• Podsumowanie kolejnego projektu w 2a!

            23.11.2023

            W dniu 16 listopada 2023r. klasa 2a miała podsumowanie edukacyjnego projektu przyrodniczego pt. "Poznajemy budowę i tryb życia patyczaków".

            Podczas projektu uczniowie wykonali patyczaki z plasteliny, rysowali je przedstawiając ich środowisko naturalne oraz wykonali karty do albumu klasowego. Obserwując patyczaki w klasowym terrarium zobaczyli wylinkę, czyli zrzucenie skóry przez rosnące osobniki. Dowiedzieli się co to jest mimikra i poznali wiele zwierząt, u których występuje to zjawisko.

            Na podsumowanie każdy uczeń wybrał sobie zwierzę, które przez zmianę koloru skóry lub sierści dostosowuje się do otoczenia. W klasie pojawiły się dzieci przebrane za modliszki storczykowe, gekony, kameleony, rzekotki zielone i niedźwiedzia polarnego.

            Obecna na podsumowaniu p. dyrektor Małgorzata Zielińska wręczyła uczniom indeksy Uniwersytetu Dzieci, gdyż wkrótce będziemy realizować projekt "Młody obywatel".

            GALERIA

            Elżbieta Wita

          • Powiatowa EKOOLIMPIADA

            16.11.2023

            16 listopada w Szkole Podstawowej im Jana Pawła II w Mochach odbyła się kolejna Ekoolimpiada zorganizowana przez Związek Międzygminny Obra. W zawodach udział wzięło 10 szkół, 7 z terenu gminy Przemęt i 3 z gminy Wolsztyn

            Drużyny złożone z 16 zawodników z klas 1-3 odpowiadały na 15 pytań z zakresu ekologii. Następnie dzieci rywalizowały sportowo w konkurencjach: list w butelce, sztafeta z segregacją odpadów, sztafeta z balonem na gazecie oraz rzut nakrętka do kosza. Była też konkurencja dla opiekunów grup: toczenie gazetowych kul Laską po parkiecie.

            GALERIA

            Zabawy i emocji było sporo. Nasi zawodnicy spisali się bardzo dobrze. Wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami. Zajęli 5 miejsce.

            Joanna Koziołek               

          • Klasa 8a w Teatrze Wielkim...

            25.11.2023

            15 listopada uczniowie klasy 8a wyjechali do Teatru Wielkiego w Poznaniu. Celem wyjazdu było obejrzenie spektaklu pt. "h.".
            Rozgrywał się on w kameralnej sali, imitującej przestrzeń szkolnej klasy. Przedstawiona została tam historia dwojga młodych ludzi dotkniętych cyberbullyingiem oraz hejtem.

            Po spektaklu uczniowie wzięli udział w warsztatach. Rysowali poszczególne sceny spektaklu i je omawiali, a także wypowiadali się na temat poruszonych wcześniej problemów. Jednym z zadań była również krótka rozmowa na wskazany temat z losowo przydzieloną osobą z klasy.

            Był to bardzo wartościowy wyjazd, a ten projekt teatralny skłonił naszych uczniów do wielu przemyśleń.

            A. Rynek           

          • Obchody Święta Niepodległości

            10.11.2023

            W przeddzień Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły zapalili znicze przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Mochach i złożyli hołd poległym w obronie Ojczyzny. Następnie odbyła się uroczysta akademia, w której udział wzięli uczniowie klas I-III z wychowawcami i dyrekcja szkoły.
            A 11 listopada szkolna delegacja wraz z pocztem sztandarowym brała udział w obchodach gminnych - czytaj na stronie UG w Przemęcie.

            Uroczystość rozpoczęto hymnem państwowym. Dzieci zaśpiewały wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Po hymnie Janek i Bogna odczytali notatkę historyczną z czasów, kiedy Polska odzyskała niepodległość. W dalszej części akademii uczniowie poszczególnych klas zaśpiewali pieśni i piosenki patriotyczne, recytowali wiersze, rozwiązywali zagadki. Akademia miała podniosły charakter.

            Uczniowie przyszli do szkoły w galowych strojach, przypięli do koszul okolicznościowe kotyliony, a w swoje występy włożyli dużo serca i zaangażowania.

            GALERIA

            Z kolei uczniowie klas IV-VIII uczcili Narodowe Święto Niepodległości na sportowo, biorąc udział w Szkolnym Biegu Niepodległości. Młodzież, ubrana w biało-czerwone stroje, startowała w dwóch grupach wiekowych na różnych dystansach.

            Przed rozpoczęciem biegu odbył się apel, podczas którego odśpiewano hymn państwowy i została przybliżona historia Święta Niepodległości.

            Po biegu na najlepszych zawodników czekały dyplomy oraz ufundowana przez Radę Rodziców słodka niespodzianka.

            Martyna Kaczmarek           

          • Na patriotyczną nutę...

            15.11.2023

            W piątek 10 listopada 2023r. w Starkowie, odbył się Gminny Konkurs Pieśni i Piosenek Patriotycznych. Z 5 szkół podstawowych naszej gminy wystąpiło 13 wykonawców. Wśród nich także uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mochach: Fabian Brożyński z klasy VII, Gabrysia Skorupińska z klasy V oraz Wiktoria Miszczak

            Fabian z piosenką „Uwierz Polsko” wyśpiewał miejsce pierwsze, a Wiktoria z piosenką „11 Listopada” miejsce drugie.

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

            Barbara Nowak

          • Nasz projekt znów doceniony!

            08.11.2023

            W dniu 7 listopada 2023 roku delegacja naszej szkoły w składzie: Dyr. Szkoły p. Małgorzata Zielińska, Elżbieta Wita, Joanna Koziołek oraz Marta Plenzler na zaproszenie marszałka województwa wielkopolskiego Jacka Bogusławskiego wzięła udział w XXIV Gali Konkursu Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego.

            W tym roku na konkurs wpłynęło ponad 200 projektów, ok.70 w kategorii pro ekologia, a pozostałe w kategorii pro kultura. Nasz projekt „Zielony zakątek – oazą spokoju” uplasował się dość wysoko w ocenie komisji konkursowej, bo byliśmy w grupie „brązowych” na podium i otrzymaliśmy nagrodę pieniężną w kwocie 9 tysięcy złotych. W projekcie opisaliśmy działania szkoły w zakresie edukacji proekologicznej oraz historię powstawania naszego ogródka edukacyjnego.

            Bardzo dziękujemy wszystkim sponsorom, rodzicom, członkom organizacji działających w Mochach i pracownikom szkoły za wszelką pomoc przy zakładaniu ogródka.

            W ostatnich latach nasza szkoła była już nagradzana w powyższym konkursie za kiermasz świąteczny oraz za projekt ‘’Za kluczem ptaków wędrownych”.

            Wraz z nami nagrody odebrało Sołectwo Mochy, Sołectwo Kluczewo i Sołectwo Osłonin.

            Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

                    Elżbieta Wita             

          • Relacja z innowacji...

            20.11.2023

            Uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Mochach w bieżącym roku szkolnym realizują innowację pedagogiczną Europa i Ja.

            W czasie pierwszych zajęć uczniowie zapoznali się z położeniem geograficznym i z symbolami narodowymi wybranych państw. Pracowali z mapą. Wysłuchali hymnów narodowych i wykonali flagi. Klasa 1a Hiszpanii, 1b Francji, 2a Niemiec, 2b Włoch, 3 a Wielkiej Brytanii i 3b Grecji.

            W czasie kolejnych zajęć dzieci będą zdobywać wiedzę o państwach Europy z wielu różnych dziedzin w myśl zasady: "Jestem Europejczykiem, znam Europę".

            Joanna Koziołek           

          • RYMcerze w Mochach byli i młodzież uświadomili

            05.11.2023

            31października uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej w Mochach uczestniczyli w projekcie profilaktycznym ,,Nie Zmarnuj Swojego Życia”.
            Było to spotkanie podczas, którego dwóch raperów Bęsiu & Dj Yonas (tworzących skład RYMcerze) opowiadało o profilaktyce uzależnień oraz zagrożeniach związanych z używkami (alkohol, papierosy, dopalacze i narkotyki).

            Raperzy opowiadali własne historie, śpiewali muzykę hip – hopową. Zachęcali uczniów do zmiany postawy oraz do rozwijania swoich zainteresowań. Promowali uniwersalne wartości w życiu. Treści profilaktyczne  przekazywane były "bez zadęcia i patosu”, w doskonałej interakcji z młodzieżą.

            Nie zmarnuj swojego życia!

            Nie zmarnuj czasu, talentów, relacji.

            Żyj wartościami. Bądź sobą. Rozwijaj się.

            Myśl o przyszłości. Bądź kreatywny. Ryzykuj.

            Projekt profilaktyczny w całości opłaciła Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Przemęcie, za co serdecznie dziękujemy.

                    pedagog Anna Kruk          

          • Debatowali o zdrowiu psychicznym

            07.11.2023

            31.10.2023 r. została zorganizowana Debata o Zdrowiu Psychicznym, w której wzięli udział uczniowie klas IV-VIII.

            Debata jako forma dyskusji rozwija umiejętność wypowiadania się na dany temat oraz uczy dzielenia się własnymi poglądami i wartościami w dyplomatyczny sposób.

            Zadaniem uczniów było opracowanie i podzielenie się przemyśleniami na tematy związane ze zdrowiem psychicznym. Klasy poradziły sobie wyśmienicie, uczniowie chętnie podejmowali się rozmowy, rozwijali wypowiedzi.

            Włożony wkład i zaangażowanie zostały ocenione i nagrodzone, a klasy otrzymały dyplomy uczestnictwa.

            Dziękujemy za udział i dobrą zabawę przy poruszaniu tak ważnych tematów jakim jest zdrowie psychiczne.

            Natalia Marcinów               

          • Konkurs Rożańcowy

            15.11.2023

            W miesiącu październiku odbył się Konkurs Różańcowy dla uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II.​​​​​​​

            W konkursie udział wzięło 42 uczniów klas I-III.

            Komisja konkursowa  za pomysłowość w doborze materiału wyróżniła prace 18 uczniów.

            Klasy pierwsze:

            Wiktor Kasperski, Lilianna Napieralska, Katarzyna Toś, Kaja Musiał, Eryk Knop, Alicja Napieralska, Zofia Wojtkowiak, Antonii Kalemba, Julia Jędrzejczak, Franciszek Frąckowiak, Pola Matuszak, Hubert Lorenz

            Klasy drugie:

            Wiktor Antkowiak, Marta Toś, Wiktoria Piasecka

            Klasy trzecie:

            Roksana Kędzia, Adrianna Eliasz, Julia Zielińska

            Wszyscy wykonali piękne różańce, dziękujemy za udział.

            Szczególne podziękowanie dla uczniów klas pierwszych ,którzy tak licznie wzięli udział  w konkursie.

            Dziś odbyło sie wręczenie dyplomów i nagród.

                 Brunhilda Pietrzak i Lucyna Murek         

          • XV edycja akcji medialno-edukacyjnej „Zapal znicz pamięci” – 23 października 2023

            06.11.2023

            Po raz XV obchodzona jest akcja zachęcająca do zapalenia znicza pamięci w miejscach zbrodni dokonanych przez Niemców w ramach operacji „Tannenberg”, akcji „Inteligencja” oraz „politycznego oczyszczania gruntu” w pierwszych miesiącach II wojny światowej.

            W ramach ponadregionalnej akcji przypominamy o Polakach zamordowanych przez Niemców jesienią 1939 r. i w kolejnych latach w Wielkopolsce, na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, Górnym Śląsku i Ziemi Łódzkiej. Tylko do końca 1939 r. zamordowano na terenach wcielonych do III Rzeszy ok. 40 000 przedstawicieli polskich warstw przywódczych.

            Więcej na stronie akcji IPN

            W naszej szkole uczniowie pod opieką Marioli Prządki, Maliny Górnej, Leszka Kolmana zapalili znicze przy pomniku Pamięci Narodowej przy ul. Powstańców Wielkopolskich. Na tablicy pomnika wymienione są nazwiska 4 powstańców: Józefa Waszkowiaka i Ludwika Pawlickiego poległych w 1920 r. Józefa Tomysa zmarłego w obozie koncentracyjnym w Mauthausen-Gusen w 1940 r. i Józefa Pochanke zmarłego w obozie  koncentracyjnym Auschwitz w 1942 r.

            Tematyka okupacji została poruszona na lekcjach historii, a w klasie nr 4 powstała tematyczna gazetka.

            Leszek Kolman           

          • Akcja SZKOŁA PAMIĘTA 2023

            06.11.2023

            Pod koniec października nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta”. Jej celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

            Zrealizowano następujące działania:

            - przygotowanie gazetki ściennej poświęconej lokalnemu bohaterowi,

            - odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci ,

            - omówienie przez nauczycieli historii: Malinę Górną i Leszka Kolmana tematyki związanej z życiorysem przedstawionej postaci.

            Gazetka  ścienna dostępna w klasie nr 4 przedstawia biogram i materiały poświęcone Józefowi Józefowskiemu  ( uczestnikowi Powstania Wielkopolskiego, bitwy warszawskiej 1920 r, żołnierzowi Armii Andersa, uczestnika bitwy pod Monte Cassino).  Zdjęcia i  materiały dostaliśmy od pani Marioli Prządki, która przeprowadziła ciekawą lekcję z wnuczką bohatera.

            Relacja w artykule "Dotyk historii" z 24.11.2021r. - czytaj

             

            Leszek Kolman          

          • Przyrodniczy projekt edukacyjny w klasie 2a

            06.11.2023

            W październiku klasa 2a rozpoczęła pracę metodą projektu. Nosi on tytuł "Poznajemy budowę i tryb życia patyczaków”. Będzie trwał 5 tygodni. Patyczaki otrzymaliśmy w prezencie od sklepu zoologicznego w Wolsztynie, były wielkości komara. Przez wrzesień były na „odchowaniu w żłobku” u wychowawczyni. Jadły liście malin, bo to ich przysmak. Gdy podrosły zamieszkały w naszej klasie.

            Projekt ma na celu:

            - rozwijanie zainteresowań przyrodniczych uczniów,

            - wdrażanie do systematycznej pracy,

            - uczenie odpowiedzialności za powierzone zadanie,

            - nabywanie umiejętności prezentowania zdobytej wiedzy,

            - poznanie swoich słabych i mocnych stron,

            - integrację zespołu klasowego.

            Podczas trwania projektu uczniowie będą starali się odpowiedzieć na następujące pytania:

            Gdzie występują patyczaki i w jakich warunkach żyją w przyrodzie?

            Czym odżywiają się patyczaki latem, a czym zimą?? /w przyrodzie, w domu/

            Jaką budowę i kolor mają patyczaki?

            Co to jest wylinka? Czy występuje u patyczaków?

            Co to jest mimikra? Czy występuje u patyczaków

            Jak rozmnażają się patyczaki?

            Jakie są gatunki patyczaków i czym się różnią od siebie?

            Ile lat żyją patyczaki? Od czego to zależy?

            Jakie warunki powinno spełniać terrarium dla patyczaka?

            GALERIA

            Klasa została podzielona na 9 dwuosobowych zespołów, które wylosowały zagadnienie do opracowania. Każdy zespół przygotuje kartę do klasowego albumu o patyczakach, który zaprezentujemy na podsumowaniu projektu. Uczniowie poznali już budowę patyczaka i wykonali model zwierzęcia z plasteliny.

            Gdy poznali ich warunki życia, to wykonali prace plastyczne, które miały uwzględnić naturalne środowisko patyczaków. Niektórzy uczniowie już zaprzyjaźnili się z nimi i brali patyczaki na ręce. Trzeba to robić bardzo ostrożnie, bo są to delikatne stworzenia. Przygotowaliśmy już im zapas liści na zimę. Będą zamrożone, aby zimową porą zaspokoić głód patyczaków.

              Elżbieta Wita         

          • Lekcje zdrowego odżywiania...

            26.10.2023

            W październiku uczniowie klasy 3 uczyli się o zdrowym odżywianiu. Smakowali mleko i jego przetwory. Poznali ich właściwości odżywcze. Zorganizowali degustację przetworów mlecznych. Na innych zajęciach przygotowali tradycyjną sałatkę jarzynową.

            Uczniowie mieli sporo frajdy bawiąc się w kucharzy, a później pyszne, zdrowe śniadanie do zjedzenia w czasie przerwy.

            J. Koziołek       

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mochach
      • i fax: 65 54 90 023
      • ul.Szkolna 7 .......................................................................... Mała szkoła: ...................................................... ul. Wolsztyńska 4................................................ 661 555 667........................................................ 64-234 Przemęt Mochy Poland
      • dyrektor@spmochy.pl - tel. - 607922496 vdyrektor@spmochy.pl - tel. - 665783605 pedagog@spmochy.pl - tel. - 607368162 ksiegowosc@spmochy.pl - tel. - 65 5490023 wewn. 13
    • Logowanie