Myślisz może, że kot to tylko mrucząca przytulanka lub kanapowiec, leniwie wylegujący się godzinami na kanapie? Nic bardziej mylnego!
Tym razem... Mózg
05.05.2021„Mózg”. To, o czym dorośli Ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą).
Autor: Boguś Janiszewski, ilustracje: Max Skorwider
Przedłużamy majową aktywność!
28.04.2021A więc... Rusz się z domu! Niech to będzie:
Mail na foto-dowody: aktywnamajowka@gmail.com
Wejście do skarbonki - kliknij link:
siepomaga.pl/aktywnamajowkadlamarysi:Szczegóły:
Szkoła Podstawowa w Mochach serdecznie zachęca wszystkie dziecii dorosłych do aktywnego spędzenia majówki.
W tym roku obchodzimy 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczcijmy ten dzień aktywnie - pokonując symboliczny dystans 3 km w dniach 1-3 maja w dowolnej formie: biegowo, nordic walking, na rolkach, rowerem lub spacerkiem.
Ale to dopiero początek! Ruszamy się dalej przez cały maj!
Udokumentujcie swoją aktywność poprzez wysłanie zdjęcia lub print screen z aplikacji lub zegarka na adres mailowy aktywnamajowka@gmail.com
Mile widziane są także fotografie Wasze i Waszych bliskich w czasie pokonywania trasy. Przygotujemy z tego wydarzenia małą galerię.Naszej akcji przyświeca jeszcze jeden ważny cel. Chcemy wesprzeć małą Marysię z Brenna, u której zdiagnozowano SMA1. Ta mała kruszynka potrzebuje najdroższego leku świata, który pomógłby spowolnić chorobę i dać szansę na godziwe życie w przyszłości.
A więc maszerujmy, biegajmy i Marysi pomagajmy!!! Z tej okazji założyliśmy skarbonkę. Znajdziecie ją w Internecie - siepomaga.pl/aktywnamajowkadlamarysiLiczymy na Wasze dobre serca. Każda złotówka się przyda. Czasami trudno w pojedynkę zmobilizować się do wyjścia z domu i aktywności. Więc mam dla Was propozycję. Jeśli macie ochotę na towarzystwo, możecie przyłączyć się do mnie. 3 maja o godz. 17.00 pobiegnę dla Marysi!!! Start przy pomniku Powstańców Wielkopolskich na ul. Dębowej w Mochach. Meta na ul. Leśnej (koniec ścieżki rowerowej między Mochami, a Nową Wsią). Trasa biegu lub marszu - jak kto woli, będzie wyznaczona strzałeczkami w terenie. Także każdy będzie mógł dostosować tempo aktywności do swoich możliwości.Serdecznie pozdrawiam.
Honorata Paterek
230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
27.04.2021230 lat temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.
Według historyka prof. Henryka Samsonowicza, Konstytucja 3 Maja stanowi ważny element pamięci zbiorowej, bez której żadna wspólnota istnieć nie może. Jego zdaniem, Polska odzyskiwała niepodległość trzykrotnie: właśnie 3 maja 1791 r. oraz 11 listopada 1918 r. i 4 czerwca 1989 r.
Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r.
Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie.
Na podstawie artykułu na stronie dzieje.
oraz
Materiały filmowe związane z tematyką Konstytucji 3 maja:
strona Zamku Królewskiego w WarszawieLeszek Kolman i Sylwia Kolman
Surowce wtórne zbieramy – Marysi pomagamy!
27.04.202122 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi, ustanowiono go, by uświadamiać społeczeństwu, jak istotna jest troska o naszą planetę. W tym roku postanowiliśmy uczcić Ziemię nieco inaczej, stawiając na recykling, czyli ponowne przetworzenie odpadów wykonanych z tworzyw sztucznych, papieru oraz tekstyliów. Naszym działaniom przyświecał również drugi cel – pomoc chorej Marysi. W związku z tym 26 kwietnia społeczność szkolna i Rada Rodziców zorganizowała zbiórkę makulatury, niepotrzebnych już ubrań, butów, torebek, zabawek itp. Udało się zebrać trzy przyczepy recyklingowych odpadów!
Dziękujemy wszystkim osobom za włączenie się w akcję, a w szczególności strażakom OSP Mochy za pomoc w załadunku oraz panom Rafałowi Langnerowi i Bogusławowi Tomiakowi za transport.
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” – powiedział Jan Paweł II, patron naszej szkoły.
Dziękujemy!
I.Surmacewicz-Knop
XIII Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim
23.04.2021„Tobie Polsko ta kropla krwi wrzącej…„
Zakończył się XIII Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim „Tobie Polsko ta kropla krwi wrzącej…”. Brało w nim udział 5 uczniów z naszej szkoły:
Zofia Bauta z 7a oraz Nicola Czarna, Antonia Franc, Marta Marciniec i Wiktoria Rybarczyk z 7b.
Wypadli świetnie i uzyskali tytuł finalisty. Dyplomy potwierdzające ten tytuł zostaną przesłane w późniejszym czasie drogą elektroniczną. Aby zostać laureatem Wojewódzkiego Konkursu o Powstaniu Wielkopolskim trzeba było zdobyć 90% wymaganych punktów.
Konkurs składał się z dwóch etapów szkolnego i wojewódzkiego. Na etapie szkolnym skierowanym dla klas 7 i 8 wytypowane zostały wyżej wymienione osoby.
Ze względów na pandemię materiały i konsultację odbywały się na platformie classroom.
Również etap wojewódzki odbył się zdalnie. Uczniowie 24 marca musieli przez 45 minut odpowiedzieć na 50 pytań, w tym zadań otwartych. Poziom konkursu i zakres wymaganej wiedzy był bardzo wysoki. Najlepiej z uczniów naszej szkoły napisała Nicola Czarna.
Konkurs został przeprowadzony przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Miał na celu:- popularyzację wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim,
- ukazanie wkładu Wielkopolan w odzyskanie niepodległości,
- rozwijanie zainteresowań regionem, jego historią i tradycją.
Leszek Kolman
Dla ósmoklasistów!
24.03.2021Uwaga! Konsultacje klas 8 od 28 kwietnia zostały ODWIESZONE!
W uzupełnieniu informacji otrzymanej od Pani Dyrektor, proszę o zapoznanie się z... HARMONOGRAMEM ZAJĘĆ KONSULTACYJNYCH - Przygotowanie do egzaminu.
Aktualne KOMUNIKATY i OGŁOSZENIA - Zawsze dostepne w... Komunikatach bieżących
Do przeczytania...
21.04.2021Co zrobisz jeśli konto twojej idolki okaże się największym oszustem na youtubie?
Bibliotekarze polecają...
21.04.2021Marcin Kozioł „Tajemnica przeklętej harfy”
Kryminał powieść przygodowa a zarazem nieprawdopodobna choć prawdziwa historia wybitnej znawczyni Egiptu Dorothy Eady…
Papieskie kremówki
20.04.2021Dnia 18 maja 2021r. z okazji rocznicy urodzin naszego Patrona w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Mochach będą rozprowadzane „kremówki papieskie” w cenie 2 zł za sztukę.
Dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na leczenie chorej na rdzeniowy zanik mięśni typu pierwszego (SMA1) – Marysi Drożdżyńskiej z Brenna.
Zapisy na kremówki w sekretariacie Szkoły do dnia 14 maja br.
Organizator:
Szkolne Koło Wolontariat
Dzień Ziemi z klasą 4a
18.04.2021Dzień Ziemi (ang. Earth Day), znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi – akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje.
Po raz pierwszy Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto.
Klasa IV a przygotowała na temat Dnia Ziemi Kilka niespodzianek.
Pierwsza - TUTAJ
Druga niespodzianka to prezentacja zawierająca plakaty wykonane przez uczniów klasy IV a:
I trzecia – prezentacja zawierająca ciekawostki na temat Ziemi:
Klasa 4a z wychowawcą Renatą Bortniak
Jak to z jajkiem było…
07.04.2021Dnia 1 kwietnia 2021 r. do Moch dostarczono dwa olbrzymie jaja. Ten prezent od Gminy Przemęt miał zdobić wiejski skwer przed salą w Mochach. Trzeba było je ozdobić, a czasu było mało. Święta przecież tuż, tuż.
Z pomocą Radzie Sołeckiej ruszyły przedszkolaki oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Mochach. Chętni malarze przyjechali nawet z Nowej Wsi. Pomysłów na ozdobienie było wiele, więc aby wszystkich zadowolić ściany jajka zdobią naprzemiennie tradycyjne „wzory pisankowe” oraz kolorowe kółka. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem ozdabiali jajko. Była to niezła zabawa.
Dziękuję pani Dance Skulskiej oraz p. Ani Szymańskiej za pomoc w realizacji tego zadania.
E.Wita
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
07.04.2021Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena...
Niewidzialna przemoc
06.04.2021W marcu uczniowie klas IV–VIII wzięli udział w projekcie #JESTEMZSOS szerzącym tolerancję i empatię oraz poruszającym tematykę cyberprzemocy. Każda klasa online wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez p. Agatę Szostak, która pracuje w wiosce dziecięcej w Siedlcach.
Najpierw uczniowie dowiedzieli się, czym zajmuje się Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce.
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce pomaga dzieciom opuszczonym, osieroconym oraz zagrożonym utratą opieki rodziców. Organizują różnorodne formy pomocy dzieciom, aby jak najlepiej przygotować je do dorosłego życia. W Polsce działają od 1984 roku, obecnie mają pod opieką 1566 dzieci. Są częścią międzynarodowej organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 136 krajach świata. Stowarzyszenie prowadzi 4 SOS Wioski Dziecięce, gdzie opuszczone i osierocone dzieci znajdują troskliwy dom i opiekę. Równolegle do opieki zastępczej, rozwijane są także działania profilaktyczne, w ramach Programu “SOS Rodzinie”, którego celem jest ochrona dzieci przed utratą opieki i zapewnienie im kompleksowego wsparcia.
Następnie dowiedzieli się na czym polega niewidzialna przemoc.
Słowa w internecie są jak niewidzialne naboje: nie powodują realnych siniaków, złamań czy okaleczeń, ale zostają po nich ślady w postaci lęków, samookaleczeń, depresji. Dla dzieci przykra wiadomość, skierowana do koleżanki z klasy, okraszona skrótem: XD to jedynie żart, często nie zdają sobie sprawy, że dla niektórych ich kolegów to może być głęboka rana. Jak pokazują dane NASK, aż 49% nastolatków doświadczyło agresji słownej w Internecie, 47% nastolatków uważa, że dominuje tam agresja i nietolerancja, a dyskusje prowadzone są w stronę wyzwisk i obelg. Młodzi ludzie przyznają, że są w sieci poniżani (19%), zastraszani (14%), a 12% z nich przyznaje, że doświadczyło rozpowszechniania na swój temat fałszywych informacji. Niepokoi również fakt, że dzieci rzadko proszą dorosłych o pomoc. I właśnie m.in. z tego powodu przemoc w internecie staje się niewidzialnym zjawiskiem.
DYPLOM - za udział w projekcie
Miejmy nadzieję, że dzięki udziale w warsztatach, dzieci będą miały szeroką wiedzę na temat cyberprzemocy. Nie będą poniżać czy obrażać. Będą unikać szkodliwych treści, niedostosowanych do ich wieku emocjonalnego.
pedagog Anna Kruk
informacje ze strony SOS Wioski Dziecięce
Tym razem bibliotekarze polecają serię "Pettson i Findus"...
31.03.2021"Pettson i Findus" to seria książeczek dla dzieci o staruszku Pettsonie i jego przyjacielu, małym, sympatycznym kociaku imieniem Findus. Piękne ilustracje umieszczone w tych książeczkach zachwycą niejednego małego czytelnika...
Archiwum Aktualności