W tym roku szkolnym klasa 2a realizuje projekt pt. „Przedsiębiorczość. Jak zrealizować projekt?” polecany przez Fundację Uniwersytet Dzieci w Krakowie. Projekt zaleca zrealizowanie ośmiu scenariuszy, z których dwa pierwsze dotyczą emocji i rozwoju wyobraźni, a w sześciu kolejnych dzieci uczą się, jak realizować różne przedsięwzięcia w szkole i późniejszym życiu.
Po zrealizowaniu pierwszej lekcji, która dotyczyła strachu i porad, jak sobie z nim radzić, otrzymaliśmy indeksy uniwersytetu, w którym wklejamy naklejki oraz zapisujemy najważniejsze osiągnięcia. Indeksy wręczyła uczniom Pani Dyrektor Małgorzata Zielińska, która obserwowała te zajęcia. Dostaliśmy również kostkę ewaluacyjną, która jest przydatna przy podsumowaniu zajęć, bo dzięki niej dzieci uczą się wyrażać swoje opinie, emocje i układają pytania. Na każdej ściance jest niedokończone zdanie. Uczniowie rzucają kostką, a następnie muszą dokończyć wylosowane zdanie np.
Najtrudniejsze dla mnie było ………..
Dzisiaj dowiedziałem się ………
Po przyjściu do domu ………………..
Zadaj pytanie dotyczące lekcji…….
Fundacja przysłała również dla uczniów i nauczyciela tzw. opiniometr. Jest to kartonik z pięcioma kolorami, a służy do wyrażania opinii o zajęciach. Kolor czerwony oznacza, że zajęcia bardzo się dzieciom podobały, a niebieski, że niezbyt ich zaciekawiły. Każdy scenariusz rozpoczyna się filmikiem, który wprowadza w temat lekcji, a potem są różnorodne zadania rozwijające kreatywność dzieci. Podczas realizacji drugiego scenariusza dzieci wykonywały improwizacje ruchowe – taniec węża - do trzech różnych utworów muzycznych. Węża zastępowała apaszka lub szalik. Potem była praca w grupach polegająca na wypisaniu łańcucha skojarzeń do wyrazu samolot. Byłam mile zaskoczona, bo moi uczniowie pierwszy raz wykonywali takie ćwiczenie, a wypadło bardzo dobrze, a co najważniejsze świetnie radzili sobie z uzasadnieniem skojarzeń, jeśli ktoś z klasy stwierdził, że nie widzi tu powiązania. Trzecie zadanie dotyczyło wymyślania innego zastosowania dla plastikowego kubeczka. Pomysłów było co niemiara np. pojemnik na przybory, wazonik, pudełko na cukierki, karmnik dla ptaszków, dzwonek na choinkę, przyrząd do odrysowania koła itp. W końcowej części lekcji uczniowie ozdabiali kubek wg własnego pomysłu i tak powstały zwierzaki/kaczka–dziwaczka, pieski, króliczki, pająk/latarnia morska, wulkan, pudełka na przybory i maskotki.
Moi uczniowie lubią zajęcia prowadzone wg scenariuszy z Uniwersytetu Dzieci, a ocenili je bardzo dobrze, co widać na fotografiach z opiniometrami.
GALERIE:
1-Jak opanować strach?
Elżbieta Wita