Aktualności

          • Dzień Liczby PI

            18.03.2023

            Chcąc rozbudzić wyobraźnię, rozwinąć kreatywność, wspierać rozwój twórczy naszych uczniów oraz podnosić świadomość matematyki, zorganizowaliśmy 14 marca w naszej szkole wspólne świętowanie DNIA LICZBY π.
            W ramach obchodów tego święta uczniowie poznali ciekawostki o liczbie Pi, przygotowali rozwinięcia dziesiętne liczby Pi do 20 cyfr po przecinku, a także „Matematyczne Escape Booki".
            Dziękujemy wszystkim uczestnikom tego miłego święta.

            Justyna Murek            

          • OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

            17.03.2023

            16 marca odbyły się Gminne Eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Julian Franc i Alan Prais zostali zgłoszeni przez szkołę w Mochach, a Amelia Kruk, Katarzyna Walkowiak, Wiktor Dubski, Roksana Czarna przez OSP Solec.

            Po napisaniu prac pisemnych rozpoczęły się kwalifikacje ustne. Do etapu powiatowego awansowali Roksana Czarna i Alan Prais

            W kategorii szkół ponadpodstawowych awansowali również nasi absolwenci Nikola Czarna i Kacpert Wypart.

            Następny etap 21 kwietnia w Wolsztynie.

            Gratulujemy i życzymy podobnych wyników w zmaganiach powiatowych.

            Leszek Kolman           

          • Program antytytoniowej edukacji zdrowotnej "BIEG PO ZDROWIE”

            15.03.2023

            Uczniowie klas IV Szkoły Podstawowej w Mochach zrealizowali 6 godzinny projekt przygotowany przez  Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z ekspertami z dziedziny psychologii. Jego celem jest uwrażliwianie młodych ludzi na negatywne skutki palenia tytoniu.  Program jest objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

            Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” zostały  zrealizowane z wykorzystaniem metod aktywizujących i stymulujących kreatywność uczniów. Każdy posiadał swój zeszyt ćwiczeń, w którym głównymi bohaterami było dwoje uczniów klasy IV, a wydarzenia z ich życia były tłem dla poszczególnych tematów.

            Lekcja 1. Palenie jest niezdrowe.

            Lekcja 2. Jak się nie dać złowić nałogowi?

            Lekcja 3. Dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą papierosów?

            Lekcja 4. Palenie szkodzi!

            Lekcja 5. Jak to zrobić, żeby nie palić?

            Lekcja 6. Jak to zrobić, żeby inni nie palili?

                   pedagog Anna Kruk         

          • Babeczki w Dniu Kobiet!

            11.03.2023

            8 marca br. odbyła się kolejna akcja "Babeczki dla Antka i Witka”. Wolontariusze – uczniowie z klas ósmych, szóstej i piątej po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i z własnej inicjatywy podjęli się pieczenia i sprzedaży babeczek.

            Pieniądze zebrane ze sprzedaży babeczek pomogą w leczeniu i rehabilitacji chłopców. Serdecznie dziękuję naszym Wolontariuszom za poświęcony czas. Wszystkim smakoszom za zakup babeczek i wsparcie akcji. Dochód ze sprzedaży w wysokości 1.584,80 zł przekazany zostanie na konto Fundacji, pod opieką której znajdują się Antek i Witek.

             Opiekun wolontariatu         

          • Żywa lekcja historii

            09.03.2023

            W środę 8 marca br. gościliśmy w naszej Szkole Grupę Artystyczną Rekonstrukto. Goście zaprezentowali uczniom pokaz historyczny Wrzesień '39 czyli rzecz o tym jak wybuchła II Wojna Światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita.

            Grupa artystyczna omówiła i zaprezentowała sytuację międzynarodową II Rzeczpospolitej, etos żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim oraz techniki wojskowe. Każdy z uczniów słuchał z zapartym tchem o wydarzeniach z tamtego okresu.

            Dodatkowym atutem lekcji były rekwizyty, z którymi przyjechali do nas goście, zaprezentowali oni uczniom: repliki broni; sprzęt bojowy; polski mundur wojskowy wz 36; ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej. 

            Na zakończenie lekcji dzieci mogły „dotknąć na żywo” i przymierzyć wszystkich przywiezionych rekwizytów. 

            GALERIA

            Malina Górna                  

          • Czas zapisać 6-latka do szkoły!

            22.02.2023

            Prosimy rodziców sześciolatków o zapoznanie się z komunikatem i podjęcie właściwych kroków.

            Szczegóły w dziale KOMUNIKATY,  tam też do pobrania wnioski i deklaracje, które należy wydrukować i wypełnić odręcznie lub pobrać i wypełnić komputerowo, potem podpisać i dostarczyć do sekretariatu szkoły w wyznaczonym terminie:
            - do godz. 15:00 w dniu 14 marca 2023r.

            - CZYTAJ CAŁOŚĆ...

          • Siatkarki młodsze też ze złotem!

            07.03.2023

            3 marca Szkoła Podstawowa w Mochach była gospodarzem Mistrzostw Powiatu w Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców w ramach Igrzysk Dzieci. W sportowych zmaganiach Powiat Wolsztyński reprezentowały szkoły: SP nr 1 w Wolsztynie, SP nr 2 w Wolsztynie, SP nr 3 w Wolsztynie, SP Kaszczor, SP Bucz oraz SP Mochy.

            Rozgrywkom towarzyszyły niesamowite emocje. Młode siatkarki nas nie zawiodły, a dorównali im kibice, którzy rozgrzewali atmosferę na trybunach.

            Reprezentantki SP Mochy w składzie: Roksana Czarna, Wiktoria Powchowicz, Katarzyna Walkowiak, Nina Musiał, Agata Prządka,  Lena Wyrwa, Zofia Dominiak, Natasza Flieger, Kinga Wróblewska, Amelia Bohne, Maja Antkowiak, Olga Matyja nie pozostawiły złudzeń rywalkom, kto jest MISTRZEM POWIATU.

            GALERIA

            Gratulacje dla złotych medalistek. Dziękuję Wam za piękną postawę, zaangażowanie i każdy zdobyty punkt.                                                                                      

            Honorata Paterek               

          • Pobiegli i pomaszerowali ku czci Żołnierzy Wyklętych

            06.03.2023

            Szkoła Podstawowa w Mochach po raz kolejny włączyła się w realizację projektu „TROPEM WILCZYM”.

            1 marca zorganizowaliśmy w naszej szkole wydarzenie sportowe, towarzyszące obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Chcąc włączyć społeczność szkolną we wspólne świętowanie pobiegliśmy, aby sportowym wysiłkiem oddać cześć żołnierzom wyklętym, którzy po II wojnie światowej nie zgadzali się z sowietyzacją kraju. Byli przeciwni systemowi komunistycznemu. Ich działania było też pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa.

            Tego dnia pogoda była dla Nas łaskawa, rześkie powietrze i słoneczko zachęcało do aktywności fizycznej. Uczniowie klas 1-4 rywalizowali na dystansie 400m, natomiast starsze grupy wiekowe pokonały 1200m. Na symbolicznym dystansie – 1963m. (upamiętniającym śmierć ostatniego Wyklętego - Józefa Franczaka) odbył się marsz Nordic Walking.

            GALERIA

            klasy 1-4​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową naklejkę oraz słodki upominek ufundowany przez Radę Rodziców, a najlepsi biegacze w swoich kategoriach wiekowych zostali uhonorowani medalami i drobnymi nagrodami rzeczowymi.

            GALERIA

            klasy 5-8

            Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział, zaangażowanie i pomoc w realizacji tego wydarzenia. Zwycięzcom gratuluję świetnej formy biegowej i zaciętej rywalizacji.

            Honorata Paterek           

          • Konkurs KRUS „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”

            05.03.2023

            Uczennica klasy 2 a Hanna Maluśka wzięła udział w konkursie e-learningowym pt. „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy” zorganizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

            Celem konkursu było przybliżenie najmłodszym mieszkańcom wsi zagrożeń wypadkowych w gospodarstwach rolnych, a także ukazanie prawidłowych zachowań podczas przebywania na terenie obejścia. Aby wziąć udział w losowaniu nagród - 50 hulajnóg uczestnik musiał zrealizować kurs oraz rozwiązać test końcowy.

            Hania ukończyła szkolenie i prawidłowo odpowiedziała na wszystkie pytania. Została wylosowana i dostała nagrodę – piękną hulajnogę.

            Gratulujemy!

            Hania jest najlepszym przykładem na to, że warto brać udział w konkursach.

            Katarzyna Filipek     

             

               

          • Fabian w finale! Gratulacje!

            27.02.2023

            Nasz szkolny śpiewak - Fabian Brożyński z klasy 6b, który uświetnia wszystkie szkolne, a także wiele wiejskich, a nawet gminnych uroczystości, przebił się do finału z 2 miejsca w swojej kategorii.

            Posłuchaj zakwalifikowanych... TUTAJ

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

            28.02.2023

            Od 1999 roku 21 lutego na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym roku świętowaliśmy i u nas w szkole.

            Na korytarzu została przygotowana gazetka tematyczna, na której znalazły się m. in. plakaty wykonane przez uczniów klasy VIII b. Podobna gazetka znalazła się w sali nr 3.

            Na lekcjach języka polskiego uczniowie zostali zapoznani z pochodzeniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Nauczyciele podkreślali znaczenie języka dla świadomości narodowej Polaków, wspominając o prześladowaniach w czasach zaborów, polegających m. in. na zakazie używania języka polskiego w szkołach i urzędach z zaborach rosyjskim i pruskim. Uczniowie poznali też ciekawostki związane z językiem polskim. Omówiono także bogactwo języka polskiego, wskazując na przykład na obecność w nim związków frazeologicznych czy homonimów.

            Uczniowie na lekcjach języka polskiego i historii mogli wykonywać kreatywne ćwiczenia, wzbogacające swoją sprawność językową. Uczniowie wykonywali zadania na uważność, uczestniczyli w grze „Ja mam, kto ma”, przedstawiali frazeologizmy w formie graficznej, utrwalali pisownię wyrazów, w których bardzo często pojawiają się błędy, przepisywali tekst najeżony trudnościami ortograficznymi i wzajemnie sprawdzali sobie jego zapis. Czytali także tzw. „łamańce językowe”, czyli teksty zawierające bardzo trudne do wymówienia połączenia wyrazowe. Wiele zadań uczniom się podobało.

            GALERIA

            Uczniowie bardzo chętnie przystąpili do wykonywania zadań, więc Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego zagości chyba w naszej szkole na dłużej.

            Jolanta Piosik, Malina Górna, Renata Bortniak         

          • Dzień Bezpiecznego Internetu 2023

            26.02.2023

            Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet. Nasi uczniowie wraz z pedagogiem, pedagogiem specjalnym i psychologiem, po raz kolejny włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu.

            W ramach działań profilaktycznych, w klasach I-VIII, zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne. Zajęcia te oparte były o scenariusze, filmy i karty pracy dostępne na stronie saferinetrnet.pl. Korzystając z zasobów tej strony internetowej, w naszej szkole powstały gazetki ścienne z netykietą i zasadami bezpiecznego korzystania z sieci. Celem tego przedsięwzięcia było zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży, w zakresie bezpiecznego i efektywnego korzystania z Internetu.

                Anna Rynek, Anna Kruk i Natalia Marcinów          

          • Kolejny koncert filharmoników

            22.02.2023

            15 lutego odbył się w naszej szkole kolejny koncert filharmonii. Tym razem tematem muzycznego spotkania były ukraińskie cymbały.
            Ten stary, drewniany instrument w kształcie trapezu przedstawiła nam cymbalistka z Kijowa. Cymbały miały 180 strun.
            Artystka zaprezentowała nam przepiękne brzmienie tego instrumentu. Podczas grania uderzała o struny specjalnie wyprofilowanymi palcatkami z drzewa owocowego.

            Bardzo podobał nam się ten koncert.

            Mariola Prządka           

          • W karnawale są wszak bale!

            22.02.2023

            14 lutego 2023 r.odbył się balik zorganizowany przez Radę Rodziców. Uczniów zabawiał DJ Ebola.Oprócz tańców były też konkursy sprawnościowe i ze znajomości baśni. Wszyscy otrzymali słodycze ufundowane przez Radę Rodziców.

            GALERIA

            E. Wita                     

          • Wyjazd na przedstawienie pt. „Pan Tadeusz – obrazy”

            22.02.2023

            16 stycznia klasy ósme wybrały się z opiekunami na przedstawienie pt. „Pan Tadeusz – obrazy” do Wolsztyna.​​​​​​​​​​​​​​

            Swoimi wrażeniami z wyjazdu podzieliła się uczennica klasy VIIIa – Lena Kurasińska.

            Dnia 16 stycznia 2023 r. uczniowie klas ósmych w ramach lekcji języka polskiego wybrali się do Domu Kultury w Wolsztynie, gdzie wystawiany był spektakl pt. „Pan Tadeusz – obrazy” przygotowany przez Narodowy Tetr Edukacji.

            W przedstawieniu ukazane były sceny z lektury obowiązkowej. Inscenizacja opierała się na motywach ukazanych w książce.

            Aktorzy bardzo wyraźnie przedstawili charakterystyczne postacie: Telimenę, Tadeusza, Zosię, Hrabiego, Sędziego i  innych.

            Myślę, że spektakl był ciekawą formą utrwalenia wiedzy o lekturze.

          • Wyjazd na przedstawienie pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”

            22.02.2023

            16 stycznia 2023 r. klasy VI pojechały do WDK na przedstawienie pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. Wyjechaliśmy o godz. 8.00, by dotrzeć do Wolsztyna.​​​​​​

            Dwaj uczniowie podzielili się swoimi wrażeniami z wyjazdu.

            Krzysztof Kaźmierczak – kl. VI a

            Dnia 16 stycznia 2023 r. klasy szóste wybrały się na przedstawienie teatralne do Wolsztyna.

            Wyjazd ze szkoły był o godzinie 8.00. Przedstawienie odbyło się w Wolsztyńskim Domu Kultury. Był to spektakl pt. „Ania z Zielonego Wzgórza” przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji.

            Przedstawienie zaczęło się od wydarzenia, gdy Ania miała ostatnie chwile swojego życia. Najlepsze jej momenty przypominał aktor grający Mateusza. Najwięcej epizodów było z domu państwa Cuthbertów.

            Aktorzy pięknie wcielili się w role postaci z książki i rewelacyjnie śpiewali. Stroje były starannie przygotowane, odzwierciedlały modę z tamtych lat. Scenę upiększała gra różnorodnych świateł.

            Wyjazd uważam za udany, przedstawienie było dobrze przygotowane. Czekam na następny wyjazd do teatru.

             

            Patryk Kliks – kl. VI a

            Dnia 16.01.2023 r. wyjechaliśmy z całą klasą na przedstawienie pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. Razem z nami wybrała się też klasa VI b.

            W spektaklu brało udział sześć osób, a głównym tematem przedstawienia są losy Anny Shirley, której rodzice umarli na febrę. Następnie była u pani Thomas i pani Hammond, aż trafiła do sierocińca, skąd wzięli ją Maryla i Mateusz Cuthbert. Kiedy Mateusz przywiózł ją ze stacji, okazało się, że nastąpiło nieporozumienie, ponieważ chcieli chłopca, by pomagał Mateuszowi w uprawie roli. Jednak po rozmowie zdecydowali się zatrzymać dziewczynkę. Przed pierwszym dniem szkoły Ania poznała Dianę Barry i razem poszły do szkoły. Tam z Anie się śmiali, że jest „marchewką”, bo była ruda i wtedy Ania obraziła się na Gilberta. Później Ani bardzo dobrze szło w szkole, dostała nawet stypendium i miała iść na studia, ale Maryla traciła wzrok i dziewczyna zdecydowała się jednak zostać nauczycielką. Nie było już jednak miejsca w Avonlea, więc chciała zatrudnić się w innej miejscowości. Wtedy Gilbert ustąpił jej miejsca i się pogodzili.

            Najbardziej podobała mi się charakteryzacja aktorów. Oświetlenie było idealne. Bardzo ładna była również scenografia. Moim zdaniem, temat przedstawienia był bardzo interesujący. Chciałbym jeszcze kiedyś pojechać z klasą do teatru.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mochach
      • tel. SEKRETARIA
        65 54 90 023
        693 849 899
      • ul.Szkolna 7
        ..........................................................................
        Mała szkoła: ......................................................
        ul. Wolsztyńska 4................................................
        ........................................................
        64-234 Przemęt Mochy
        Poland
      • dyrektor@spmochy.pl - tel. - 607922496
        vdyrektor@spmochy.pl - tel. - 665783605
        pedagog@spmochy.pl - tel. - 607368162
        ksiegowosc@spmochy.pl - tel. - 65 5490023 wewn. 13
        oraz 697 936 200
        intendent - tel. 661 555 667
      • Adres e-doręczenia
        AE:PL-94763-82800-GEJSA-18
    • Logowanie