzliwym każdego dnia.

            ISK@             

          • Wycieczka zawodoznawcza

            20.11.2025

            W dniu 20 listopada 2025 r. chłopcy klas ósmych uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do zakładu Auto Serwis Bartkowski w Mochach. Celem wizyty było zapoznanie młodzieży z funkcjonowaniem nowoczesnego serwisu motoryzacyjnego oraz specyfiką pracy w zawodach związanych z mechaniką pojazdową.

            Na początku spotkania właściciel zakładu Pan Adam Bartkowski, opowiedział uczniom, czym zajmuje się jego firma. Wyjaśnił, że zakład prowadzi kompleksowe naprawy i diagnostykę różnych marek samochodów.  Podkreślił również, że serwis świadczy profesjonalne usługi oraz spełnia najwyższe standardy jakości. Zwrócił uwagę na fakt, że pracownicy dokładają wszelkich starań, aby każde auto było dokładnie zdiagnozowane i rzetelnie naprawione, zgodnie z obowiązującymi normami technicznymi.

            W trakcie zwiedzania uczniowie mieli okazję zobaczyć najważniejsze pomieszczenia zakładu. Odwiedzili biuro, w którym przyjmowani są klienci, magazyn części zamiennych, pomieszczenie socjalne przeznaczone dla pracowników oraz warsztat, w którym znajdują się stanowiska pracy wyposażone w specjalistyczne narzędzia i urządzenia diagnostyczne. Chłopcy z zainteresowaniem obserwowali codzienną pracę mechaników i chętnie zadawali pytania dotyczące napraw i  narzędzi.

            Wycieczka była dla uczniów cennym doświadczeniem, pozwoliła im lepiej poznać specyfikę zawodu mechanika samochodowego i zobaczyć, jak wygląda praca w profesjonalnym serwisie od środka.

            Na zakończenie pragniemy serdecznie podziękować Panu Bartkowskiemu, który jak co roku życzliwie przyjął uczniów w swoim zakładzie, poświęcając czas na oprowadzenie ich oraz udzielenie wyczerpujących informacji. Dzięki takim inicjatywom młodzież może świadomie planować swoją przyszłość zawodową.

              doradca zawodowy Anna Kruk             

          • Wiktoria z nagrodą!

            20.11.2025

            19 listopada w Starkowie odbył się Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowały: Wiktoria Miszczak, Alicja Jaworska oraz Julia Łuczka. Dziewczyny zaprezentowały publiczności wyjątkowy repertuar patriotyczny.

            Poziom artystyczny był bardzo wysoki. Uznanie Jury zdobyła Wiktoria Miszczak zdobywając 2 miejsce!!! Gratulujemy serdecznie!!!

            Grzegorz Thiel         

          • Archipelag Skarbów

            17.11.2025

            W dniach 13 i 14 listopada 2025 roku uczniowie klas VIII Szkoły Podstawowej w Mochach, wzięli udział w programie profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów”.
            Jest to ceniony program edukacyjny, promujący zdrowy i odpowiedzialny styl życia, który łączy atrakcyjną formę zajęć z szerokim przekazem profilaktycznym obejmującym jednocześnie kilka kluczowych obszarów funkcjonowania młodzieży.

            Podczas warsztatów uczniowie byli zachęcani do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy i pornografii, a także do dbania o wzajemny szacunek, życzliwość i pomoc w relacjach rówieśniczych oraz rodzinnych. Młodzież uczyła się sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami oraz poznawała zasady budowania trwałych, wartościowych i opartych na zaufaniu relacji.

            W ramach programu trenerzy zastosowali różnorodne, angażujące metody pracy: mini-wykłady z prezentacjami multimedialnymi, ćwiczenia aktywizujące, burzę mózgów, fantazję sterowaną, scenki odgrywane na forum oraz świadectwa zdrowego stylu życia prezentowane przez realizatorów, wolontariuszy programu i znane osoby w formie nagrań. Uczestnicy ćwiczeń i scenek byli chwaleni, nagradzani brawami oraz otrzymywali drobne upominki, co dodatkowo wzmacniało ich zaangażowanie.

            Uczniowie klas VIII wykazali duże zaangażowanie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach, chętnie podejmując proponowane działania i dyskusje. Program spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem młodzieży.

            13 listopada odbyło się również spotkanie trenerów z rodzicami uczniów klas VIII. Podczas spotkania poruszono następujące zagadnienia:

            • Jak rozmawiać ze swoim nastoletnim dzieckiem na tematy trudne.
            • Nieznane prawdy o nastolatkach – najciekawsze wyniki badań Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej dotyczące współczesnej młodzieży.
            • Informacje o programie „Archipelag Skarbów, które mogą być pomocne w rodzinnych rozmowach na temat mądrych i odpowiedzialnych wyborów życiowych.

            Realizacja warsztatów została w całości sfinansowana przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Przemęcie.   

              pedagog Anna Kruk            

          • Rozstrzygnięcie Konkursu Różańcowego

            13.11.2025

            W październiku uczniowie z klas 1-3 na lekcjach religii przygotowywali różańce .

            W dniu 13.11 konkurs został rozstrzygniety oraz zostały wręczone małe upominki i dyplomy wyróżnionym. Natomiast każdy uczeń otrzymał obrazek Matki Bożej.

            1 miejsce- Eryk Knop kl. 3B

            2 miejsce- Katarzyna Toś kl. 3A

            3 miejsce- Marcelina Hajduk kl. 2A

            Wyróżnienie:

            Gabrysia Krajewska kl.1A

            Julia Thiel kl. 1B

            Marcelina Guzior kl. 2B

            Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy!!!

            K. Szenknecht             

          • Sensacyjne złoto szachistów!

            13.11.2025

            12 listopada nasi szachiści, uszlachetnieni złotem z Drużynowych Mistrzostw Gminy, wyruszyli do Wolsztyna, by sprawdzić się z najlepszymi szachistami w swojej kategorii w powiecie wolsztyńskim.
            Po ubiegłorocznym debiucie nie robili sobie wielkich apetytów, ale na pewno byli żądni poprawy swojego wyniku.

            Po otwarciu Turnieju mistrzowskiego przez organizatorów w Wolsztyńskim Domu Kultury i przedstawieniu przez głównego sędziego pana Edwarda Anglarta zasad rywalizacji, osiem czteroosobowych drużyn zasiadło do szachownic, by stoczyć 5 pojedynków systemem szwajcarskim.

            W pierwszym pojedynku nasi szachiści: Jan Szokało, Julia Bartkowska, Jan Wolnik i Krzysztof Napieralski,  pokonali wicemistrzów naszej gminy, drużynę z Bucza, identycznie jak miesic temu 3-1, udowadniając, że w chwili obecnej są od nich lepsi.

            W drugim starciu z mocną wolsztyńską "trójką" padł remis 2-2. Swoje pojedynki wygrał nasz as Janek Szokało i Julia Bartkowska.

            W trzecim meczu Janek jednak znów nie dał rady odwiecznemu rywalowi z Kopanicy, a że i Janek Wolnik uległ, to zanosiło się na srogą porażkę. Jednak sój bój wygrał Krzysztof i niezawodna tego dnia Julia i znów padł remis w meczu z niezwykle trudnymi rywalami.

            Kiedy w meczu z drużyną z Siedlec nasi szachiści odnieśli drugie zwycięstwo, ponownie 3-1, widmo podium zaczęło się urealniać.

            Ale nikt nie spodziewał się, że po ostatnim meczu, znów wygranym 3-1 z drużyną ze Starkowa okaże się, że mamy najlepszy bilans i zostaliśmy Mistrzami Powiatu! Tego nikt się nie spodziewał. I chociaż mieliśmy trochę szczęścia w kojarzeniu meczów, bo nie doszło do pojedynku z mocnymi rywalami z SP nr 2 Wolsztyn, to jednak naszej radości z tego sensacyjnego sukcesu i awansu na finał wojewódzki zupełnie nie mąci. 

            Gratulacje dla całej ekipy, a zwłaszcza dla Julii, która wygrała wszystkie 5 partii! Janek Szokało dołożył 4 pkt, ale on miał najtrudniejszych rywali, a Krzychu i Janek Wolnik po 2 pkt.

            WYNIKI
            oficjalny komunikat

            JB       

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mochach
      • tel. SEKRETARIA
        65 54 90 023
        693 849 899
      • ul.Szkolna 7
        ..........................................................................
        Mała szkoła: ......................................................
        ul. Wolsztyńska 4................................................
        ........................................................
        64-234 Przemęt Mochy
        Poland
      • dyrektor@spmochy.pl - tel. - 607922496
        vdyrektor@spmochy.pl - tel. - 665783605
        pedagog@spmochy.pl - tel. - 607368162
        ksiegowosc@spmochy.pl - tel. - 65 5490023 wewn. 13
        oraz 697 936 200
        intendent - tel. 661 555 667
      • Adres e-doręczenia
        AE:PL-94763-82800-GEJSA-18
    • Logowanie