Narodowe Święto Niepodległości jest ważnym wydarzeniem dla każdego Polaka. W całej Polsce odbywały się patriotyczne uroczystości, koncerty i wydarzenia sportowe.
Chcąc włączyć społeczność szkolną we wspólne świętowanie - uczniowie Szkoły Podstawowej w Mochach również czynili to na różne sposoby: chóralnym śpiewem w ramach projektu "Szkoła do Hymnu", wspólnym biegiem lub marszem oraz udziałem w gminnych obchodach narodowego święta.
„Do Hymnu” to ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych organizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Do konkursu zakwalifikowano 300 placówek z całej Polski. Wśród nich znalazła się także Szkoła Podstawowa w Mochach.
Zadaniem konkursowym było wspólne wykonanie, przez co najmniej połowę uczniów szkoły, Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych spośród pieśni podanych przez organizatorów.
Prezentacja konkursowa przed jury pod przewodnictwem prof. Wojciecha Maciejowskiego, odbyła się w hali sportowej 8 listopada o godz. 10.15. Pod czujnym okiem i batutą nauczyciela muzyki - p. Barbary Nowak wszyscy uczniowie klas III-VIII (blisko 250 osób) wraz z nauczycielami, wykonali „na żywo” i „z pamięci” a cappella „Mazurek Dąbrowskiego”, „Marsz Polonia” oraz „Marsz I Brygady”.
Na ręce dyrektor szkoły p. Małgorzaty Zielińskiej, profesor Maciejowski wręczył specjalny pamiątkowy dyplom uczestnictwa w V edycji konkursu "Do Hymnu". Podobny dyplom otrzymał każdy uczeń uczestniczący w tym wydarzeniu. Wyniki konkursu poznamy 30 listopada.
Konkurs „Do Hymnu” jest ważnym projektem w zakresie edukacji patriotycznej. Nie tylko ze względu na popularyzatorski charakter i bardzo liczny udział uczniów, ale też dlatego, że efektywnie integruje młodych ludzi, buduje wspólnotę, wyzwala poczucie dumy narodowej, a także zachęca do dbałości o narodowe dziedzictwo i do zainteresowania historią Polski.
10 listopada - podjęli wyzwanie biegowe dla Niepodległej. Sportowym wysiłkiem oddali cześć walczącym za naszą wolność. I choć nie najważniejsza w tym dniu była wygrana - emocji i gorącej rywalizacji nie zabrakło.
Dziękujemy Wam za wspaniałą patriotyczną postawę i zaangażowanie. Także duże słowa uznania dla Rady Rodziców, która ufundowała poczęstunek dla uczestników oraz medale dla zwycięzców.
11. listopada 2022 roku w Przemęcie miały miejsce obchody Narodowego Święta Niepodległości.
W kościele pw. Świętego Jana Chrzciciela została odprawiona uroczysta msza święta z udziałem pocztów sztandarowych szkół, straży pożarnych oraz różnych organizacji.
Następnie udaliśmy się na pobliski Rynek, gdzie delegacje pod pomnikiem złożyły wiązanki i znicze. Naszą szkołę reprezentowali: Dyrektor Małgorzata Zielińska oraz opiekunowie Samorządu Szkolnego: Justyna Murek, Leszek Kolman.
Dziękujemy pocztowi sztandarowemu oraz uczniom naszej szkoły za udział w uroczystościach.
