18 września klasy 1-3 miały przyjemność uczestniczyć w szkolnej wycieczce do Domu Kultury w Wolsztynie, gdzie wystawiany był spektakl “Kubuś Puchatek”. Wyjazd był zorganizowany w ramach zajęć kulturalnych i miał na celu przybliżenie wartości literatury dziecięcej oraz rozwinięcie wrażliwości artystycznej.
Spektakl oparty był na kultowej książce, która przedstawiała przygody Kubusia Puchatka oraz jego przyjaciół: Prosiaczka, Kłapouchego, Królika, Sowę i Tygrysa. Akcja rozgrywała się w Stumilowym Lesie, a scenografia oddała bajkowy klimat tego miejsca – dzieci od razu przeniosły się do świata znanego z książki.
W trakcie spektaklu śledziliśmy zabawne i pouczające perypetie bohaterów, którzy uczyli nas, czym jest prawdziwa przyjaźń, współpraca oraz jak radzić sobie z codziennymi wyzwaniami.
Po przedstawieniu mieliśmy okazję porozmawiać o naszych wrażeniach. Dla wielu z nas była to pierwsza wizyta w teatrze, a spektakl spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem. Aktorzy wspaniale oddali charaktery postaci, a fabuła była zrozumiała i ciekawa.
JK
18 września 2024 r. rozpoczęliśmy w naszej szkole wyjazdy na przedstawienia teatralne.
W pierwszej kolejności do WDK udały się klasy czwarte, aby obejrzeć przedstawienie oparte na wydarzeniach z lektury obowiązkowej pt. „Mikołajek”, które rozpoczynało się o godz. 11.25. Z relacji opiekunów: p. Kariny Umławskiej, p. Honoraty Paterek i p. Dariusza Mindaka wynika, że przedstawienie było ciekawe i momentami śmieszne. Uczniowie napisali o swoich wrażeniach następnego dnia na języku polskim. Większość z nich zapamiętała śmieszne sytuacje z udziałem tytułowego Mikołajka, a że lektura już niebawem będzie omawiana na lekcjach, przedstawienie mogło zmotywować uczniów do czytania książki.
Nieco później, bo o godz. 12.50, rozpoczęło się przedstawienie dla ósmoklasistów, którym towarzyszyli opiekunowie: p. Lucyna Murek, p. Leszek Kolman i p. Renata Bortniak. Miało ono zupełnie odmienny charakter, bo przedstawiało niektóre sytuacje z lektury „Kamienie na szaniec”. Uczniowie z pomocą narzędzi TI zostali wprowadzeni w tematykę utworu, czyli realia walki polskich podziemnych organizacji podczas II wojny światowej. Spektakl uwypuklił zwłaszcza losy Rudego, czyli Jana Bytnara. Następnego dnia w klasie VIII a na lekcji języka polskiego nauczyciel omówił z uczniami treść tego spektaklu.
Wyjazdy były udane, a uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli oba spektakle. Dziękuję opiekunom za opiekę nad uczniami.
Renata Bortniak