Pierwszego dnia odwiedziliśmy Świnoujście. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od rejsu statkiem do Fortu Gerharda. Na miejscu czekało na nas nietypowe szkolenie wojskowe prowadzone przez „pruskiego żołdaka”. W humorystyczny sposób poznaliśmy historię fortu, wykonując różne zadania i ćwiczenia.
Kolejnym punktem programu było wejście na latarnię morską w Świnoujściu – najwyższą latarnię nad Bałtykiem i jedną z najwyższych na świecie. Po pokonaniu ponad 300 schodów mogliśmy podziwiać zachwycającą panoramę miasta, portu oraz rozległe wody Bałtyku. Widok ogromnych statków wpływających do portu zrobił na wszystkich ogromne wrażenie.
Następnie spacerowaliśmy świnoujską promenadą i plażą aż do charakterystycznego znaku nawigacyjnego – Stawa Młyny, nazywanego potocznie „Wiatrakiem”. Wieczorem zjedliśmy obiadokolację, a później jeszcze raz wybraliśmy się nad morze, aby nacieszyć się szumem fal i zachodem słońca. Noc spędziliśmy w Wisełce.
Drugiego dnia odwiedziliśmy Międzyzdroje, gdzie spacerowaliśmy po słynnym molo. Następnie udaliśmy się do Grodziska w Lubinie. Z tamtejszego punktu widokowego mogliśmy podziwiać niezwykłą panoramę Wstecznej Delty Świny, zwaną Krainą 44 Wysp. To jeden z najpiękniejszych krajobrazów Pomorza Zachodniego, obejmujący liczne wyspy, rozlewiska i kanały.
Kolejnym miejscem na naszej trasie było malownicze Jeziorko Turkusowe, zachwycające niezwykłą barwą wody. Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy Gród Słowian i Wikingów na wyspie Wolin, gdzie mogliśmy przenieść się w czasy wczesnego średniowiecza, poznać dawne rzemiosła oraz zobaczyć, jak żyli nasi przodkowie.
Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń, nowych doświadczeń i pięknych wspomnień. Wróciliśmy zmęczeni, ale pełni pozytywnych emocji i bogatsi o nową wiedzę o historii, przyrodzie i kulturze naszego kraju.
PEŁNA GALERIA ZDJĘĆ
Serdecznie dziękujemy pani pedagog Annie Kruk za pomoc w opiece nad uczniami.
Mariola Prządka