I nasza szkoła realizuje program, dzięki któremu wzbogaciła swoje zasoby pomocy dydaktycznych na kwotę 100500,- zł
Relacja z półkolonii, która w tym roku odbywała się pod hasłem „Wakacje z duchami”
28.08.2022Półkolonia letnia zorganizowana przez nasza szkołę odbywała się w dniach od 18-29 lipca 2022 roku. Celem naszego wypoczynku jest rekreacja, zabawy, ale też edukacja. Uczestnicy poznali wybrane pałace w Wielkopolsce oraz legendy z nimi związane. Odwiedziliśmy pałac w Buczu, Włoszakowicach, Witaszycach, Śmiełowie i Rogalinie.
W pierwszym dniu uczestnicy zapoznali się z harmonogramem oraz regulaminem półkolonii. Potem zjedli obiad w stołówce szkolnej, a następnie pojechali autobusem na plażę gminną w Osłoninie, gdzie pod opieką ratowników zażywali kąpieli wodnych i bawili się na placu zabaw.
19 lipca udaliśmy się na wycieczkę do Pałacu Raczyńskich w Rogalinie. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków rezydencjonalnych w Polsce. Powstał on z w drugiej połowie XVIII wieku z inicjatywy Kazimierza Raczyńskiego. Obejrzeliśmy historyczne wnętrza, które w pełni oddają przedwojenny klimat rogalińskiego domu z wyposażeniem. Przewodniczka pokazała dużo cennych eksponatów i odkryła wiele tajemnic życia w tym pałacu. Potem zabrała nas do specjalnego pomieszczenia w piwnicach, gdzie odbyło się sprawdzenie zdobytej wiedzy. Tam w grupach półkoloniści musieli rozwiązać rozmaite zadania, aby wygrać. Były pytania teoretyczne i zadania praktyczne. Zabawa była wyśmienita i pełna emocji. W tym samym czasie najmłodsi mieli warsztaty z kaligrafii. Potem podziwialiśmy rogalińską galerię obrazów wybudowaną w 1910 roku. Wyeksponowanych jest tam ok. 300 obrazów, w tym dzieła Jana Matejki, Jacka Malczewskiego oraz innych malarzy polskich i zagranicznych. Następnie zwiedziliśmy powozownię, a później udaliśmy się do pięknego parku, aby odszukać słynne rogalińskie dęby.
W środę 20 lipca przyjechało do nas Kino Sferyczne, gdzie młodsi obejrzeli film o rafie koralowej, a starsi o kosmosie. W dniu młodzież obejrzała też teatr profilaktyczny pt. „Nowe trendy” ,który w formie online przygotował teatr „Kurtyna” z Krakowa. Po obiedzie udaliśmy się do Kluczewa, gdzie jak zwykle było pyszne jedzonko i świetna zabawa.
Galeria - Kluczewo i Kino Sferyczne
Następnego dnia dalej kontynuowaliśmy zabawę, ale już w Nenufar Club w Kościanie. Mimo upału wszyscy skorzystali z ulubionych atrakcji, bo właściciel zorganizował też miejsce z różnymi instalacjami wodnymi, gdzie można było się ochłodzić. Komu było mało zabawy, to mógł ją dalej kontynuować podczas „Nocy z duchami”, która zachęciła do zabawy wszystkie duchy, upiory, zmory i straszydła. Gdy zapadła noc, wielka gromada przebierańców ruszyła ulicami Moch. Potem odbyła się dyskoteka, którą poprowadził DJ Ebola. Chętni pozostali w szkole, gdyż w nocy odbył się seans filmowy, a potem zmęczeni powinni… spać, ale wcale tak nie było! Rano udali się do domu, aby o godz. 11 w piątek ruszyć do pałacu w Buczu.
Galeria – Kościan i Noc z duchami
W Buczu przywitała nas p. Wiesława Górna - emerytowana nauczycielka, która oprowadziła nas po pałacu i w ciekawy sposób przekazała wiedzę o życiu w dawnych czasach. Eklektyczny, piętrowy budynek wybudowany został pod koniec XIX wieku przez rodzinę Petzlów. W późniejszych latach był rozbudowywany. Pani Górna w zrozumiały sposób objaśniła nam kiedy mówimy, że budowla jest pałacem, a kiedy, że to jest dwór. Potem przeczytała nam legendy związane z tym pałacem i ludźmi w nim mieszkającymi. Następnie pojechaliśmy do Włoszakowic, aby obejrzeć piękny pałac we Włoszakowicach. Późnobarokowy pałac we Włoszakowicach zbudowany został w połowie XVIII wieku dla księcia Aleksandra Józefa Sułkowskiego, właściciela Rydzyny, prawdopodobnie przez Karola Martina Frantza. Jest to jedyny w Polsce pałac oparty na na planie równobocznego trójkąta, o wklęsłych narożnikach. Stoi stanął na sztucznej wyspie otoczonej fosą. Tu oczywiście był czas na lody i pyszną pizzę w restauracji „Riposta”.
25 lipca pojechaliśmy do Głogowa, gdzie z okien autobusu zobaczyliśmy zamek warowny nad Odrą oraz odbudowana kolegiatę, a potem zwiedziliśmy ruiny kościoła św. Mikołaja. Władze miasta podjęły decyzję, aby ten zabytek pozostał nieodbudowany i dawał świadectwo tego, jak miasto było zniszczone po II wojnie światowej. Następnie weszliśmy na Wieżę Ratuszową oraz zwiedziliśmy piękną salę obrad Rady Miasta Głogów. Po tym obejrzeliśmy odkryte kilka lat temu - podczas robót ziemnych- Sukiennice. Potem spacerowaliśmy wśród odbudowanych kamieniczek, aby zjeść pyszne lody. W końcu pojechaliśmy na odkryty Basen Chrobry. Tam zjeżdżalnia, rwąca rzeka i inne atrakcje pozwoliły na ochłodzenie zmęczonych upałem organizmów.
We wtorek 26 lipca odbyła się najdłuższa wycieczka. Najpierw udaliśmy się do Czeszewa (Nadleśnictwo Jarocin), gdzie w Ośrodku Edukacji Leśnej obejrzeliśmy instalację "Rzeka”, która przedstawia obieg i znaczenie wody w przyrodzie. Potem pojechaliśmy do Śmiełowa, gdzie przebywał Adam Mickiewicz podczas swojego pobytu w Wielkopolsce. Znajduje się tu piękne muzeum z pamiątkami związanymi z twórczością A. Mickiewicza. Jednak tu nie było nudnego zwiedzania, tylko gra polegająca na samodzielnym wyszukiwaniu informacji wg wskazówek i klucza. Wszystkie zespoły świetnie sobie radziły z tym zadaniem. Następnie podziwialiśmy tzw. ogródek Zosi - pełen ziół i kwiatów. Pałac otoczony jest pięknie utrzymanym parkiem, gdzie w cieniu starych drzew mogą odpocząć zmęczeni turyści. Ostatnim punktem wycieczki, był Pałac Umysłu w Witaszycach, wybudowany ok. 1899 roku w stylu neobarokowym przez architekta Ludwiga Otte na zlecenie zarządcy majątku Willego Dullonga. W miejscu tym 18 kwietnia 1848 roku podpisano porozumienie pomiędzy Prusakami a Polakami dotyczące liczby wojsk powstańczych. Po wojnie Pałac został początkowo przekształcony na budynek mieszkalny i szkołę podstawową. Od roku 1960 został zaadoptowany na ośrodek szkoleniowy Instytutu Włókien Naturalnych z Poznania. Od 1999 roku obiekt należy do prywatnej osoby. W 2006 roku p. Tomasz Klauze otworzył jedyne w Polsce muzeum poświęcone Epoce Napoleońskiej. Ma ono swoją siedzibę w odrestaurowanym XIX-wiecznym dworze, tuż obok witaszyckiego pałacu. W salach muzealnych prezentowana jest kolekcja ponad 10 tysięcy figurek żołnierzy, broń, mundury, monety, książki, dokumenty z epoki i o epoce. W jednej z sal znajduje się maska pośmiertna Napoleona i jego włos. Można też zobaczyć dioramy przedstawiające bitwy pod Raszynem i Waterloo. Na makietach zrekonstruowano ukształtowanie terenu, układ dróg i zabudowań, a także zadrzewienie. W tej scenerii ustawione zostały figurki, które wiernie oddają wygląd żołnierzy z tamtej epoki. W 2012 r. utworzył jedyne w Europie i trzecie na świecie Muzeum Gwiezdnych Wojen, usytuowane w podziemiach starego dworku, w którym zgromadzono ponad 10000 eksponatów związanych z przygodami bohaterów filmowej epopei. Po zwiedzeniu muzeów zjedliśmy obiad w pięknych pałacowych salach. Warto zobaczyć te miejsca podczas swoich wakacyjnych podróży.
Galeria–Czeszewo Galeria-Śmiełowo Galeria–Witaszyce
W środę 27 lipca pojechaliśmy do Leszna, gdzie w kinie obejrzeliśmy film przygodowy pt. ”Detektyw Bruno ”. Potem był czas na obiad i lody.
Następnego dnia wyruszyliśmy na poszukiwanie Akacjowego Rancza w Karszynie. Jest to wspaniałe miejsce, pełno tu atrakcji, nie ma czasu na nudę. Jest plac zabaw, ścieżka sensoryczna, piaskownica dla najmłodszych, miejsce do strzelania z łuków, koło chomika, krzywe zwierciadła, stół do tenisa stołowego, edukacyjna ścieżka ekologiczna z pięknymi tablicami przyrodniczymi, tężnia solankowa oraz zwierzęta. Karmiliśmy alpaki, podziwialiśmy piękna dużą papugę oraz ozdobne kury i bażanty. Wszędzie kwitły kwiaty, a różne altanki zachęcały do odpoczynku w ich cieniu. Żal było opuszczać to miejsce, zwłaszcza że właściciele to bardzo gościnni ludzie.
W ostatni dzień czyli 29 lipca odbyła się olimpiada sportowa w hali naszej szkoły oraz konkurs plastyczny. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki, które wręczyła dzieciom dyr. szkoły p. Małgorzata Zielińska. Odwiedził nas również Wójt Gminy Przemęt Pan Janusz Frąckowiak, który wraz z uczestnikami półkolonii obejrzał pokaz trików piłkarskich w wykonaniu Pawła Skóry - mistrza świata w Freestyle Football. Po pokazie mistrz przeprowadził warsztaty z naszymi uczniami, podczas których uczył ich łatwych trików. Niektórzy z uwagą słuchali wskazówek trenera i bardzo ładnie wykonywali ćwiczenia. Rodzice podziękowali organizatorom wypoczynku i wychowawcom wręczając im słodkie upominki.
Galerie:
zakończenie półkolonii i Paweł SkóraDziękuję nauczycielom –wolontariuszom, bez których nie byłoby możliwe organizowanie wypoczynku, paniom: Małgorzacie Zielińskiej, Danucie Skulskiej, Joannie Koziołek, Marioli Prządka, Marcie Plenzler, Annie Kruk, Adeli Piosik, Renacie Patalas, Honoracie Paterek i p. Małgorzacie Marciniak.
Panu Mateuszowi Wawrzyniakowi dziękuję za wspaniałą zabawę z „duchami” podczas dyskoteki.
Panu Wójtowi Januszowi Frąckowiakowi dziękujemy za życzliwość i wsparcie finansowe ze budżetu Gminy Przemęt, dzięki któremu możemy pojechać w wiele atrakcyjnych miejsc w naszym kraju.
Kierowcom PKS Wolsztyn dziękujemy za bezpieczną jazdę i wyrozumiałość.
Kierownik półkolonii
Elżbieta Wita
I już wiemy jak ósmoklasiści napisali egzamin!
01.07.2022Znamy już wyniki egzaminu naszych uczniów:
Język polski - 48% (8a - 41,3%, 8b - 53,7%) - kraj - 60%Matematyka - 50% (8a - 51,3%, 8b - 48,9%) - kraj - 57%
Język angielski - 51,1% (8a - 44,8%, 8b - 56,2%) - kraj - 67%
Jezyk niemiecki - 75% (1 uczeń) - kraj - 50%
Wyniki uczniów z Ukrainy (3 uczniów):
Język polski - 11% - kraj - 22%Matematyka - 46,7% - kraj - 34%
Język angielski - 69% - kraj - 44%
Tłum naszych uczniów został uhonorowany nagrodą Wójta...
30.06.202227 czerwca w sali GCKiB w Przemęcie odbyło się spotkanie poświęcone uhonorowaniu nagrodą Wójta Gminy Przemęt szczególnie uzdolnionych dzieci i młodzieży...
Uroczystość stała się wyjątkową okazją, by wyróżnić niezwykłe dzieci i wybitną młodzież, za ich pracę i trud. Dla osób, które poświęcając wiele godzin pracy i często wyrzeczeń, przyczyniają się do rozwoju artystycznego gminy Przemęt oraz tych, którzy wylewają litry potu, aby zdobyć medal czy puchar na sportowej arenie nie tylko krajowej, ale często międzynarodowej.
Zakończenie roku szkolnego 2021/22
04.07.2022Uroczyste zakończenie roku to dla każdego ucznia chwila niezwykle radosna, niosąca za sobą trud dziesięciu miesięcy nauki, jednocześnie jednak rozpoczynająca okres dwumiesięcznej zabawy, rozrywki i beztroski.
W piątek 24 czerwca odbył się apel podsumowujący rok szkolny 2021/2022. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała pani dyrektor Małgorzata Zielińska, która przybliżyła ogólne wyniki pracy szkoły, podziękowała uczniom, nauczycielom, rodzicom i pracownikom za wspólne miesiące nauki i pracy oraz pogratulowała osiągniętych sukcesów, wyrażając dumę i zadowolenie. W swoim wystąpieniu p. Dyrektor podkreśliła, iż wiedza jest najbardziej wartościowym towarem na świecie, który ubogaca, daje satysfakcję i radość odkrywania.
Następnie głos zabrali zaproszeni goście zastępca Wójta Gminy Przemęt Waldemar Kalitka, Przewodnicząca Rady Gminy Przemęt Elżbieta Wita oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Małgorzata Marciniak, która życzyła wszystkim cudownych, pogodnych wakacji oraz podziękowała za trud kształtowania postaw i przekazywania wiedzy.
Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody oraz dyplomy za wysokie osiągnięcia w konkursach szkolnych, międzyszkolnych, powiatowych oraz wojewódzkich, które odbywały się w czasie roku szkolnego. Pani Dyrektor wręczyła także listy gratulacyjne rodzicom uczniów wyróżniających się w nauce zarówno absolwentom szkoły, jak i wszystkim uczniom kończącym poszczególne klasy ze świadectwem z wyróżnieniem.
Następnie, już tylko pozostałym absolwentom Pani Dyrektor w raz z wychowawcami wręczyła świadectwa ukończenia szkoły.
Koniec roku szkolnego to szczególnie ważny moment dla uczniów klas ósmych, którzy żegnają się ze szkołą, z kolegami i koleżankami z klasy, nauczycielami. To czas wspomnień, które z pewnością pozostaną w pamięci nie tylko uczniów ale i nauczycieli. Uroczystość zakończyła się krótkim programem artystycznym w wykonaniu uczniów klas ósmych.
Po nich nasi absolwenci usłyszeli tradycyjne życzenia z ust przedstawicieli społeczności uczniowskiej, jak zwykle reprezentowanych przez uczniów klas siódmych.
Potem były już tylko podziękowania, życzenia i łzy wzruszenia, też tradycyjne, a uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas, by odebrać świadectwa promocyjne.
Teraz czas na zasłużony odpoczynek. Całej społeczności życzymy udanych, słonecznych i bezpiecznych wakacji.
Martyna Kaczmarek
Spotkanie w Wójtem Gminy Przemęt
23.06.202221.06.2022 r. na auli szkolnej odbyło się spotkanie uczniów klas ósmych z Wójtem Gminy Przemęt Januszem Frąckowiakiem. Zajęcia miały na celu przybliżenie działania samorządu terytorialnego.
2Uczniowie dowidzieli się jakie zadania ma Wójt, jakie inwestycje aktualnie przeprowadza Gmina oraz jakie planuje w najbliższych latach.
Poruszono także temat wyboru szkół przez uczniów. Wójt odpowiadał na pytania naszych absolwentów oraz zachęcał do śmiałego realizowania swoich planów i marzeń.
Leszek Kolman
Nasi orientaliści wicemistrzami Polski!
30.06.2022W dniach 17-19 czerwca 2022r. w Połczynie Zdrój odbyły się zawody w Biegu na Orientację pod nazwą Puchar Najmłodszych, będące nieoficjalnymi Mistrzostwami Polski Dzieci i Młodzików...
Po raz kolejny orientaliści naszej szkoły, zawodnicy klubu HKS Azymut Mochy potwierdzili swą przynależność do ścisłej krajowej czołówki i wrócili z tych prestiżowych zawodów z medalami!
Szkolne konkursy najmłodszych uczniów
06.07.2022Uczniowie klas 1-3 w maju i czerwcu rywalizowali w konkursach przedmiotowych, ortograficznym i matematycznym.
Szkolny Konkurs Matematyczny klas drugich i trzecich odbył się 9 maja 2022 r. W konkursie udział wzięło 10 uczniów z klas 2 i 14 uczniów z klas 3.
Drugoklasiści zmagali się z testem matematycznym składającym się z 15 zadań zamkniętych.
Najlepszymi matematykami, w tej kategorii wiekowej, okazali się:
Nikodem Jalocha kl. 2b – 13 pkt -I miejsce
Mateusz Guzik kl. 2a – 11 pkt - II mejsce
Szymon Knych kl. 2a – 10 pkt - III miejsce
Kacper Sobierajski kl. 2a – 10 pkt - III miejsce
Trzecioklasiści oprócz testu wyboru musieli wykazać się umiejętnościami podczas rozwiązywania zadań tekstowych otwartych.
Najlepsze wyniki w całym konkursie wśród uczniów klas 3 zdobyli:
Mariana Sova kl. 3b – 33 pkt – I miejsce
Ignacy Knop kl. 3b – 30 pkt – II miejsce
Wojciech Thil kl. 3b – 30 pkt – II miejsce
Aleksandra Jaskuła kl. 3a – 29 pkt – III miejsce
Kacper Skupin kl. 3b – 29 pkt – III miejsce
Wszystkim uczestnikom konkursu wręczono okolicznościowe dyplomy i nagrody.
Gratulujemy uczniom wiedzy i umiejętności.
J. Koziołek, M. Prządka
Szkolny Konkurs Ortograficzny
W drugim tygodniu czerwca 2022 roku odbyły się klasowe eliminacje do Szkolnego Konkursu Ortograficznego o tytuł Mistrza Ortografii. Konkurs miał na celu sprawdzenie umiejętności bezbłędnego pisania wśród uczniów klas I-III.
Etap szkolny został przeprowadzony w dniach od 14 do 15 czerwca 2022 roku, a wzięło w nim udział 26 uczniów z klas I-III naszej szkoły. Po sprawdzeniu dyktand przez komisję tytuł Mistrza Ortografii przyznano:
Mai Rogackiej –kl.3a
Marianie Sova –kl.3b
Jakubowi Bożek- kl.2b
Elizie Lorenz –kl.2b
W klasach pierwszych nie przyznano powyższego tytułu, ale najlepiej napisali
Jan Szokało –kl.1b
Bogna Knop –kl.1b.
Drugie miejsce zajęli:
Kalina Niedzielska –kl.2a
Kacper Skupin –kl.3b
Trzecie miejsce przyznano następującym uczniom:
Hannie Maluśkiej –kl.1a
Nikoli Sarbowskiej –kl.1b
Julii Łuczka –kl.2b
Natanowi Matysikowi –kl.2b
Hannie Powchowicz –kl.2a
Zofii Wawrzyniak –kl.2a
Wręczenie nagród odbyło się 22 czerwca 2022 roku w obecności p .dyr. Małgorzaty Zielińskiej.
Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.
E. Wita, K. Filipek
Pomoc ma moc
23.06.2022Dnia 14 czerwca br. przeprowadzona została wśród uczniów klas I – VII akcja na rzecz Kacpra z Wolsztyna - chorego na raka mózgu Medulloblastoma IV stopnia złośliwości.
3W przeprowadzeniu akcji pomogły dziewczęta z klas: VIIb i VIIc. Uczniowie, jak również pracownicy naszej szkoły bardzo chętnie włączyli się w dzieło pomocy dwuletniemu chłopcu.
Po zakończonej akcji uczennice z kl.VII wspólnie z przedstawicielkami Fundacji „Pomoc ma moc” przeliczyły zebrane pieniądze. Zebrano 898,02 zł. Pieniądze zostały wysłane na konto Fundacji.
Wszystkim uczniom i pracownikom szkoły, którzy włączyli się w dzieło pomocy Kacprowi i wsparli finansowo akcję, bardzo serdecznie dziękuję.
Lucyna Murek
W tym roku bez sukcesu
30.06.2022Finał jubileuszowej XX edycji Konkursu Wiedzy o Powiecie Wolsztyńskim odbył się w czwartek (09.06) na stadionie szkoły w Powodowie. Wzięły w nim udział drużyny z trzech gmin, które zdobyły najwięcej punktów w pierwszym etapie...
Wolsztyn reprezentowała młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych i Zespołu Szkół Rolniczych i Technicznych, Siedlec - uczniowie z placówek w Belęcinie i Tuchorzy, Przemęt - drużyny z Moch i Kluczewa.
Pełna relacja na stronie Starostwa Powiatowego w Wolsztynie...
Na wystawie prac malarskich Klubu Seniora
15.06.2022W dniu 8 czerwca 2022 uczniowie klas I-III obejrzeli wystawę prac malarskich i rękodzieła wykonanych przez członków Klubów Seniora działających w gminie Przemęt.
Wystawa miała miejsce w kościele poewangelickim w Kaszczorze. Na miejscu powitała nas pani Dagmara Sroka - koordynatorka projektu, która oprowadziła nas po wystawie i opowiadała o różnych dziedzinach sztuki. Na wystawie wyeksponowano prace malarskie, grafikę, fotografie, naczynia ceramiczne i rękodzieło –przedmioty ozdobne i do codziennego użytku.
Dzieciom najwięcej radości sprawiało, jeśli wśród nazwisk autorów prac pojawiło się nazwisko kogoś znajomego lub gdy na pracach rozpoznawali budowle z naszej okolicy np. obraz przedstawiający szkołę w Mochach lub parowozownię Wolsztyn.
Po obejrzeniu wystawy weszliśmy na wieżę kościoła, gdzie jest punkt widokowy. Podziwialiśmy piękne krajobrazy naszej okolicy.
Elżbieta Wita
Finał Rejonowy w trójboju LA
25.06.20227 czerwca 2022 roku na obiektach sportowo-rekreacyjnych OSIR w Rawiczu odbyły się Mistrzostwa Rejonu w Trójboju Lekkoatletycznym. W rywalizacji sportowej uczestniczyły najlepsze drużyny powiatowe, a także najlepsi indywidualni zawodnicy z Rejonu Leszno.
Szkołę Podstawową w Mochach reprezentował Jakub Wolnik, który na Mistrzostwach Powiatu Wolsztyńskiego zajął indywidualnie 1 miejsce.
W rozgrywkach rejonowych przyszło więc Jakubowi rywalizować z ponad 60 zawodnikami na bardzo wysokim poziomie. Spośród konkurencji trójbojowych (bieg na 60 m, skok w dal, rzut piłeczką palantową) zdecydowanie był faworytem w rzucie piłeczką palantową i choć rzucił o 10 metrów mniej od swojego rekordu - wynik 35 metrów zapewnił Jakubowi brązowy medal.
Nasz bardzo młody lekkoatleta jest jeszcze daje nadzieję na sukcesy w przyszłości. Gratulujemy wyniku i życzymy dalszych osiągnięć sportowych.
Honorata Paterek
Finału Wojewódzki w Drużynowej Lidze Lekkoatletycznej!
25.06.2022Niesamowite emocje towarzyszyły podczas Finału Wojewódzkiego Wielkopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Drużynowej Lidze Lekkoatletycznej, który odbył się 6 czerwca w Pile.
Dla uczniów naszej szkoły sukces w powiecie to już znaczące osiągnięcie, gdzie przychodzi Nam rywalizować z najlepszą szkołą w Wielkopolsce w lekkiej atletyce - SP nr 3 z Wolsztyna.
Od ponad dekady trudno było zakwalifikować się na etap wojewódzki, a medale były tylko w strefie marzeń. Ale przyszedł ten czas – 6 czerwca 2022 r. gdzie na stadionie w Pile głośno było o lekkoatletach z Moch. Choć pogoda tego dnia nie rozpieszczała to atmosfera była tak gorąca, że nikt nie uskarżał się na padający deszcz i kałuże na tartanie.
Antonina Franc pchnęła kulą 9,76 m, powalając rywalki na łopatki. Złoty medal w województwie i pobity rekord szkoły, ustanowiony przez Paulinę Winiarz wiele lat temu.
Rewelacyjnie Maria Murek pokonała płotki na dystansie 300 m, zdobywając srebrny medal. O złoto walczyła do ostatnich metrów, ustępując rywalce tylko o 3 tysięczne sekundy.
Beata Szmatuła w skoku w dal zajęła wysoką 4 lokatę , a do brązowego medalu zabraknął jej 1 cm. Podobnie Nikola Czarna w biegu na 1000 m. oraz Julia Walkowiak w pchnięciu kulą otarły się o brąz. Ostatecznie zawodniczki uplasowały się na 4 i 5 miejscu. Natomiast dziewczęta w składzie: Maria Murek, Julia Walkowiak, Beata Szmatuła i Żaneta Wróblewicz w pięknym stylu pobiegły sztafetę 4x100 m uzyskując 5 wynik w Wielkopolsce.
Drużynowo dziewczęta zajęły bardzo wysokie 6 miejsce, a do wyniku ogólnego jeszcze swoje punkty dołożyły Lena Kurasińska w biegu na 600 m, Żaneta Wróblewicz w biegu na 100m.
Chłopcy - Albert Rzyski (300m), Tomasz Mielcarek (600m), Jakub Jaskuła oraz Aleksander Piątyszek (pchnięcie kulą) nie zanotowali medalowych wyników, jednakże równie emocjonująco walczyli w swoich konkurencjach o jak najlepszy wynik.
Dziękuję Wam kochani za tak wspaniałe wyniki, zaangażowanie i czas poświęcony na przygotowania. Życzę dalszych sukcesów i odnalezienia swojej drogi w sporcie.
Honorata Paterek
Nasi uczniowie uświetnili gminne "Święto szparaga"
30.06.20224 czerwca 2022 r. na "Stadionie Klonowym" w Mochach odbyło się „Przemęckie Święto Szparaga”, którego część artystyczną uświetnili także nasi uczniowie...
Szparag to warzywo, które jest wyjątkowe pod wieloma względami. Na terenie Gminy Przemęt jest wielu producentów szparagów. Uprawy szparagów nie tylko stanowią dochód wielu mieszkańców, ale dają też pracę wielu innym i dodatkowo, szparag to warzywo, które bardzo często gości na stołach mieszkańców Gm. Przemęt. „Przemęckie Święto Szparaga” to podkreślenie znaczenia tego warzywa dla lokalnej społeczności, ale przede wszystkim wyraz uznania dla pracy wielu ludzi, którzy trudnią się jego uprawą i zbiorem...
Pełna relacja na stronie Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Przemęcie...
XXVI Spotkanie na Polach Lednickich
08.06.2022Dnia 4 czerwca br. 16 uczniów naszej szkoły brało udział w XXVI Spotkaniu na Polach Lednickich. Na Spotkanie Młodych przyjechało ponad 20 tys. osób z całego kraju. Tegoroczne spotkanie odbywało się pod hasłem „Na krańce świata”, a jego symbolem był różaniec.
Do późnego popołudnia modliliśmy się, śpiewaliśmy piosenki religijne oraz tańczyliśmy na chwałę Bożą, prosząc Boga o pokój w Ukrainie i na całym świecie.
Gościem tegorocznego wydarzenia był Jan Mela- znany podróżnik, najmłodszy w historii zdobywca dwóch biegunów, który dokonał tej sztuki, jako osoba niepełnosprawna.
W procesji otwierającej Spotkanie Młodych wzięli udział: prymas Polski abp Wojciech Polak i przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Uczestnicy procesji nieśli ze sobą relikwie wybranych świętych, w tym relikwie św. Wojciecha pochodzące z Katedry Gnieźnieńskiej.
Lednicki duszpasterz o. Tomasz Nowak o godzinie 17.00, podczas oficjalnego spotkania powitał prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka oraz abpa Stanisława Gądeckiego.
O godzinie 20.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył abp Wojciech Polak. Homilię wygłosił abp Grzegorz Ryś, w której wyjaśnił, co oznacza iść na krańce świata. Zachęcał zebranych, aby pozwolili prowadzić się Panu Bogu Jego drogą i wtedy dojdą do właściwego celu.Na pamiątkę spotkania każdy uczestnik otrzymał różaniec z lednickim krzyżykiem i dwie religijne książki.
Mam nadzieję, że pobyt na Polach Lednickich pozostanie na długo w naszej pamięci i przyniesie dobre owoce w codziennym życiu.
Lucyna Murek
Muzyczny projekt zrealizowali śpiewająco
06.07.2022W czerwcu 2022 roku klasa 3a ukończyła realizację projektu pt. ‘’Muzyka. Do czego inspirują nas dźwięki?”. Jest to projekt przygotowany przez Fundacje Uniwersytet Dzieci z Krakowa.
Po zgłoszeniu się do Fundacji należy zrealizować 8 scenariuszy, w tym dwa dotyczą emocji, a sześć jest tematycznych. My wybraliśmy w tym roku tematykę muzyczną, poznawaliśmy różne instrumenty, ich budowę, rodzaje głosów męskich i żeńskich, ich znaczenie w chórze oraz rolę dyrygenta. Sami też budowaliśmy instrumenty z różnych surowców wtórnych i tworzyliśmy muzykę.
Uczniowie dowiedzieli się też po co jest muzyka w filmie oraz przy jakich okazjach śpiewamy. Dzięki temu projektowi uczniowie nauczyli się pracy w grupie, odpowiedzialności za powierzone mu zadanie, kształcili kompetencje kluczowe. Rozwijali swoją kreatywność podczas wykonywaniu instrumentów i podczas zabawy pt. „Dyrygent”? Wszyscy nauczyli się grać na kolorpiano kanon muzyczny „Panie Janie”. Próbowali też tworzyć muzykę bez instrumentów czyli wykorzystywali szelest kartki, pstrykanie palcami, klaskanie, tupot nóg, przelewanie wody, stukanie kamykami, uderzanie w blaszane pudełka. Oglądając film bez ścieżki dźwiękowej sami dopasowywali różne odgłosy, które pasowałyby do treści filmu. Niektórzy chętnie tańczyli podczas słuchanie różnych melodii.
Były to bardzo ciekawe lekcje. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wykonywali kolejne zadania wynikające ze scenariusza. Klasa otrzymała dyplom ukończenia projektu, a nauczyciel certyfikat .
certyfikat nauczyciela certyfikat klasy
E. Wita
Dzień Europy w Dniu Dziecka
05.06.2022Dnia 1 czerwca 2022 obchodziliśmy w naszej szkole „Europejski Dzień Dziecka”. Było kolorowo, ponieważ klasy przygotowały chorągiewki wybranych państw europejskich, a uczniowie ubrali się w ich kolory.
Każda klasa stworzyła prezentację o swoim kraju, niektórzy przygotowali nawet taniec oraz charakterystyczne potrawy. Dowiedzieliśmy się także wielu ciekawostek o Unii Europejskiej, oglądając w salach przygotowaną prezentację. Mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę, rozwiązując otrzymane zadania w zespołach klasowych.
Nie zabrakło również rywalizacji sportowej. Odbyły się rozgrywki w dwa ognie i ringo, a drużyny reprezentowały różne państwa europejskie.
Była też niespodzianka przygotowana przez Radę Rodziców, a były to pyszne lody.
Spędziliśmy ten dzień w miłej atmosferze, a w dodatku pouczającej.
Katarzyna Filipek
Wycieczkowy i teatralny Dzień Dziecka
19.06.20221 czerwca 2022 r. uczniowie klas IIa, IIb i IIIb wybrali się na wycieczkę do Poznania. Pierwszym miejscem, które odwiedzili był Teatr Animacji, w którym obejrzeli przedstawienie musicalowe pt. ”Calineczka” Uczniowie nie mogli się doczekać profesjonalnie przygotowanego spektaklu teatralnego. Wcześniej omawiali na lekcjach zagadnienia związane z teatrem, dlatego pragnęli doświadczyć na żywo sztuki teatralnej.
Kiedy dotarli na miejsce, z wielką niecierpliwością czekali na rozpoczęcie spektaklu. Byli zafascynowani miejscem, w którym się znajdowali. Ogromne wrażenie wywarła na nich sceneria, kostiumy oraz lalki. Nie mogli oderwać oczu od tego, co działo się na deskach teatru. Nastrojowa muzyka, melodyjne piosenki i zmienne oświetlenie powodowało, że zaciekawienie widowiskiem nie malało. Słodkie uśmiechy, radosne opowieści oraz gromkie brawa po spektaklu były dowodem na to, że przedstawienie się podobało.
Po obejrzeniu sztuki uczniowie udali się za kulisy, gdzie poznali historię teatru lalek, budowę sceny oraz dowiedzieli się jak powstaje spektakl teatralny. Wiele fascynacji i zainteresowania wzbudziły rodzaje lalek- kukły, marionetki, jawajki, pacynki, które można było obejrzeć z bliska.
Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Poznańskiej Palmiarni. Tu uczniowie pod okiem przewodników odwiedzili kolejne pawilony z egzotyczną roślinnością i zwierzętami. Oglądali roślinność subtropikalną, tropikalną i śródziemnomorską. Dominowały tam pnącza oraz palmy. Dzieci rozpoznały liany Tarzana, dojrzewające banany, storczyki, paprocie, ogromne kaktusy. Fascynujący okazał się owocujący gaj cytrusowy, palma feniks, drzewo figowe oraz 10 metrowy dąb korkowy dostarczający cennego surowca, z którego od wieków wykonuje się korki do butelek. Uczniowie spacerowali mrocznym, gęstym i tajemniczym lasem tropikalnym z ogromnymi korzeniami powietrznymi i podporowymi, które wytworzyły się u wielu drzew niczym w naturze. Zobaczyły jak rośnie pieprz czarny, drzewo hebanowe i hura – drzewo o pniu pokrytym kolcami i bardzo ciekawym sposobie rozsiewania nasion. W pawilonie z roślinami wodnymi zachwycali się byliną z dorzecza Amazonki, której pływające, pokryte na spodniej stronie ostrymi kolcami liście dorastają do 2m, a ich niezwykła konstrukcja i wyporność sprawia, że bez trudu utrzymują ciężar małego dziecka. Zachwycały rośliny użytkowe takie jak: trzcina cukrowa, drzewka kawy arabskiej, kakaowiec, palma kokosowa i wanilia. Dzieci mogły spróbować cukru kokosowego, wanilii, zmielonych ziaren kakaowca. Dotykały włókien bawełny.
Uczniowie zwiedzili łącznie dziewięć pawilonów tematycznych, w każdym spotykając przeróżne formy flory i fauny. Poza egzotycznymi roślinami widzieli również akwaria z żółwiami, egzotyczne papugi i kanarki, terraria z gadami, które wzbudziły duże emocje. Atrakcją było podziwianie roślin i ryb w oczkach wodnych oraz akwariach. Na koniec spacerowali po parku Wilsona w promieniach wiosennego słońca. Wycieczka sprawiła, że dzieciom miło upłynął dzień, a jednocześnie umożliwiła zdobycie wiedzy w sposób znacznie ciekawszy niż z książek i ilustracji.
Mariola Prządka, Lidia Kluczyńska, Renata Patalas
Szkolny Konkurs Maryjny
25.06.2022W miesiącu maju odbył się Szkolny Konkurs Maryjny. Przeprowadzony został w dwóch kategoriach. Kategoria I – kl. I-III oraz kategoria II –kl.IV-VIII. W konkursie brało udział 14 uczniów. Ich zadaniem było napisanie wiersza, piosenki o Maryi lub plastyczne przedstawienie jednego, wybranego przez ucznia tytułu Matki Bożej z Litanii Loretańskiej.
W I kategorii, 1. miejsce zajęła Olga Szubert z kl. IIIa, która oprócz pracy plastycznej napisała wiersz o Maryi. Natomiast w II kategorii - za wykonanie pracy plastycznej, 1. miejsce zajęła Natalia Filipek z kl. VIIIb, 2. miejsce zajął Krystian Marciniak z kl. VIIa.
Ksiądz Proboszcz Ryszard Penczyński zasponsorował zwycięzcom nagrody, a pozostałym uczestnikom konkursu drobne upominki.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i zachęcamy do udziału w przyszłym roku szkolnym.
Lucyna Murek i Brunhilda Pietrzak
Konkurs o Janie Pawle II
19.06.2022Z okazji 102 rocznicy urodzin patrona szkoły – Jana Pawła II uczniowie klas II i III wzięli udział w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Janie Pawle II. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o życiu i świętości Jana Pawła II, motywowanie do naśladowania patrona szkoły i pielęgnowanie pamięci o Nim.
Konkurs składał się z dziesięciu konkurencji. Klasowe drużyny przystępowały do rozwiązania poszczególnych zadań. Wśród nich znalazły się zadania dotyczące znajomości sylwetki Papieża oraz zadania sprawnościowe. Uczniowie rozwiązywali test, krzyżówkę, układali puzzle, tworzyli mapę myśli, strzelali na bramkę. Należało również wykazać się znajomością sentencji zapisanej na nowym sztandarze szkoły.
Komisja konkursowa podliczyła punkty i ogłosiła wyniki:
I miejsce zajęła klasa II a
II miejsce - klasa III b
III miejsce - klasa III a
IV miejsce - klasa II b
Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i cukierki ufundowane przez Radę Rodziców.
Poziom wiedzy uczestników wskazywał, że osoba Jana Pawła II jest cały czas bliska każdemu z nas, a jego słowa rzucone na Boży wiatr docierają również do młodych serc. Gratulujemy!
Organizatorzy: Renata Patalas, Mariola Prządka
Archiwum Aktualności