• Trójbój LA - medale w etapie rejonowym

            03.06.2023

            31 maja w Gostyniu odbył się Finał Rejonowy w Trójboju Lekkoatletycznym. W rywalizacji sportowej uczestniczyły najlepsze drużyny powiatowe z Rejonu Leszno. W kategorii dziewcząt do rywalizacji przystąpiło 12 drużyn.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            Szkołę Podstawową w Mochach reprezentowały srebrne medalistki etapu powiatowego w składzie: Kaja Kicinska, Antkowiak Lena, Jaskuła Aleksandra, Rogacka Maja i Joanna Przybyła. Pomimo osłabionego składu w wyniku niedyspozycji Liliany Banach, dziewczęta rywalizowały na bardzo wysokim poziomie,  szczególnie w skoku w dal zaprezentowały się medalowo. Dokonała tego Kaja Kicinska, która w pięknym stylu pofrunęła na odległość 4,17 m. i tym samym wywalczyła drugie miejsce na podium. Także w biegu na 60 m. czas - 9,27 s zapewnił Kai indywidualnie 6 lokatę.

            GALERIA

            Ostatecznie nasze młode lekkoatletki uplasowały się na wysokim piątym miejscu. Gratulacje !!!!

            Dziękuję Wam dziewczęta za duże zaangażowanie i poświęcony czas na przygotowania. Mam nadzieję, że jeszcze nie jeden raz usłyszymy o Waszych poczynaniach i sukcesach sportowych.

            Honorata Paterek           

          • Lizaki dla Franka

            07.06.2023

            Dnia 31maja 2023r. z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole odbyła się sprzedaż przez wolontariuszy lizaczków. Sprzedano 343 lizaki. Pieniądze zebrane ze sprzedaży będą przeznaczone na rehabilitację i leczenie Franka z Moch, który urodził się z zespołem Downa. Dziś dokonaliśmy wpłaty kwoty 365.00 na konto fundacji, pod opieką której znajduje się chłopiec.

            GALERIA

            Dziękujemy uczniom, nauczycielom oraz pracownikom Szkoły  za zaangażowanie się w  akcję.

             Lucyna Murek z wolontariuszami             

          • Gminny konkurs matematyczny – wydarzenie, które zjednoczyło młodych matematyków

            01.06.2023

            30 maja w Szkole Podstawowej im. Edwarda Tomińskiego w Buczu odbył się gminny konkurs matematyczny, w którym wzięli udział utalentowani uczniowie z gminy Przemęt. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a sala konkursowa tętniła entuzjazmem i skupieniem.
            Konkurs miał na celu rozwijanie pasji do matematyki oraz promowanie zdolności analitycznych i logicznego myślenia wśród uczniów. Konkurs składał się z dwóch kategorii wiekowych, a uczestnicy rywalizowali o cenne nagrody i prestiżowe miejsca na podium.
            ​​​​​​​

            W kategorii klas 7-8 pierwsze miejsce zdobył niezwykle zdolny Mateusz Rola z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Radomierzu. Jego dogłębna wiedza matematyczna, szybkość myślenia i elastyczność umysłu pozwoliły mu wyprzedzić konkurencję. Na drugim miejscu znalazł się Igor Gruszkiewicz ze Szkoły Podstawowej im. Edwarda Tomińskiego w Buczu, który wykazał się doskonałym rozumieniem abstrakcyjnych zagadnień matematycznych. Trzecie miejsce zajęła Jolanta Stachowiak z Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole Samorządowe z Oddziałami Integracyjnymi w Kaszczorze, której precyzja i logiczne myślenie zasługują na duże uznanie.

            Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwał zespół nauczycieli matematyki, który przygotował trudne, ale ciekawe zadania wymagające spostrzegawczości, precyzji i logicznego myślenia. Uczestnicy mieli okazję rozwiązać różnorodne problemy matematyczne, które wymagały od nich pomysłowości i umiejętności analizowania danych.

            Wyjątkowość tego konkursu wynikała również z honorowego patronatu objętego przez wójta gminy Przemęt. To dowód na to, że lokalne władze są świadome znaczenia nauki matematyki i inicjatyw mających na celu rozwijanie potencjału uczniów. Pan Wójt Janusz Frąckowiak wraz z Dyrektorem szkoły w Buczu Bartłomiejem Górnym, wręczał nagrody i dyplomy zwycięzcom, podkreślając ich osiągnięcia i doceniając ich wysiłek w rozwijaniu umiejętności matematycznych.

            Gminny konkurs matematyczny, który odbył się w Buczu z pewnością pozostanie w pamięci uczestników jako wyjątkowe wydarzenie, które zjednoczyło młodych matematyków z różnych szkół. To także doskonała okazja do promowania nauki matematyki i ukazania jej jako fascynującej dziedziny, która otwiera drzwi do wielu kreatywnych i wymagających ścieżek kariery.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom, zwycięzcom i organizatorom  tego wyjątkowego konkursu matematycznego. Życzymy dalszych sukcesów w nauce matematyki i rozwijaniu swojego talentu!

            Ogromne podziękowania składamy  paniom Karolinie Lisiewicz i Sylwii Bajon za organizację i przeprowadzenie dopiętego w najdrobniejszych szczegółach konkursu.

            Justyna Murek         

          • Na Dolnym Śląsku

            04.06.2023

            25 maja uczniowie klas piątych wyruszyli na jednodniową wycieczkę na Dolny Śląsk. Celem podróży była Srebrna Góra położona na przełęczy oddzielającej Góry Sowie od Gór Bardzkich. Tu właśnie, ze względu na swoje strategiczne położenie, powstała największa twierdza górska w Europie, czyli twierdza srebrnogórska. Jest to również jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska. Z uwagi na swoje położenie i atrakcje Srebrna Góra jest nazywana również Perłą Gór Sowich.

            Podczas pobytu w twierdzy uczniowie klas piątych wzięli udział w szkoleniu kadetów. Pod czujnym okiem srogich wojaków uczniowie doświadczyli żołnierskiej musztry, zobaczyli broń czarnoprochową, poznali zakamarki Twierdzy Srebrna Góra, przetestowali swoją sprawność i sprawdzili wiedzę. Po szkoleniu dostali Patent Oficerski podpisany przez Komendanta Twierdzy Srebrna Góra.

            Ciekawostką jest, że urokliwe uliczki Srebrnej Góry stały się planem filmowym trzeciego sezonu serialu „Szadź” z Maciejem Stuhrem w roli głównej, a miejscowy basen- serialu „Wielka Woda” przedstawiającego „powódź tysiąclecia” z 1997 roku, która dotknęła Dolny Śląsk.

            Następnym punktem wycieczki były Ząbkowice Śląskie- miasto Krzywej Wieży i tajemnicy z Frankensteinem w tle. Najpierw uczniowie weszli na taras widokowy znajdujący się na szczycie najwyższej z krzywych wież w Polsce- 34 metry wysokości. Zdobyli „szczyt”, pokonując 139 schodów. Dowiedzieli się, że obecnie wieża jest odchylona od pionu o 2,14 metra.

            Następnie udali się do Izby Pamiątek Regionalnych, aby przenieść się w odległe czasy i poznać historię nazwy miasta. Wraz z przewodnikiem przeszli  trasę „Śladami Frankensteina”- poznali historię nazwy miasta i odwiedzili laboratorium doktora Frankensteina.

            Dzieci poznały kolejne atrakcyjne miejsca naszego pięknego kraju i miło spędziły czas.    

            GALERIA

            Jolanta Piosik, Leszek Kolman          

          • U pszczelarza

            01.06.2023

            19 maja uczniowie klasy III a uczestniczyli w żywej lekcji przyrody w pasiece pana Przemysława Przydóżnego (taty naszego kolegi Dawida) w Solcu Nowym.

            Wieloletni właściciel pasieki opowiadał o życiu pszczół, pozyskiwaniu miodu, pracy w pasiece, budowie ula, ramkach, plastrach i drobnym sprzęcie pszczelarskim. Uczniowie wysłuchali opowieści o korzyściach jakie ma człowiek z tych małych stworzeń, jak ważną częścią ekosystemu są pszczoły oraz jak wygląda praca pszczelarza i opieka nad pasieką.

            Początkowo niektórzy onieśmieleni obecnością pszczół, wydawali się nieco przerażeni. Jednak zostali przekonani przez pana Przemka, że pszczoły to nasi przyjaciele i nie trzeba się ich bać. Bardzo dużo emocji wśród dzieci wzbudziły akcesoria potrzebne do pracy pszczelarzowi. Mogły samodzielnie wtopić węzę z wosku w ramkę. Pasjonat opowiadał, jak należy ubierać się do pracy przy ulach, pokazał jak się zadymia ule, aby obłaskawić pszczoły broniące swojego dobytku. Dzieci mogły przymierzyć kapelusz, dotknąć ramek pszczelarskich, obserwować jak w wirówce do miodu pozyskuje się miód i jak przez specjalny zawór wydostaje się złocisty, słodki nektar. Podczas spotkania uczniowie zadawali pytania, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi. Następnie włożyli kombinezony pszczelarskie i poszli zwiedzać pasiekę. Mogli z bliska zobaczyć pszczoły, trutnie i królową.

            Pomysł na lekcję w pasiece okazał się strzałem w dziesiątkę. Każde z dzieci otrzymało słoiczek miodu, poczęstowało się lodami i oranżadą.

            Serdecznie dziękujemy tacie Dawida za zaproszenie, życzymy miodnego sezonu i zdrowych pszczół.

            GALERIA

            Przy okazji pobytu w Solcu Nowym udaliśmy się na cmentarz i zapaliliśmy znicz na grobie powstańca wielkopolskiego Józefa Józefowskiego – prapradziadka Dawida Przydrożnego.

            Mariola Prządka          

          • Spotkanie z łucznikiem

            01.06.2023

            4 maja w ramach projektu „Rozwijamy nasze zainteresowania” gościliśmy w naszej szkole pana Karola Sammlera – współczesnego Robin Hooda – łucznika. Pan Karol od lat interesuje się łucznictwem. W dzieciństwie zainspirował się filmem „Robin Hood” i zafascynował bronią bohaterów.

            Kilka lat temu podczas wakacji w okolicach Wolina, spotkał grupę rekonstruktorów średniowiecza wyposażoną w łuki tradycyjne. Syn pana Karola zapragnął postrzelać i mieć taki łuk na własność. Po kilku miesiącach udało się wykonać pierwszy łuk, z którego można było oddać strzał. W międzyczasie, pan Karol, zaczął zgłębiać wiedzę na temat wykonywania łuków tradycyjnych, ale wykonanych ze współczesnych materiałów. Obecnie posiada kilkanaście różnych łuków, które pokazał uczniom. Opowiedział również o elementach łuku oraz różnych rodzajach strzał. Uczniowie dowiedzieli się, że z łuku można strzelać na odległość nawet 400 metrów oraz obejrzeli pokaz strzelania do celu.

            Nauka strzelania z łuku jest czasochłonna i wymaga dużej dyscypliny. Wysiłek jest jednak wart efektu. Pan Karol osiągnął bardzo wysoką formę strzelecką. Jest wicemistrzem Polski 2022 w łucznictwie 3D oraz reprezentował nasz kraj w Mistrzostwach Świata we Włoszech. Chce założyć w naszej gminie klub łuczników.

            Życzymy panu Karolowi dalszych sukcesów i trzymamy kciuki za kolejne starty w zawodach.

            Mariola Prządka          

          • Trzecioklasiści na Pomorzu Zachodnim

            01.06.2023

            25 i 26 kwietnia klasy III wybrały się na dwudniową wycieczkę do Szczecina i Świnoujścia. Dla niektórych dzieci był to pierwszy w życiu wyjazd nad morze i pierwszy nocleg poza domem. Podróż przebiegła nam bardzo spokojnie, choć do pokonania mieliśmy ponad 300 km.

            Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Szczecin. Pani przewodnik w ciekawy i przystępny sposób opowiadała nam o tym pięknym, portowym mieście. Spacerowaliśmy po przepięknie położonych Wałach Chrobrego,  podziwialiśmy statki, dźwigi i suwnice stoczniowe. Następnie uliczkami Starego Miasta udaliśmy się do Zamku Książąt Pomorskich. Obejrzeliśmy dziedziniec, wieże i krużganki. Podziwialiśmy stary XVII-wieczny zegar astronomiczny. Zegar do dziś wskazuje i wybija godziny oraz kwadranse, a także informuje o dniach miesiąca i fazach księżyca. Spacerując po Szczecinie oglądaliśmy wysokie wieżowce, ogromne ronda i skrzyżowania oraz szybkie tramwaje. Udało nam się skosztować lokalnego przysmaku –szczecińskiego pasztecika. Następnie udaliśmy się do Muzeum Szczęścia i Iluzji. Niepowtarzalne scenografie z kultowymi donatami i ogromnymi słodyczami sprawiły, że niektórzy z nas oderwali się od rzeczywistości. Kolorowe tła i fantazyjne kształty przyprawiły nas o zawrót głowy. Nasze telefony zostały zapełnione fotkami i śmiesznymi filmikami. W pokojach iluzji świat wywrócił się do góry nogami. Po słodko-bajkowo-pastelowej zabawie udaliśmy się na lody do Alei Fontann. Podziwialiśmy przepiękne platany w Parku Kasprowicza oraz Pomnik Czynu Polaków. Zmęczeni, ale w dobrych humorach, pojechaliśmy do Wisełki, gdzie nocowaliśmy. Wieczorem udaliśmy się na spacer nad morze. Zbieraliśmy muszelki, dotykaliśmy mięciutkiego, morskiego piasku i sprawdzaliśmy czy woda w Bałtyku jest naprawdę słona. Wieczorem byliśmy świadkami przepięknego show – „Mam talent”, podczas którego chętne dzieci zaprezentowały swoje talenty wokalne, aktorskie, taneczne i gimnastyczne.

            Kolejny dzień przywitał nas pochmurną pogodą, ale pełni optymizmu ruszyliśmy do Międzyzdrojów. Zwiedziliśmy poligon tajnej niemieckiej broni V-3, czyli najdłuższego na świecie działa, które mierzyło 130 metrów długości. W bunkrze obejrzeliśmy eksponaty z czasów II wojny światowej. Każdy mógł sobie zrobić zdjęcie z hełmem i karabinem.

            W Wapnicy podziwialiśmy jezioro Turkusowe – najpiękniejsze z jezior Wolińskiego Parku Narodowego. Akwen ten wyróżnia się przepięknym szmaragdowym kolorem i jest pozostałością po działającej tu kopalni kredy. Promienie słoneczne odbijają się od tafli wody i dna jeziora nadając mu niepowtarzalny kolor.

             Następnym punktem programu było Świnoujście. Przeprawiliśmy się promem Bielik przez rzekę Świnę. Statkiem turystycznym popłynęliśmy w rejs po porcie i morzu. Oglądaliśmy najwyższą latarnię morską na polskim wybrzeżu, a także znak nawigacyjny w kształcie młyna. Byliśmy świadkami załadunku węgla oraz podziwialiśmy gazoport. Wielkim przeżyciem dla dzieci był widok wychodzącego w morze ogromnego promu Polferries, który płynął do Szwecji.

            GALERIA

            Z wycieczki wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i chętni na kolejne szkolne wyjazdy. Dzieci spisały się znakomicie, pamiętały o kulturalnym zachowaniu, słuchały przewodników i zadawały pytania.

            Serdecznie dziękujemy pani Annie Kruk za pomoc w opiece nad naszymi wychowankami.

            Wychowawczynie klas III: Renata Patalas, Mariola Prządka         

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mochach
      • i fax: 65 54 90 023
      • ul.Szkolna 7 .......................................................................... Mała szkoła: ...................................................... ul. Wolsztyńska 4................................................ 661 555 667........................................................ 64-234 Przemęt Mochy Poland
      • dyrektor@spmochy.pl - tel. - 607922496 vdyrektor@spmochy.pl - tel. - 665783605 pedagog@spmochy.pl - tel. - 607368162 ksiegowosc@spmochy.pl - tel. - 65 5490023 wewn. 13
    • Logowanie