PREZENTACJA SZKOŁ PONADPODSTAWOWYCH POWIATU WOLSZTYŃSKIEGO
15.03.2021
Rodzice przyszłorocznych pierwszoklasistów...
16.03.2021Informujemy, że 17 marca - w holu przy stółówce szkolnej, zostanie wywieszona lista zakwalifikowanych kandydatów do klasy pierwszej SP
Przypominamy, że warunkiem przyjęcia jest złożenie potwierdzenia woli (druki będą obok listy kandydatów oraz do pobrania ze strony internetowej lub z sekretariatu szkoły) podpisanego przez obojga rodziców w terminie od 17 do 19 marca do godz. 14:30
Tym razem polecamy...
12.03.2021Sarah Crossan “My dwie, My trzy, My cztery”.Apple ma 13 lat. Mieszka z babcią w niewielkim angielskim mieście. 11 lat wcześniej jej mama odeszła bez słowa…
Pewien marcowy dzień z życia klasy 2b
11.03.2021W pierwszy wtorek marca klasa II b swój dzień w szkole zaczęła trochę inaczej niż zwykle. Na zajęcia z etyki została zaproszona pani pedagog Anna Kruk. W bardzo interesujący sposób przedstawiła w formie warsztatów temat: „Bądź kumplem nie dokuczaj”.
Wcześniej podczas całego cyklu zajęć z etyki wychowawca przy pomocy zabaw, tekstów i bajek terapeutycznych oraz różnych ćwiczeń interaktywnych zapoznał uczniów, jak rozpoznawać i nazywać swoje emocje, radzić sobie ze złością i stresem, co to znaczy być empatycznym i życzliwym oraz otwartym na innych.
Na podstawie zdobytych wiadomości, własnych doświadczeń oraz zaprezentowanych w czasie warsztatów krótkich filmów edukacyjnych dzieci utrwaliły wiedzę o przeciwdziałaniu dokuczaniu rówieśnikom w klasie, budowaniu atmosfery przyjaźni i współpracy. Wykazały się sporą wiedzą na temat zasad zgodnego współżycia w grupie oraz szacunku do drugiego człowieka. Na koniec metodą „burzy mózgów” wspólnie stworzyli nowy Kodeks Klasowy, który zobowiązali się sumiennie przestrzegać. Czas pokaże, czy uda się im dotrzymać słowa. Trzymajmy za nich kciuki!
Po krótkim relaksie, w formie zabawy ruchowej, na uczniów czekały kolejne emocje związane z Klasowym Konkursem Pięknego Czytania. Jego celem było nie tylko doskonalenie techniki czytania, ale przede wszystkim zachęcenie do sięgania po różnorodne książki. Mottem przewodnim konkursu była niezwykle aktualna myśl Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie…”.
Po zapoznaniu dzieci z celami konkursu odbyło się losowanie kartek z działaniami matematycznymi. Kolejność uczestników konkursu została ustalona na podstawie prawidłowo obliczonych wyników działań. Następnie jury zapoznało dzieci z kryteriami oceny czytanego tekstu oraz punktacją. Do konkursu przystąpili prawie wszyscy uczniowie. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, czytając przygotowane w domu fragmenty z książek przygodowych, popularnonaukowych, przyrodniczych oraz lektur szkolnych.
Jury przyznając punkty, pod uwagę brało poprawność czytania, płynność i wyrazistość oraz interpretację tekstu. Większość uczestników wykazała się bardzo wysokimi umiejętnościami i różnica punktów między nimi była naprawdę niewielka. Po wysłuchaniu wszystkich przeczytanych tekstów komisja zsumowała punkty i przyznała trzy pierwsze miejsca oraz kilka wyróżnień. Byli to następujący uczniowie: Gabriela Skorupińska, Liliana Banach, Mariana Sova, Maja Zielonka, Ignacy Knop, Jagoda Rybarczyk oraz Eryk Zachwatowicz. Zostali oni nagrodzeni książkami w formie komiksów.
Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał małą słodką niespodziankę.
Lidia Kluczyńska
Podsumowanie akcji "Pączek"
11.03.2021
W Dniu Kobiet wszyscy są radośni!
10.03.20218 marca tradycyjnie obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet. Uczniowie klas I-III starannie się do tego święta przygotowali.
Dzięki temu, że uczą się stacjonarnie, mogli swoim nauczycielkom i koleżankom osobiście zaśpiewać 100 lat, złożyć życzenia i wręczyć upominki i kwiaty. Były też różne przekąski i słodycze.
W każdej grupie było troszkę inaczej, ale we wszystkich wesoło i uroczyście. Zapraszamy do obejrzenia wspólnej fotorelacji klas I-III z obchodów Dnia Kobiet.
wychowawcy klas 1-3
Podsumowanie akcji charytatywnej „Psu na Budę”
10.03.2021Zima i jesień to ciężkie pory roku, szczególnie dla zwierząt. Pojawiają się pierwsze opady śniegu oraz mroźne dni i noce. „Psu na Budę” to naprawdę wyjątkowa akcja, dzięki której można pomóc czworonogom ze schroniska właśnie w tym trudnym okresie.
W miesiącu lutym w Szkole Podstawowej w Mochach została zorganizowana zbiórka karmy dla bezdomnych psów i kotów. W tę charytatywną pomoc od razu licznie włączyły się dzieci z klas I–III, które uczą się obecnie stacjonarnie. Miejsca zbiórki ulokowane były w wyznaczonych salach lekcyjnych oraz przy dwóch wejściach do szkoły, by również starsi uczniowie (uczący się nadal zdalnie) mogli pomóc i włączyć się do akcji. Podziękowania należą się klasom IV oraz VI. Wiele dzieci oprócz karmy przynosiło również inne, jakże potrzebne rzeczy – przysmaki, smycze, miski, obroże, aby zwierzętom było łatwiej przetrwać w schronisku.
Na początku marca, po zakończeniu zbiórki, część darów została przekazana do Przytuliska w Wolsztynie pod nadzorem pani Kariny Umławskiej oraz Lidii Kluczyńskiej. Swoją pomoc w transporcie zaoferowała, niezawodna w takich sytuacjach, pani Anna Kozłowska wraz z córką Martą z klasy VI c. Natomiast 8 marca po resztę zebranych darów przyjechali pracownicy Zakładu Komunalnego w Przemęcie, którzy opiekują się porzuconymi zwierzętami z terenu Gminy Przemęt.
Po raz kolejny udowodniliśmy, iż los „bezdomniaków” nie jest nam obojętny, za co dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom. Pamiętajmy, że warto pomagać, a serce i dobro okazane innym, zawsze do nas wraca.
:)
Organizatorki: Lidia Kluczyńska i Karina Umławska
PROGRAM PROFILAKTYCZNY "TRZYMAJ FORMĘ!"
08.03.2021Uczniowie klas IV podczas nauczania zdalnego realizują Ogólnopolski Program Edukacyjny ”Trzymaj Formę!”, który współorganizowany jest przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia. Celem programu "Trzymaj Formę!" jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej, poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.
Program "Trzymaj Formę!" pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i poszerza ich wiedzę o świecie. Realizowany jest metodą projektu, dzięki czemu wykracza poza podstawę programową i programy nauczania szkoły.
Uczniowie mieli spotkanie online z dietetyczką p. Anetą Tomczak-Gorzelniak, która omówiła szczegółowo piramidę zdrowego żywienia. Następnie na lekcjach przyrody ugruntowali swoją wiedzę realizując temat: W zdrowym ciele, zdrowy duch. Podczas wychowania fizycznego online dowiedzieli się co to jest BMI i siatki centylowe. Systematycznie są motywowani do ćwiczeń ruchowych przed kamerkami. A od wychowawców otrzymali garść porad: Jak zdrowo się odżywiać.
pedagog Anna Kruk
Dzień bezpiecznego Internetu w klasach 4-8...
06.03.2021Uczniowie klas IV - VIII w lutym obchodzili Dzień Bezpiecznego Internetu
Wychowawcy podczas lekcji wychowawczych omówili z uczniami:
- Co to jest FOMO i jak sobie z nim radzić
- Jak radzić sobie z cyberprzemocą
- Jak można pomóc ofiarom cyberprzemocy
FOMO - czyli strach przed pominięciem ,,czegoś ważnego”. Istnieje od zawsze. Obecnie zjawisko to jest powiązane z popularnością mediów społecznościowych i potrzebą bycia stale na bieżąco.
CYFROWY DETOKS – spędzenie choć jednego dnia offline. Pogrążeni w sieci często zapominamy o relacjach z bliskimi i o rozwijaniu naszych pasji. Internet to niesamowite narzędzie, ale tylko w odpowiedniej "dawce".
JAK RADZIĆ SOBIE Z CYBERPRZEMOCĄ
- porozmawiaj z bliską Ci osobą – poszukaj wsparcia i pomocy
- zachowaj dowody
- zgłoś incydent
- prowadź rozmowę na swoich zasadach, nie daj się wciągnąć w spiralę agresji
- odetnij się od agresora
Wychowawcy wspólnie z uczniami wzięli udział w szkolnym konkursie, którego tematem było rozwiązanie testu oraz napisanie wiersza dotyczącego szkodliwości związanych z internetem.
I miejsce zdobyła klasa – VIIIb
II miejsce zdobyła klasa – VIIb
III miejsce zdobyła klasa – IVa i VIa
Gratulacje!!!
pedagog Anna Kruk
Mariolka, zwariowana powieść dla nastolatek...
03.03.2021Pierwszy dzień w nowej szkole Mariolki nie był zbyt udany - na którejś z kolei lekcji wdaje się ona w spór z Eryczkiem - nadinteligentnym lizusem, jej odwiecznym wrogiem. Kończy się to dla Mariolki możliwie najgorzej - główna bohaterka ląduje na dywaniku u pani dyrektor i to razem z mamą!...
Nela i kierunek Antarktyda
01.03.2021Cześć!
Nazywam się Nela mam 13 lat, a to jest moja trzynasta książka...
Kącik nowości wydawniczych
01.03.2021"Nela i wyprawa do serca dżungli''
Cześć! Nazywam się Nela, a to moja dwunasta książka...
Wyślij pączka do Afryki
28.02.2021Dnia 25 lutego br., kolejny (szósty) raz, odbyła się w naszej szkole akcja charytatywna „Wyślij pączka do Afryki”. W tym roku została przeprowadzona wśród uczniów uczących się stacjonarnie, czyli w klasach I-III. Pomimo tego, że nie wszyscy uczniowie naszej szkoły zostali objęci akcją, kilkoro uczniów z klas starszych (czwartej i szóstej) przekazało pieniądze poprzez swoje młodsze rodzeństwo. Uczniom tym, w sposób szczególny, należą się podziękowania za okazaną pomoc. Uczniowie, jak również pracownicy naszej szkoły stanęli na wysokości zadania i chętnie ofiarowali datki na pomoc dzieciom w Afryce. Zebraliśmy 545, 37 zł. Pieniądze zostały wysłane na konto Fundacji „Kapucyni i Misje”.
W zorganizowaniu i przeprowadzeniu akcji, pomogli wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu – uczniowie kl. 8a: Emilia Kurek, Sandra Jąder, Łukasz Włodarczyk, Zofia Rzyska i Maria Hajduk oraz uczniowie kl. 8b: Anna Haręźlak, Julia Wójcik, Patrycja Pławińska i Filip Matysik.
Wolontariuszom oraz wszystkim Uczniom i Pracownikom Szkoły, którzy otworzyli swoje serca na potrzeby bliźnich i wsparli akcję, bardzo serdecznie dziękujemy.
Bogumiła Ganczarska i Lucyna Murek
Polscy autorzy o wartościach...
27.02.2021Czy łatwo być dobrym?
W lutym razem z uczniami klasy 3b zastanawialiśmy, czy warto pomagać. Najpierw uczniowie wysłuchali opowiadania Natalii Usenko „Dobroć, czyli opowieść o mocarzu Michale” z książki "12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach", zakupionej z funduszy pozyskanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Spotkanie on-line z leśnikiem
27.02.202126 lutego uczniowie klasy 3b uczestniczyli w zdalnym spotkaniu z panią Magdaleną Marchelek-Pawlak -Specjalistą Służby Leśnej z Nadleśnictwa Kościan. Temat spotkania brzmiał: Jak dzikie zwierzęta radzą sobie zimą?
Pani Magda pokazała dzieciom zdjęcia ptaków i ssaków zamieszkujących polskie lasy, pola i łąki. Omówiła, jak przygotowują się do zimy, kiedy i jak należy im pomagać. Zapoznała uczniów z ptakami migrującymi i tymi, które można spotkać w karmnikach. Wyjaśniła, co to jest hibernacja i podała, które zwierzęta znajdują się w tym stanie zimą.
Na koniec spotkania odpowiedziała na wszystkie pytania uczniów.
Była to ciekawa lekcja ze specjalistą.
Joanna Koziołek
Urządzenia elektroniczne w naszej szkole
25.02.2021W klasie 3 uczniowie doskonale wiedzą, jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektronicznych. W czasie zajęć uczą się programowania korzystając z Photonów i tabletów. Tworzą program, dzięki któremu Photon przemieszcza się, zmienia kolor czułków i wydaje dźwięki.
Innym razem pracują przy komputerach z programem Baltie. Zaprogramowany przez dzieci czarodziej Balti buduje domy, sadzi drzewa, kwiaty, rozsypuje gwiazdy na niebie.
W minionym tygodniu, uczniowie klasy 3, wykonali własne roboty. Pracowali indywidualnie, w parach i grupach. Wykorzystali różne materiały. Roboty z naszej klasy są pomysłowe, kolorowe i wesołe, a jednemu nawet świeci oko.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z naszych zajęć.
7Joanna Koziołek
Etyka dla Smyka
22.02.2021Pragnienia, a potrzeby!
W środę 17 lutego bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy 1a i 1b, gdzie w ramach zajęć z etyki zastanawiali się nad różnicą pomiędzy potrzebami i pragnieniami. W tym celu każde dziecko otrzymało białą kopertę o formacie A4, z których po obcięciu górnej części powstały papierowe torby na zakupy. Na jednej stronie uczniowie narysowali produkty, których potrzebują na co dzień, na drugiej te produkty, które bardzo pragną mieć, ale które nie są im bardzo potrzebne.
Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją
21.02.2021Depresja to choroba, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Smutek czy dołek psychiczny, w jaki zdarza nam się wpadać od czasu do czasu to normalne elementy codziennego życia emocjonalnego. To naturalna reakcja organizmu na niepowodzenia czy rozczarowania. Kiedy jednak uczucie pustki i rozpaczy zawładnie Tobą, nie mija i nie pozwala Ci cieszyć życiem jak dotychczas, może się okazać, że cierpisz na depresję. W Polsce nawet 1,5 mln osób zmaga się z tym schorzeniem.
A.Kruk
Sprawozdanie z podjętych działań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
19.02.2021W ubiegłym roku kalendarzowym odbywały się akcje i projekty mające na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Działania te związane były z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa, który został uchwalony przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce, poprzez wzbogacenie zbiorów bibliotecznych o nowości wydawnicze.I różnie się to biblioteczne bogactwo w naszej szkolnej bibliotece objawiało...
Bajka o pieczeniu pączków w naszej szkole
15.02.2021Gdy "tłusty czwartek” zbliżał się wielkim krokami,
Królowa Małgorzata miała spotkanie ze swoimi pracownikami.
Po wszystkich wnioskach, rekomendacjach i klasyfikacji
Zaproponowała wspólne pieczenie pączków, ale cóż? Bez owacji.
Lecz Ela, jedna z dam dworu rozmowę z Rodzicielami uczniów odbyła
I pozytywną decyzję zatroskanej królowej przedstawiła.
Następnego dnia "narada wojenna" w stołówce się odbyła,
W której reprezentacja kuchni, pedagogów i Rodzicieli uczestniczyła.
Zadania zostały zapisane i szczegółowo rozdzielone,
Oczywiście terminy wykonania dokładnie ustalone.
Przez 10 dni Sylwia - sekretarz królestwa zamówienia przyjmowała,
O rosnących wynikach zapisów królową informowała.
Nastąpiło "pospolite ruszenie" – wpływały też dary,
Ktoś słoninę przetopił na smalec - podarował garnek cały.
Inni jajka od "szczęśliwych kur” z wolnego wybiegu dostarczyli,
Swoją pracą lub dobrym słowem pomysł chwalili.
Upiec 1500 pączków to wielkie zadanie
Jak to zrobić najlepiej? Myślą panowie i panie.
Ochmistrzyni Małgosia produkty do kuchni dostarczyła
I wraz ze Skarbnik Agnieszką pierwsze ciasto zarobiła.
Marysia i Halinka też nam pomagają
bo one życiowe doświadczenie mają.
Jedna ciasto wyrabia, mąki dosypuje,
Druga olej rozgrzewa, temperatury pilnuje.
Aga i Renata pieczę nad urządzeniami kuchennymi mają,
Bo wizyty głównej kuchmistrzyni się spodziewają.
Ciasto rośnie, rośnie, z miski po stole nam ucieka,
Lucyna je kieruje w ręce "od zadań specjalnych człowieka".
Piekarz Tomasz szybko i sprawnie kula pączki,
W prawo i w lewo, potem wokoło – na dwie rączki.
Potem pączki znów na stole pięknie wyrastały,
Na kąpiel w gorącym tłuszczu czekały.
Tam Marysia z Elą patyczkami je lustrowały,
Aby ciasteczka z obu stron równy kolor miały.
Usmażone, ostudzone do nadziewania są już gotowe.
Ania i Asia je szprycowały - raz marmolada, raz powidła śliwkowe.
Potem nadeszła fizjoterapeutka Magda z mamą, aby plecy nam masować,
Musiały kulać pączki, bo nikt nie miał czasu się rehabilitować.
Gdy królowa nasza przyjechała, to na baczność stanęła ekipa cała.
Lecz ona do pracy zaraz się zebrała i do pączków czule przemawiała.
Gotowe słodkości Joanna w kartoniki wg listy dzieliła,
Dodawała "w pamięci”, a na kalkulatorze jeszcze sprawdziła.
Niespodziewanie Wójt Janusz przyjechał z prezentami,
Każdego ubrał w fartuch pomarańczowy z konwaliami.
Wkroczył do kuchni, sprawdził ciasto, do pracy gotowy,
Że on umie piec pączki, nie przyszło nam do głowy.
Jak kuchmistrz Agnieszka do kuchni wjechala,
To myła garnki i do szaf wkładała.
I tak ekipa sympatyczna, wesoła i zgrana
upiekła 1500 pączków do północy, nie do rana.
Przepis tradycyjny, bez chemii, od cioci Lusi,
Dlatego każdy spróbować je musi.
Rano Basia, Żaneta, Magda paczki pakowały,
Honorata, Kasia, Ania sprawnie wydawały.
I ja tam byłem, miód i… kawę piłem.
Pączków zjadłem pół tuzina, że kalorie?
Tłuszczyk się przyda, bo przed nami długa zima.
Wszystkim za zakupy i pracę dziękujemy,
Skarbiec Rady Rodzicieli tym wspieramy,
Bo o nasze dzieci dbamy i je kochamy
Wasz Kronikarz
Archiwum Aktualności